Altcoin Haberleri

Stellar mı yoksa Ripple mı? Hangisi Yatırımcılar için Daha İyi?

Hem XRP hem de XLM, sınır ötesi işlemleri kolaylaştırmak için benzer hedefe sahip olsalar da farklı ilkelere dayanıyorlar. Peki, Stellar mı yoksa Ripple mı? Hangisi yatırımcılar için daha iyi?

Stellar nedir?

Stellar ağı, taraflar arasında para transferini sağlayarak bireyleri, ödeme sistemlerini ve bankaları birbirine bağlayan inanılmaz derecede güçlü bir platformdur. Merkezi olmayan bir blok zinciri olan Stellar, ödemeleri ve para transferlerini geleneksel bankacılık sistemlerinden çok daha hızlı işler.

İlgili İçerik: Stellar (XLM) Nedir, Nasıl Alınır?

İşlem doğrulama sistemi, birkaç saniye içinde gerçekleşen işleminize yeşil ışık yakmaktan sorumlu seçilmiş düğümlerden oluşur. Ayrıca, bu işlemler için ücretler de çok daha düşüktür.

Örneğin: Bitcoin için ortalama işlem onay süresi 1 saattir, Ethereum için 15 dakikadır. Stellar için ise ortalama işlem onay süresi 3 saniyedir.

Stellar

Ripple nedir?

Stellar gibi Ripple dahem kripto para birimi hem de ödeme ağı görevi gören bir blockchain teknolojisidir. Şu anda, para transferi ve gerektiği gibi likidite tedarik etmenin en güvenilir ve güvenli yollarından biri olarak görülüyor. Merkezi bir aracıya ihtiyaç olmadığından dolayı XRP (Ripple ağında kullanılan token) transferleri hem rahat hem de basittir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Ripple Yöneticisi: Saniyede 1.500 dolarlık işlem yapılabilir

İlgili İçerik: Ripple (XRP) Nedir? Nasıl Alınır?

Ripple, istenen miktarı Ripple ağındaki genel adreslere göndererek işlemlerde güven oluşturmak için “Ağ Geçidi” olarak adlandırılan bir aracı kullanır. Ripple ağında ödeme yapmakla ilgilenen herkesin teknik olarak başkalarıyla para alışverişi yapmak için bir ağ geçidi açması gerekir.

Ripple eşler arası bir fikir birliği mekanizması kullanır, bu da Ripple’ı oldukça güvenli bir hale getirir.

Ripple

Hangisi Yatırımcılar için Daha İyi?

Stellar ve Ripple arasında temel fark, her iki kripto para biriminin farklı hedef kitlelerine sahip olmasıdır. Örneğin Ripple, özellikle bankalar gibi büyük bir kâr potansiyeli olan büyük bir pazara hitap eder. Bu, XRP’nin neden merkezileştirildiğini açıklıyor.

Aksine, Stellar kendisinden “kâr amacı gütmeyen” olarak bahsedir. Stellar’ın amacı, bankası olmayan kişiler için bile finansal hizmetler sağlamaktır. Stellar, para kazanmaktan çok insanlara yardım etmek için tasarlanmıştır.

Ayrıca Ayrıca, Ripple ve Stellar farklı algoritmalar kullanır. Stellar benzersiz bir fikir birliği protokolüne sahiptir, Ripple ise doğruluk kanıtı algoritması kullanır. XLM deflasyonisttir, XRP ise enflasyonisttir. Yani XRP dolaşımı artırırken XLM dolaşımı azaltır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Chainlink Durdurulamıyor, Ama Neden?

Hem Stellar’ın hem de Ripple’ın kripto para transferlerine odaklandığını öğrendik. Peki hangisi yatırımcılar için daha iyi? Stellar herkese hitap ediyor ama Ripple daha çok kurumsal şirketlere, hükumetlere, bankalara ve benzer kurumlara hitap ediyor. Stellar’ın deflasyonist olması XLM fiyatının uzun vadede yükseleceği anlamına gelmektedir. Ripple’ın enflasyonist olması da sürekli olarak piyasada daha fazla XRP olacağı anlamına gelse de XRP fiyatı genel olarak merkezi Ripple şirketinin sektördeki başarıları ve ortaklıkları ile yükselebilir. Bu açıdan her iki lider kripto paranın yükseliş yanlısı olmasını destekleyen unsurları vardır. Yatırımcılar için ise XRP ve XLM eşit derecede iyidir.

İlgili İçerik: Ünlü Analistler Hangi Altcoinlere Yatırım Yapılacağını Açıkladı!

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu