Anasayfa Altcoin Stablecoin İhraççısı Halka Arza Hazırlanıyor! Tarih Verildi...

Stablecoin İhraççısı Halka Arza Hazırlanıyor! Tarih Verildi...

Altcoin

Stablecoin USDC'nin ihraççısı Circle'ın, 2024 yılının başlarında halka arz olmayı planladığı bildirildi.

Stablecoin İhraççısı Halka Arza Hazırlanıyor! Tarih Verildi...

Stablecoin USDC'nin ihraççısı Circle'ın, 2024 yılının başlarında halka arz (IPO) olmayı planladığı ve Coinbase gibi halka açılan temel kripto şirketlerinin arasına katılacağı bildiriliyor. Şu anda potansiyel bir halka arz hazırlığı için görüşmelerin devam ettiği söyleniyor.

Halka Arz Bitcoin Halving'inden Önce mi Olacak?

Duyuru, henüz şirket tarafından resmî olarak yapılmamış olsa da Bloomberg, şirketin şu anda aynı konuyu dâhili olarak tartıştığını ve zaman çizelgesi konusunda kesinlik olmadığını bildirdi.

Bloomberg, konuya aşina olan kişilerden alıntı yaparak, "Şirket, potansiyel bir ilk halka arz için hazırlanırken danışmanlarla konuşuyor." dedi. 

Son iki yılla kıyaslandığında piyasadaki toparlanma işaretleri ve Bitcoin halving olayı öncesinde Bitcoin fiyatlarında yaşanan artış göz önünde bulundurulduğunda, halka açılacak kripto şirketleri için zaman nispeten olgunlaşmış durumda.

Bu gelişme, ABD merkezli kripto para borsası Coinbase'in Circle'dan bir hisse satın almasından sadece aylar sonra gerçekleşti. Satın alma, Circle'ın USDC işlemlerinden Coinbase ile elde ettiği birleşik gelirden bir gelir paylaşım modeli içeriyordu. O dönemde borsanın ikinci çeyrekte USDC'den 151 milyon dolar gelir elde ettiği bildirilmişti.

Stablecoin İhraççısı Halka Arza Hazırlanıyor! Tarih Verildi...

ABD'de Stablecoin Düzenlemesi

Birkaç milletvekili dolar destekli stablecoin'lerin kullanımını yönetmek için kolaylaştırılmış bir süreç için bastırırken, bu durum ABD milletvekillerinde stablecoin düzenlemesine duyulan ihtiyaç konusunda çok fazla tartışmanın ortasında geliyor. ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi, Temmuz 2023'te stablecoin'ler için kapsamlı bir yasal çerçeve oluşturmayı amaçlayan The Clarity for Payments Stablecoin tasarısını kabul etmişti.

USD Coin (USDC) varlığının piyasa değeri şu anda 24,43 milyar dolar seviyesinde bulunuyor ve bu da stablecoin'i değerlemeye göre en iyi kripto para birimleri arasında altıncı sıraya yerleştiriyor. Rakip stablecoin Tether (USDT) ise 86 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. USDT'nin piyasa değeri bir yıl öncesine kıyasla yüzde 21'in üzerinde artarken, USDC'nin toplam piyasa büyüklüğü aynı dönemde yüzde 68 gibi şaşırtıcı bir oranda azaldı.

Bitcoin fiyatı bir yıl öncesine kıyasla neredeyse iki katına çıkarken, Microstrategy (MSTR) Hisse Senedi Fiyatı, şirketin BTC birikimi konusundaki agresif tutumu sayesinde aynı dönemde yüzde 124'ün üzerinde artış gösterdi.

Kaynak: CoinGape

Stablecoin İhraççısı Halka Arza Hazırlanıyor! Tarih Verildi... içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar