Anasayfa Rehber Student Coin (STC) Nedir? Nasıl Alınır?

Student Coin (STC) Nedir? Nasıl Alınır?

Rehber

Student Coin nedir? STC nedir? Projenin kurucusu, ekosistemi, avantajları ve daha fazlası burada…

Student Coin (STC) Nedir? Nasıl Alınır?

Student Coin Nedir?

Bitcoin (BTC) kullanıma sunulduktan sonra yıllar içerisinde çok sayıda kripto platformu ortaya çıktı. Onlardan biri olan Student Coin; kişisel, start-up, NFT ve DeFi tokenlarının kolay bir şekilde tasarlanmasına, oluşturulmasına ve yönetilmesine imkân tanıyan ilk kripto platformu olarak karşımıza çıkıyor. Proje; misyonunu “bireylerin ve kuruluşların kendi tokenlarını kolay bir şekilde oluşturmaları, yönetmeleri ve geliştirmeleri için bir platform yaratarak geniş ölçekli tokenizasyona olanak sağlamak” şeklinde açıklıyor. 

Tokenizasyon, “her bireyin ve şirketin kendi tokenına sahip olduğu geleceğin ekonomisi” olarak nitelendiriliyor. Student Coin, özel tokenların oluşturulmasına olanak sağlarken bunlar yönetişim, alım satım, ödemeler ya da oylama için kullanılabiliyor.

Student Coin; artırılmış görünürlüğe, müşterilere ve temel değerlere katkıda bulunan tokenizasyon vasıtasıyla birçok yatırımcı için katılım fırsatı yaratarak ilk aşamalarındaki start-up’ların ölçeklenebilirliğini sağlamayı hedefliyor. Student Coin nedir? sorusunun yanıtını bu şekilde vermiş oluyoruz. Peki, STC nedir?

Öğrencilerin ve kuruluşların eğitimlerini finanse etmek için kendi tokenlarını rahatlıkla geliştirmelerine ve bunların platformda nasıl takas edilmesi gerektiğini tasarlamalarına olanak sağlayan Student Coin ekosisteminin yerel kripto para birimi, geniş ölçekli tokenizasyon için tasarlanmış bir utility token olan STC’dir. 

Alım satım ve kitlesel fonlama yeteneklerine sahip olan kripto varlık hem bireysel hem de kurumsal kullanım için uygun olmasıyla ön plana çıkıyor. STC, şu anda KuCoin isimli kripto para platformunda Tether (USDT) ve Bitcoin (BTC) karşılığında alınıp satılabiliyor. Token; bunun dışında Uniswap, ProBit Global, HitBTC gibi kripto para platformlarında da listelenmiş durumdadır. 

Waves ve Ethereum blockchain platformlarını entegre eden ekosistem, bu şekilde yeni kullanıcıları Student Coin platformunu kullanmaya ve büyütmeye teşvik ediyor. Waves ve Ethereum blockchainlerinin kullanımı, ayrıca güçlü bir performansı ve güvenliği de destekliyor. 

Bireyler ve kuruluşlar, kredi almak için oluşturdukları utility tokenlarını kullanabiliyor. Kredi sayesinde eğitim masraflarını karşılayabilen üniversiteliler, mezun olduktan sonra gelirlerinin bir kısmı ile birlikte geri ödeme yapmayı kabul ediyorlar. Student Coin ekosisteminin bir sosyal medya platformunun kolay işlevselliği ile tasarlandığını söyleyebiliriz. 

Student Coin (STC) Nedir? Nasıl Alınır?

Student Coin Kime Ait?

Student Coin, popüler bir kripto uzmanı olan Wojciech Podobas tarafından hayata geçirildi. İlk başta Facebook’tan (şimdiki adıyla Meta) ilham alan bir tasarım kullanan Podobas, Kozminski Üniversitesi Öğrenci Yatırımcılar Kulübünün bazı üyeleriyle beraber bu fikri ilk defa 2018 yılında ortaya attı. Onlar, üniversitelere yönelik mal ve hizmetler alışverişi için bir araç olarak hizmet edebilecek ilk blockchaini yaratmayı amaçladılar. 

Student Coin, o dönemde ALK Student Coin olarak biliniyordu. Proje hayata geçirildiğinde çılgınlık başladı ve üniversitelerde çok sayıda öğrencinin aktif olarak katılım sağladığı görüldü. 2020 yılına dek kullanıcı sayısının 2 binden 6 bine kadar yükseldiğini ve kripto para biriminin dünya genelinde 200 eğitim kurumunda kullanıldığını fark eden ekip, ekosistemin adını yalnızca Student Coin olarak değiştirmeye yönelik bir karar aldı. 

Ekosistemin şu anda 250 binin üstünde kayıtlı kullanıcıya sahip olduğu görülüyor. Bunların 36 ülke ve 500’in üstünde üniversiteden katılımcıları içerdiği belirtiliyor. Daha önce yalnızca birkaç öğrenciden oluşan Student Coin ekibi ise 12 ülkede 40’ın üstünde üyeye sahip olmayı başardı. Üyelerin arasında girişimcilerle birlikte öğrenciler ve üniversite öğretim üyeleri de bulunuyor.

Student Coin (STC) Nedir? Nasıl Alınır?

Student Coin Nasıl Çalışır?

Güçlü işlevselliklere ve kullanışlı bir platforma sahip olan Student Coin, çok sayıda gerekli ve iyi tasarlanmış bileşen tarafından yönlendirilen karmaşık bir sistem olarak göze çarpıyor. STC, Student Coin ağında yer alan bütün tokenlarla direkt olarak bağlantılı bir referans para birimidir. Bu durumda tek bir tokena sahip olan kişi, platformda zaman içerisinde oluşturulan diğer tüm tokenlarda da pay sahibi oluyor. 

Kullanıcılar, akıllı telefonlar ve tabletler gibi şahsi cihazlara indirilebilen bir uygulama vasıtasıyla ekosistemin güçlü özelliklerine erişim sağlayabiliyor. Uygulama; tokenların kullanılmasına, takas edilmesine ve depolanmasına imkân tanıyor ancak bunların masaüstünde oluşturulması gerekiyor. Şimdi ekosistemin tasarımını ve işlevselliğini destekleyen özellikleri derinlemesine inceleyebiliriz. 

Student Coin (STC) Nedir? Nasıl Alınır?

STC Terminal

Student Coin’i çalıştıran bir güç merkezi olarak nitelendirebileceğimiz STC Terminali, Ethereum ağı üzerinden tokenlar oluşturmak amacıyla kullanılan özel bir yazılım programıdır. Dijital varlıkların kullanımı aracılığıyla yönetilmeye ve geliştirilmeye devam eden terminale öğrencilerin yanı sıra diğer bireyler, işletmeler ve kuruluşlar tarafından erişim sağlanabiliyor. Bu şekilde platformun büyük ölçekli tokenizasyonunu destekleyen terminal; hizmet yönetimi, Twitter işlevselliği, iletişim paneli ve pazarlama çabaları gibi araçları içeriyor. Burada oluşturulan tokenlar, daha sonra borsa vasıtasıyla içe aktarılıyor. 

STC Wallet

Student Coin platformu, kullanıcı uygulamasıyla rahat bir şekilde görüntülenebilen bir STC Cüzdanı ile tasarlanmıştır. Cüzdan, yatırım yapan kişilerin gerçek zamanlı olarak hesaplarını takip etmelerine ve temel işlevleri yerine getirmelerine imkân tanıyor. Kullanıcılar, cüzdan vasıtasıyla varlıkları hızlı bir şekilde takas edebiliyor, para yatırma ve para çekme işlemlerini gerçekleştirebiliyor. Cüzdan, ayrıca staking için erişim de sunuyor. Kullanıcılar, borsadan elde ettikleri kazançları cüzdandan çekip ek yatırım yapmak için kullanabiliyor. 

STC Premium Holder Program

Kullanıcılar, cüzdanlarında bulunan STC tokenları sayesinde esnek ödüllerin sahibi olurken sezonluk STC tabanlı token airdropları alabiliyorlar. Böylece uzun vadeli yatırımcılar, STC tokenlarını ellerinde tutmaktan faydalanmış oluyorlar. STC tabanlı tokenların ilk arzının bir bölümünü kilitleyen platform, Premium Holder Program için likiditeyi güvence altına alıyor. Programın, STC Bank çözümü ile destekleneceği de ifade ediliyor. 

Student Coin (STC) Nedir? Nasıl Alınır?

STC Voting

STC sahipleri, Student Coin ekosisteminin yönetişimine direkt olarak katılabiliyorlar. Oylama ücretsiz olsa bile herhangi bir kullanıcının oyunun önemi, sahip olduğu STC sayısına bağlı oluyor. Bu kullanıcılar, yeni projelerin potansiyel gelişimi ile ilgili oy kullanabiliyorlar. Bahsedilen demokratik işlevsellik, STC tokenlarına yatırım yapmanın ve onları kullanmanın faydalarını pekiştiriyor. 

STC Academy

Blockchain ve tokenizasyon ile ilgili eğitim kaynaklarını bulmak zordur ancak Student Coin, STC Akademisinde yer alan çeşitli online kurslarla bunu değiştirdi. Eğitim bileşenleri; merkeziyetsiz finans (DeFi), dijital varlıklar, ekonomi, kripto para birimleri, blockchain ve daha fazlası gibi önemli konuları içeriyor. Student Coin, bu şekilde diğer kripto platformlarından ayrı bir yere sahip oluyor. Üniversite öğrencilerinden meydana gelen güçlü bir kullanıcı tabanına sahip olan proje, genç kullanıcıları ve yatırımcıları bilgiyle güçlendirmeyi hedefliyor. 

STC Exchange

Terminal vasıtasıyla oluşturulan bütün STC tokenları anında STC Borsasına transfer ediliyor. Tokenların listelenmesinin ardından kullanıcılar, Student Coin varlıkları vasıtasıyla sunulan kârlı fırsatların tadını çıkarmak için takas yapabiliyorlar. Platform, fon birikimi vasıtasıyla projeleri finanse etmek amacıyla da kullanılabiliyor. 

Student Coin Avantajları Nelerdir?

Student Coin avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz: 

  • Akademik değerlere dayalı, köklü, uzun vadeli ve güvenilir bir proje olması,
  • Kendi tokenınızı oluşturmanıza ve kullanımını borsada yönetmenize imkân tanıması, 
  • STC token sahiplerinin işlem ücretleri ve kitlesel fonlama ile borsada oluşturulan periyodik ödülleri alabilmeleri,
  • Hem dijital varlık sahiplerini hem de öğrencileri birbirlerine bağlayan küresel bir topluluk inşa edilmesi,
  • STC’nin merkezi ve referans para birimi olarak işlev görmesi ve sahiplerinin Premium Holder Program ile airdroplardan faydalanabilmeleri,
  • Tokenizasyonun teşvik edilmesinin yanı sıra ekonomi, finans ve yeni teknolojiler ilgili eğitim vermek üzere akademi platformunun oluşturulması. 
Student Coin (STC) Nedir? Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)