Kripto Para Haberleri

Son dakika: TCBM kripto para yasağına itiraz davası açılacak!

Herkesin bildiği üzerine dün gece Resmî Gazete’de kripto para birimlerinin ödeme işlemlerinde yasaklandı. TCMB’nin bu kararı çok hızlı bir şekilde manşetlere düştü. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası dünkü bildirisinde kripto para birimleri kullanılarak ödemeler yani alışveriş yapılmasını yasakladı. Buna ek olarak TCMB ödeme şirketlerinin kripto para kullanılmasını yasakladı.

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın kripto para düzenlemeler 30 Nisan 2021’de yürürlüğe girecek. Buna ek olarak bugün GlobalB kurucusu ve avukatı Sima Baktaş Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın kripto para düzenleme kararına karşı dava açacağını tweetledi.

GlobalB özellikle blok zincir, IOT danışmanlığı, kripto para benimsenmesi gibi alanlara odaklanmış bir şirkettir. Sima Baktaş ise GlobalB’nin kurucusudur ve burada avukatlık yapmaktadır.

Sima Baktaş:

Kurucu ortağı olduğum GlobalB A.Ş olarak kripto para ile kayıt aldığımız ve gelecek iş planımızda kripto para ile ödeme iş modelimiz olmasından dolayı, Merkez Bankası’nın kripto para ödemelerini yasaklayan yönetmeliğine karşı İPTAL DAVASI açıyoruz.

Sima Baktaş bu davayı aşağıdaki açıklamalarına dayanarak açma kararı olduğunu söyledi:

İlgili yönetmelik Borçlar Kanunu md.26 ‘Sözleşme Özgürlüğü İlkesi’ne aykırıdır. Yönetmelik hükümleri ‘Kanunlara’ aykırı düzenlenemez. Bu nedenle bu yönetmeliğin iptali gerekir.

Türkiye kripto para yasaları üzerinde hızlı davranıyor

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın dünkü kripto para düzenleme kararı Türkiye Maliye Bakanlığının kripto para birimi borsalarında kullanıcıların tüm bilgilerini istemesinden 2 hafta sonra geldi. 2 hafta önce Türkiye Maliye Bakanlığı Türkiye’de işlem yapan kripto para borsalarında kullanıcı bilgilerini istemişti.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Binance ile Coinbase Arasındaki En Önemli Farklar

Son zamanlarda Sermaye Piyasa Düzenleme Kurulu, Türkiye Maliye Bakanlığı ve Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası tüm dikkatlerini kripto paralar vermiş gibi duruyor. Kripto para birimleri ile ödemeler yasa dışı olmuş olsa bile dünkü karar Türkiye’de kripto paralara resmi bir tanım verdi.

Şu anda Türkiye’de kripto para birimlerinin tanımı aşağıdaki gibidir:

Kripto varlık, dağıtık defter teknolojisi veya benzer bir teknoloji kullanılarak sanal olarak oluşturulup dijital ağlar üzerinden dağıtımı yapılan, ancak itibari para, kaydi para, elektronik para, ödeme aracı, menkul kıymet veya diğer sermaye piyasası aracı olarak nitelendirilmeyen gayri maddi varlıktır.

Tüm bu yeni kripto para düzenlemeleri ne kadar kripto para kullanıcılarını hoşnut etmese en azından Türkiye kripto paraları sonunda dikkate alıyor demektir.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu