Bitcoin Haberleri

Son dakika: Kurumsal yatırımcıdan bitcoin atağı geldi…

20 Kasım 2020 itibari ile kurumsal şirketlerin elinde 842,228 Bitcoin var. Bu miktarda Bitcoin toplam tedarikinin %4,54’üne denk gelmektedir. Elde edilen son verilere göre şu anki BTC fiyatı 18,777 dolardan bu şirketlerde toplamda 15,8 milyar dolar değerinde Bitcoin var.

2020’de kamuya açık şirketler ve özel şirketler Bitcoin almaya başladı. MicroStrategy’nin zamanında 425 milyon dolarlık Bitcoin alması ile kamuya açık şirketler arasında Bitcoin’e duyulan ilgi tavan yaptı.

Bitcoin

2 trilyon dolarlık MicroStrategy, şirket varlığının %35’ini BTC’ye yatırmıştır. 425 milyar dolarlık BTC alan şirketin BTC yatırımı şu anda 710 milyar dolar civarındadır. 550 milyar dolarlık piyasa değerine sahip Galaxy Digital ise toplamda 134 milyar dolar değerinde BTC almıştır ve şirketin şu anda 309 milyar dolarlık Bitcoin’i vardır. Aşağıdaki resimde hangi şirketin ne kadar Bitcoin’e sahip olduğunu ve bu şirketlerin BTC satın aldıktan sonra elde ettiği kârı görebilirsiniz.

Şirketler ve kurumlar neden Bitcoin alıyor?

Şirketlerden ve kurumların Bitcoin’e duyduğu talep, BTC’nin dijital bir değer deposu olarak gelişen itibarından kaynaklanmaktadır. Bitcoin, portföyleri tıpkı altın gibi enflasyon risklerine karşı korunma sunar, ancak Bitcoin çok fazla değer kazanma potansiyeline sahiptir.

Riskten korunma varlıkları normalde durağandır ve uzun süre boyunca düşük volatilitede işlem görürler. Kısaca, bu varlıklar piyasa düştüğünde yatırım portföyünün korunmasını sağlamak için bir tür sigorta görevi görürler.

Bitcoin hem enflasyon risklerinden korunma hem de büyük oranda değer kazanma potansiyeline sahiptir. Bitcoin risklere karşı korunma olarak alınabilir ve ayrıca yatırımcıları uzun vadede büyüme potansiyeli ile kendisine çekebilir. Bu açıdan, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor kısa süre önce, Bitcoin’in bir ödeme ağı veya para birimi olarak görülmemesi gerektiğini söyledi.

Bitcoin, bir değer deposu olarak oldukça ilgi çekicidir. BTC düzenleyicilerin yetki alanına girmez. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun (SEC) başkanı Jay Clayton ile Bitcoin’in bir menkul kıymet olmadığını belirtmiştir.

Bu konu hakkında MicroStrategy CEO’su Michael Saylor:

Bu nedenle Bitcoin ne para birimi ne de ödeme ağı olmalıdır. Alçakgönüllülük ve uyum ilkeleri, diğer teknoloji ortaklarının ödemelerde olmalarına izin vermemiz ve para meselelerinde ise hükumetleri geçiştirmemiz gerekiyor. BTC, tamamen bir Değer Deposudur.

Kurumlar ve şirketler Bitcoin’i yerleşik bir değer deposu olarak görmeye devam ederse BTC talebi uzun bir süre yüksek seviyelerde kalabilir.

Bitcoin şirketleri koruyor ve kurtarıyor

Şirketler şu anda Bitcoin arzının yaklaşık %4,5’ini elinde tutuyor. Mevcut arz yaklaşık 18,5 milyon BTC’dir. BTC’nin 21 milyon sabit arzı olduğu göz önüne alındığında, bu yüzde nispeten yüksektir.

Kayıp veya hareketsiz Bitcoinler dikkate alındığında, toplam arzın yaklaşık 17 milyon olduğu tahmin edilmektedir. Bitcoin satın alan firmalar, kısa vadeli getiri beklemediklerini için özellikle Bitcoin fiyatı konusunda olumlu düşüncelere sahiptir. Bu nedenle, kurumsal yatırımcılar ve şirketler uzun süreli olarak Bitcoin tutacağından ve böylece zaman içinde mevcut arz daha da azalacağından Bitcoin’de satış baskısı azalabilir.

Örneğin 11 Ağustos’ta MicroStrategy, ilk olarak 250 milyon dolar değerinde Bitcoin satın aldığını açıkladığında Michael Saylor:

MicroStrategy, Bitcoin’i nakitten daha üstün olabilecek meşru bir yatırım varlığı olarak kabul etti ve bu nedenle Bitcoin’i hazine rezerv stratejisinde ana varlık haline getirdi.

Bitcoin (BTC), Çin

Hala devam eden Covid-19 salgını yüzünden merkez bankalarından gelebilecek enflasyon ayarlamaları ve sürekli likidite enjeksiyonları, BTC’nin orta ve uzun vadeli görünümünü daha da güçlendiriyor. Bazı analistler, Bitcoin’in uzun vadede patlaması için ideal bir ortamın oluştuğunu düşünmektedir. Ayrıca salgın ile ortaya çıkan ekonomik krizinin finans piyasası üzerindeki olumsuz etkilerini dengelemek için, düzenleyiciler sürekli olarak daha rahat finansal koşullar yaratıyorlar. Bitcoin ve altın gibi değer saklama varlıkları için bu tarz trendler 2021’de de devam edecek gibi duruyor.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu