Bitcoin Haberleri

Şu anda 140 milyar dolarlık Bitcoin’e erişim mevcut değil

ABONE OL:

Bitcoin’in merkezi olmayan yapısı, en büyük satış noktalarından biri olmuştur, ancak kusurlu depolama yöntemleri milyonlarca Bitcoin’i erişilemez hale getirmiştir.

The New York Times Salı günü bildirdiğine göre günümüzde var olan 18,5 milyon Bitcoin’in yani toplam Bitcoin arzının yaklaşık %20’sinin (yaklaşık 140 milyar dolar) kaybolduğu veya kripto para cüzdanlarında kilitli olduğunu açıkladı. Şimdilik, bu paralar inanılmaz derecede karmaşık şifrelelerin ve unutulmuş şifrelerin ardına hapsolmuş durumda.

Bitcoin Derneği başkanı Jimmy Nguyen, bu konuya ait çözümlerin kripto para reformundan gelebileceğini söyledi. Nguyen, unutulmuş cüzdan parolaları veya mülk transferleri durumunda Bitcoin’i kurtarabilen acil durum mekanizmalarının Bitcoin’i daha “açık ve kullanıcı dostu” bir kripto para haline getirebileceğini söyledi.

Bitcoin’in merkezi olmaması tehlikeli mi?

Kripto para meraklıları Bitcoin’in merkezi olmayan doğasını övmekle bitiremese de Bitcoin’i saklamak için kullanılan kusurlu yöntemler şu anda milyonlarca adet Bitcoin’i dolaşımdan çıkarmış durumda.

Bitcoin sahipleri, kripto paralarını harcamak veya saklamak için özel anahtarlara sahip kripto para cüzdanları kullanırlar. Bu anahtarlar karmaşık veri sözcükleridir ve Bitcoin’ler genellikle bu tarz korumalı kripto para cüzdanlarında saklanır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Elon Musk'a Bitcoin sorusu

Bu cüzdanlar tipik olarak şifreler veya kimlik doğrulama önlemleriyle korunur. Cüzdanların karmaşıklıkları Bitcoinlerin daha güvenli bir şekilde saklanmasına izin verirken gerekli cüzdan şifrelerini kaybetmek yıkıcı olabilir. Çoğu durumda, Bitcoin sahipleri süresiz olarak kripto paralarına erişilemez.

140 milyar dolarlık BTC’ye erişilemiyor

Chainalysis’in son araştırmasına göre günümüzde var olan 18,5 milyon adet Bitcoin’in yaklaşık %20’si ya kaybedilmiştir ya da şifreleri unutulmuş cüzdanlarda sıkışıp kalmıştır. Bu miktar şu anda yaklaşık 140 milyar dolar ediyor. Bu Bitcoinler hala dünyada olsa da ve hatta bir değere sahip olsa da dolaşımdan uzak durumdadır.

Basitçe söylemek gerekirse, bu Bitcoinler sonsuza kadar erişilemezdir, ancak erişilemezlikleri kripto paranın fiyatını değiştirmeyecektir.

Bitcoin Derneği başkanı Jimmy Nguyen:

Kripto para topluluğunun kullandığı şu ifade var: Sizin anahtarlarınız değil, sizin kripto paralarınız değil.

Şimdilik, bu söyleyiş doğrudur. Coinbase gibi bazı borsalarda, kullanıcıların unutulan anahtarlarına veya şifrelerine yeniden erişim sağlamalarına yardımcı olabilecek bazı acil kurtarma önlemleri vardır. Nguyen, borsaların cüzdanlardan daha az güvenli olduğunu ve hatta bazılarının hacklendiğini söyledi.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin fiyatı 13.000 dolara yükseldi

Bitcoin topluluğu şu anda, Bitcoin’in katı güvenlik yöntemlerini sürdürmesi veya kullanıcı dostu korumalar için biraz da olsa merkezi olması konusunda 2’ye bölündüğü bir dönüm noktasındadır.

Nguyen 2. grupta yer aldığını ve unutulmuş şifrelerin ve yanlış gönderilmiş Bitcoin’lerin kurtarılmalarına izin verecek mekanizmaların oluşturulması gerektiğini savunuyor. Bu tür sistemlerin yokluğu kripto para meraklıları ile henüz Bitcoin’e alışmamış kişiler arasında büyük bir engel teşkil ediyor.

Jimmy Nguyen:

Evinizin anahtarlarını tutarsam, anahtarlara sahip olduğum anlamına gelmez. Evinizin anahtarlarını çalmış olabilirim. Anahtarları bana ödünç vermiş olabilirsiniz. Bu mülkün veya o varlığın sahibinin kim olduğunu kanıtlamaz. Mevcut Bitcoin saklama yöntemini sürdürmek hem yeni bir ödeme şekli hem de bir menkul kıymet olarak değerini de düşürüyor.

Bitcoin destekçileri arasında düpedüz ikiyüzlülük değilse de bir tutarsızlık var çünkü kripto paraların sizin olması için özel anahtarlara sahip olmanız gerektiği şeklindeki bu anlatıyı ilerletmek istiyorlar. Bitcoin’in değerinin artmasını istiyorlarsa o zaman Bitcoin’e çok daha açık ve kullanıcı dostu bir yaklaşım gelmelidir.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu