Surrey Üniversitesi: Blockchain ile verilerin değiştirilmesini engelleyeceğiz

2 Dakikada Okunabilir


Surrey Üniversitesi kısa süre önce, blok zincir teknolojisi ve yapay zekâ (AI) yardımı ile değiştirilmenin önlenmesi amacıyla dünya çapındaki ulusal video arşivlerinin dijital hükümet kayıtlarının güvence altına alındığına dair bir duyuru yaptı.

Kamuya yapılan bir basın açıklamasına göre, üniversite Vizyon, Konuşma ve Sinyal İşleme Merkezinin (CVSSP) “son derece güvenli” olarak adlandırdığı şeyi geliştirmek için İngiltere’deki Açık Veri Enstitüsü ve Ulusal Arşivlerle işbirliği yaptığını açıkça belirtti.

Dijital arşivlerin bütünlüğünü uzun süre koruyacak şekilde tasarlanan ARCHANGEL adında ademi merkeziyetçi bilgisayar sistemi ve blok zinciri tabanlı bir sistemin ortak olarak çalışacak olduğu ve asla dışarıdan müdahale edilmesine ve kurcalanmasına izin vermeyecek bir yapıda olacağı açıklandı.

Bilgisayarların verileri kayıt altına aldıktan sonra asla değiştirilmesine izin vermeyecek olduğu bir çalışma üzerinde çalıştıklarını belirten Surrey Üniversitesi yetkilisi, Blockchain ve AI teknolojisinin bu konuda kendileri için büyük bir yardımının olacağını açıkladı.

Surrey Üniversitesi’nden Profesör John Collomosse’deki proje liderine göre, sistem “aslına uygunluğunu doğrulamayı mümkün kılan, arşivler için dijital bir parmak izi sağlıyor”.

ARCHANGEL bir dizi arşiv tarafından tutulan bir veritabanı olarak Blockchain teknolojisini kullanarak verilerin başkaları tarafından veya sisteme müdahale eden yetkili uygulamalarca değiştirilmesini tamamen önlüyor.

Sistem, değişiklikleri yanlışlıkla veya kötü amaçlı bir şekilde dijital kamu kayıtlarında otomatik olarak işaretlemek için tasarlanmıştır ve “yetki kanıtı” blok zinciri sistemi tarafından destekleniyor.

Herkes kayıtları kontrol edebilir ve ekleyebilir, ancak kimse bunları değiştiremez. Hiçbir veri değiştirilemediğinden, tarihsel kaydın bütünlüğü bozulmadan kalır.

Yeni sistem, halihazırda İngiltere, Estonya, Norveç ve Avustralya’nın ulusal devlet arşivleri ve ABD’deki Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi tarafından denenmişti.

Veriler değişmez!

 Kurum  gelecek ay Los Angeles’taki CVPR konferansında yapılan çalışmaları anlatan bir bildiri sunacaklarını da resmen açıkladı.

Açık Veri Enstitüsü Genel Müdürü Jeni Tennison şunları söyledi:

Dijital kayıtları manipüle etmek daha kolay ve daha çabuk hale geliyor, bu da bu kayıtlara özen gösteren kurumların güvenilirliklerini gösterebilmelerini çok önemli hale getiriyor. Kayıtların değiştirilmediğini teminat altına almak 2019’da artık çok daha fazla önem taşıyor.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
282
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
282
Şaşkın
Lol Lol
403
Lol
Harika Harika
282
Harika
Korkunç Korkunç
242
Korkunç
Soner Özcan
26 yaşındayım ve hala üniversite eğitimime devam ediyor. Geleceği değiştirmesini beklediğimiz kripto paralar hakkında hem kendimi, hem koinbox.net okuyucularını bilgilendirmek ve doğru haberler sunmak için editörlük yapıyorum.
error: Kopyalama Engellendi!