Kripto Para Haberleri

Son dakika! Çin CBDC’si Dijital Yuan sevilmedi…

Çin’in merkez bankası dijital para birimi (CBDC) Dijital Yuan geçtiğimiz hafta ilk halka açık testlerine başlamıştı. Son raporlara göre ülkenin CBDC’sini ilk kullanıcılar sevmedi.

Yaklaşık 10 gün gün önce Çin merkez bankası (PBoC) halka toplamda 20 milyon (1,5 milyon dolar) Dijital Yuan dağıttı. 2 milyon kişi bu teste katılarak 200 Dijital Yuan (30 dolar) aldı.

Çin, Dijital Yuan

https://www.google.com/finance

Dijital Yuan neden sevilmedi?

Bugün yayınlanan Dijital Yuan kullanıcı deneyim raporlarına göre ülkenin CBDC’sini ilk kullanan kişiler Dijital Yuan’ın üzerindeki merkez bankası takip hissinin çok fazla olduğu için Dijital Yuan’ı sevmedi. Shenzhen bölgesinde yapılan bir ankettin yorumları aşağıdaki gibidir:

  • Bir kişi, Dijital Yuan’ın çok daha az kullanışlı olduğunu ve herhangi bir hediye olarak verilmezse kullanmayacağını söyledi.
  • Başka bir anket katılımcısı, Dijital Yuan’ın altyapısı uzun süredir kullandığımız Alipay ya da WeChat Pay’ çok benziyor. Yine de Dijital Yuan bunlardan daha güvenli ve kullanışlı olursa bende kullanabilirim dedi.

Çin merkezi bankasının Alipay ve WeChat Pay gibi uzun süredir tercih edilen benzer servis sağlayıcılarına yetişmesi için çeşitli teşvikler sunması ve çıktığında sürekli olarak kullanım alanlarını arttırması gerekiyor.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Düşen kazançlar DMM'yi kripto para madenciliğinden vazgeçirdi!

“Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Nedir?” adlı rehberimizi okumak için: https://www.koinbox.net/merkez-bankasi-dijital-para-birimi-cbdc-nedir/

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

Osman Kolat

Osman Kolat, 1987 Ankara doğumludur. Ekonomi, kripto paralar, fintech üzerine çalışmalar yapmaktadır. Aynı zamanda ekonomi okur yazarlığı yanı sıra, mevcut ekonomik düzeni daha iyi anlayabilmek ve okuyucularına aktarabilmek adına akademik çalışmalar yürütmektedir.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu