Altcoin HaberleriKripto Para Haberleri

Son dakika: Cardano, kâr amacı gütmeyen kurumlara 125 bin dolar bağış yaptı

Cardano (ADA) kripto parasının arkasında ki şirket IOHK, bugün Haskell programlama dilinin yaratıcısı yeni kurulan Haskell Foundation’a sponsor olacağını açıkladı. Haskell programlama dili şu anda geliştiriciler arasında tercih edilme başlanıyor. Teknoloji şirketine göre Cardano, Haskell Foundation’a 125 bin dolar bağış yaptı.

IOHK yıllardır Haskell’i destekliyor olsa da bağış duyurusu dün gerçekleşen Haskell eXchange sanal konferansında yapıldı. Haskell programlama dili geliştiricilerin diğer programla dilleri ile etkileşim içinde olabilmesine olanak sağlıyor. Buna ek olarak Haskell, Cardano blokchaini için akıllı sözleşme diliş olan Plutus’u tasarlamıştır.

IOHK CEO’su Charles Hoskinson:

IOHK programlamanın gücüne, açık kaynaklı uygulamaları ve açık yönetim sistemlerine inanıyor. IOHK olarak diğer şirketlere katılmak konusunda gurur duyuyoruz.

Cardano ve DeFi

Cardano (ADA) kısa süre önce ADA blok zincirini DeFi odaklı bir blok zincirine dönüştürmek istediğini açıkladı. Cardano bu geçişi seneye Goguen adlı yeni bir güncelleme ile gerçekleştirecek. Böylece Cardano ağı direk olarak Ethereum ile rakip olacak.

ethereum-defi

Cardano ağı Etherem rakibi olmak isteyen tek ağ değildir. Şu anda EOS, TRON ve Binance Smart Chain merkezi olmayan finans sektörüne geçiş yapmayı düşünüyor. Ethereum’un ölçeklik sorunlarından fayda sağlamak isteyen ağların tokenleri Ethereum 2.0 başarısız olur ya da ertelenirse ilerleyen günlerde yüksek oranda değer kazanabilir. Bu kripto paraların blockchainleri ve kripto paralar ne kadar Ethereum rakibi olmaya çalışsa da Ethereum’da sorunlara cevap getirecek Ethereum 2.0 1 Aralık’ta yayınlanacak.

“Son dakika: Bitcoin adım adım 15 bin dolara yükseliyor. Peki şimdi ne olacak?” adlı haberimizi okumak için: https://www.koinbox.net/son-dakika-bitcoin-adim-adim-15-bin-dolara-yukseliyor-peki-simdi-ne-olacak/

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu