Kripto Para Haberleri

Son dakika: Ünlü kripto para borsası hacklendi! 161.400 kişinin verileri sızdı

İlk raporlara göre BuyUCoin kripto para borsasının 325.000 kullanıcısının tamamının verilerinin sızdırıldığını iddia ediliyor. Hindistan merkezli bir kripto para borsası olan BuyUCoin’in 161.400 ila toplam 325.000 kullanıcısının kişisel veri ihlaline kurban gitti.

İhlal haberi ilk olarak 21 Ocak’ta siber güvenlik araştırmacısı Rajshekhar Rajaharia’nın Twitter’da sızdırılan verilerin ekran görüntülerini yayınlamasıyla ortaya çıktı.

Ünlü kripto para borsasının kullanıcı bilgileri çalındı

Hintli haber sitesi Inc42’ye göre BuyUCoin hackini “ShinyHunters” olarak bilinen bir bilgisayar korsan grubu yaptı. Hackerlar borsanın kullanıcılarına ait banka hesapları, e-posta adresleri, telefon numaraları ve vergi kimlik numaralarını içeren bir verita banına sızdı. Belirli kullanıcıların ticaret faaliyetlerini detaylandıran veriler de sızdırıldı.

Etkilenen kişilerin sayısının ilk olarak borsanın tüm kullanıcıları olan 325.000 kişi olduğu düşünülüyordu. Ancak, Bleeping Computer daha sonra bu veri ihlalinin yalnızca borsa kullanıcılarının yarısını etkilediğini bildirdi.

kripto-para-borsa

BuyUCoin’in ilk olarak ya saldırının farkında olmadığı ya da saldırının etkilerini küçümsediği düşünülüyor. Borsa ilk başta bu veri ihlalinden tek bir müşterinin bile etkilenmediğini iddia ediyordu; hatta borsa yaptığı bir açıklamada bu saldırı haberine “söylenti” olarak atıfta bile bulunuldu.

BuyUCoin daha sonra; “Yabancı kuruluşlar tarafından yapılan kötü niyetli ve yasadışı siber suç faaliyetlerine ilişkin raporun her yönünü kapsamlı bir şekilde araştırdığını” belirten başka bir duyuru yayınladı. Buna ek olarak borsa kullanıcı fonlarının etkilenmediğini belirterek saklamadaki fonların %95’inin soğuk cüzdanda tutulduğunu belirtti.

Kişisel Veri İhlalleri Kullanıcılar Açısından Çok Ciddi Sonuçları Olabilir

BuyUCoin’e ek olarak Hintli haber sitesi Inc42, ShinyHunters’ın Juspay, Clickindia, Chqbook ve Bigbasket dahil olmak üzere diğer Hint şirketlerinden kullanıcı verilerini çaldığını da bildirdi.

Hacker

Son birkaç yıl içinde kripto para borsalarının kripto para saklamaları geliştikçe, kripto para borsalarından dijital varlıkların büyük ölçekli olarak çalınması daha az yaygın hale geldi. Bununla birlikte kişisel veri ihlallerinin kullanıcılar açısından çok ciddi sonuçları olabilir.

Kimlik hırsızlığı ihtimallerine ek olarak kullanıcı verilerinin çalınması genellikle kimlik avı ve fidye saldırıları ile biter. Hatırlarsanız 2020’nin ortalarında kripto para cüzdanı Ledger hacklenerek birçok kullanıcısının verilerini çaldırmıştı. Bu kişilerin bilgileri şu anda internette satılıyor ve ayrıca bu kişilerin kimlik avı ve fidye saldırılarına kurban girme olasılığı verisi sızdırılmamış bir kişiye göre çok daha fazladır.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu