Anasayfa Sektörel Suçlamaların Hedefindeki Celsius Kurucusuyla İlgili Kritik Karar!

Suçlamaların Hedefindeki Celsius Kurucusuyla İlgili Kritik Karar!

Sektörel

New York mahkemesi, eski Celsius Network CEO'su Alex Mashinsky'nin davasının başlayacağı tarih ile ilgili kararını verdi.

Suçlamaların Hedefindeki Celsius Kurucusuyla İlgili Kritik Karar!

Celsius'un eski CEO'su Alex Mashinsky, 17 Eylül 2024 tarihinde ceza davasıyla karşı karşıya kalacak. Hakkındaki iddialar, Celsius müşterilerini dolandırmak ve şirketin mali durumu hakkında yanıltıcı bilgiler vermek etrafında dönüyor. Bu haber, kripto platformlarının şeffaflığı ve güvenilirliği konusundaki endişeleri artırarak kripto topluluğu genelinde dalgalanmalara yol açtı.

Dolandırıcılık ve Yanlış Beyan İddiaları

Mashinsky'nin müşterilerin dolandırılmasına karıştığı iddiasıyla ilgili raporlar ortaya çıktığında kripto dünyası şaşkına döndü. İddialar, Mashinsky'nin müşterileri sadece Celsius'un mali sağlığı konusunda kandırmakla kalmayıp aynı zamanda şirketin yerel tokeninin fiyatını şişirmek için müşteri fonlarını kullandığını öne sürüyor. Bu durum, özellikle de şirketin geçen yıl iflasını ilan ederek yatırımcılarına milyarlarca dolar borç bırakmasından beri endişelere neden oldu.

Temmuz ayında, savcıların hem Mashinsky'yi hem de Celsius'u "müşterilerinin fonlarını kullanarak şirketin token fiyatını manipüle etmekle" suçlaması üzerine durum daha da şiddetlendi. İddialar bununla da kalmadı. Celsius'un baş gelir sorumlusu Roni Cohen-Pavon da tartışmaların içine çekildi. Söz konusu isim, cezai suçlamalarla karşı karşıya kaldı ve şaşırtıcı bir hareketle sadece bir ay önce suçunu kabul etti.

Suçlamaların Hedefindeki Celsius Kurucusuyla İlgili Kritik Karar!

SEC ve CFTC ile Yasal Savaşlar

Mashinsky ve Celsius için yasal sıkıntılar dolandırıcılık iddialarıyla bitmiyor. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto kredi şirketine ve eski CEO'suna karşı yasal işlem başlattı. SEC'in davası, onları "kripto varlık menkul kıymetlerinin" aldatıcı ve kayıt dışı satışları yoluyla fon toplamakla suçluyor. İkili, ayrıca yatırımcılara Celsius'un finansal sağlığı hakkında yalan söylemek ve şirketin birincil tokeni olan CEL'in fiyatını manipüle etmekle suçlanıyor.

Fakat harekete geçen tek düzenleyici kurum SEC değil. Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) da Mashinsky'ye ve Celsius'a karşı kendi dolandırıcılık suçlamalarını yöneltti. Bu iddiaların bir sonucu olarak Mashinsky'nin Teksas'taki konutu ve Goldman Sachs, Merrill Lynch ve SoFi Bank gibi tanınmış kurumlardaki fonları da dâhil olmak üzere birçok varlığı beklemeye alındı.

Celsius Alacaklıları için Yeni Ödeme Planı

Yaklaşan yasal savaşlara ve iddiaların kara bulutlarına rağmen, Celsius alacaklıları için bir umut ışığı var gibi görünüyor. Kısa süre önce Bitcoin ve Ethereum gibi büyük kripto para birimlerinde ödeme vadeden bir yeniden yapılanma planı onaylandı. Bu plan, onlara "NewCo" olarak adlandırılan yeni bir kurumsal varlıkta öz sermaye sunuyor.

Fakat bu stratejiye karşı çıkanlar da yok değil. Bazı alacaklılar, yeni ve yabancı bir girişimde hisse kabul etme konusunda çekincelerini dile getirdiler. Ayrıca, Celsius'un yerel kripto para birimi olan CEL tokenlerinin iadesi için güçlü bir talep var.

Suçlamaların Hedefindeki Celsius Kurucusuyla İlgili Kritik Karar! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ayı Piyasası (Bear Market) Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar
Kripto Dünyasının Maymun Hükümdarı: ApeCoin (APE) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Pepe Coin Güvenlik Rehberi: Yatırımlarınızı Koruma Altına Alın!
Rehber Banu Fırıncılar
NFT 101: Dijital Varlıklar Hakkında Tüm Merak Edilenler
Rehber Banu Fırıncılar