Anasayfa Rehber Synthetix (SNX) Nedir, Nasıl Alınır?

Synthetix (SNX) Nedir, Nasıl Alınır?

Rehber

Geleneksel varlıklar ve kripto paralar arasında bir köprü olan merkeziyetsiz finans (DeFi) öncüsü Synthetix nedir? SNX nasıl alınır? İşte tüm detaylar..

Synthetix (SNX) Nedir, Nasıl Alınır?

Hem geleneksel finansa hem de kripto para birimlerine ilgi mi duyuyorsunuz? Birazdan bahsedeceğim merkeziyetsiz finansın (DeFi) ön safhalarında yer alan bu platform, blockchain teknolojisine ait olan veya olmayan her piyasa varlığı ile ticaret yapmanızı sağlıyor. Bu paragraf yeterince dikkatinizi çektiyse Synthetix nedir? Nasıl çalışır? SNX nasıl alınır? öğrenmekte fayda var.

Synthetix Nedir?

Synthetix, merkezi olmayan bir varlık sigortası protokolüdür ve kullanıcıların emtialar, itibari para birimleri ve hisse senetleri dahil olmak üzere çok çeşitli yatırım türevleri basmasına, elinde tutmasına (staking) ve alıp satmasına olanak tanır. Synthetix kısaca, Ethereum ağı üzerinde çalışan, sentetik varlıklar için bir merkeziyetsiz finans (DeFi) protokolüdür.

Protokolün sentetik varlıkları yani Synth'ler, SNX coin aracılığıyla teminatlandırılır; temel varlıklara değer ve likidite sağlarken, aynı zamanda geleneksel finansal varlıklara ve yeni ticaret stratejilerine daha yüksek düzeyde erişilebilirlik sunar. Şunu da belirtmekte fayda var; protokol, bu varlıklardan herhangi birine sahip olmasanız bile DeFi ekosistemine katılımı mümkün kılar.

Synthetix Nedir?

Synthetix, daha güçlü bir finansal piyasaya erişim sağlayarak ve blockchain tabanlı olmayan varlıkları tanıtarak, kripto para piyasasını genişletmeyi hedefler.

Hangi Varlıklar Sentetik veya Synth Sayılabilir?

Yeni bir türev tipi olan sentetik varlıklar, değerlerini blok zincirine dahil olan veya olmayan ekosistemdeki başka bir varlıktan türeten her tür dijital varlık biçimini kapsar. Sentetik varlık için kısaca; başka bir varlığın türevleri denebilir. Bu varlıklar daha sonra türevlerinin dijital temsilleri olan token şeklini alırlar. Sentetikler herhangi bir biçimde olabilir ve "s" önekiyle belirtilir; sEUR, sUSD gibi..

Türevler, sahiplerine belirli varlıkları önceden belirlenmiş fiyatlarla satın alma veya satma konusunda özel haklar veren sözleşmelerdir. Bu da, varlığa doğrudan sahip olmaktan daha mümkün bir şekilde riskten kurtulmanın bir yoludur.

Güvenilir fiyat akışına sahip hemen hemen her şeyi sentetik varlığa çevirmek mümkündür. Bitcoin (BTC) ve Ethereum (ETH) gibi kripto para birimleri, altın, petrol ve gümüş gibi emtialar veya dolar, euro gibi itibari para birimleri örnek olarak verilebilir. Bu varlıkların en popüler örneği Wrapped Bitcoin’dir.

Wrapped Bitcoin (WBTC), Bitcoin (BTC) fiyatını takip eden bir ERC-20 tokenidir ancak Bitcoin kripto para biriminden farklı olarak Ethereum ağında kullanılabilir.

Dayanak varlığı ters yönden takip eden ve kullanıcılara kısa pozisyonlara girmek ya da mevcut birikimlerini riskten korumak için kolay bir yol sunan ters Synth'ler de bulunur. Ana fikir, kullanıcıların Synthetix protokolünü kullanarak blockchain üzerinde yer almayan belirli varlıklarla pozisyon açabilmesidir.

Synthetix Nasıl Çalışır?

Synthetix, Oracle ismi verilen akıllı sözleşme fiyat belirleme protokollerini kullanarak gerçek varlıkların takibini gerçekleştirir ve fiyat dengesini oluşturur. Synthetix protokolü, sentetik varlık çıkarma hizmetini sunmak için iki kripto para birimi kullanır. Birincisi, yerel token olan SNX coin, ikincisi ise az önce bahsettiğimiz herhangi bir varlığı taklit edebilen sentetik varlıklardır.

 

Synth'ler oluşturmak için; Bir kullanıcının SNX'i edinmesi ve Synthetix’e yatırması gerekir. Karşılığında protokol, kullanıcının tercihine göre yeni bir sentez tokeni oluşturur. Kurallara göre, sistemde %750 oranında bir teminat gereksinimi vardır; yani bir kullanıcı 1000 sUSD basmak isterse, 7500 dolar yatırmalıdır.

Synthetix Nasıl Çalışır?

Synthetix, tüm bu işlemleri Ethereum blockchain ağı ile gerçekleştirmektedir. Ethereum blok zinciri sayesinde, işlemlere merkezi müdahale engellenmiş ve varlıklar güvence altına alınmaktadır. Dolayısıyla protokol yeterince güvenlidir.

Synthetix ağının bir diğer ayrılmaz parçası, Synth'lerin ticaretine izin veren merkezi olmayan bir borsa (DEX) olan Kwenta'dır. Diğer DEX'lerin aksine, Kwenta'nın bir emir defteri yoktur ve eşler arası (P2P) alım satım kullanır, bu da ticaretin sonsuz likidite sağlayabilen bir akıllı sözleşmeye karşı yürütüldüğü anlamına gelir.

Synthetix Kim Tarafından ve Ne Zaman Kurulmuştur?

Protokol, Eylül 2017 tarihinde Kain Warwick tarafından Havven adı altında piyasaya sürüldü. Şirket yaklaşık 1 yıl sonra 2018 yılında, Synthetix olarak yeniden markalaştı. Havven'in çıkış amacı, Ethereum (ETH) ve EOS dahil olmak üzere birden fazla blok zincirinde dolar veya euro gibi itibari paraları taklit eden kripto para birimleri yaratmaktı.

Yeniden markalaşma sayesinde, protokolün hedefi, kripto para birimleri ve emtialar için sentetik varlıkları oluşturabilecek şekilde genişletildi. Synthetix, ilk coin arzı (ICO) aracılığıyla 60 milyondan fazla token satarak 30 milyon dolar topladı.

Protokol başlangıçta Avustralya’da kurulmuş kâr amacı gütmeyen bir vakıf tarafından yönetiliyordu fakat; Haziran 2020 tarihinde yönetimi üç DAO devraldı. Bu DAO'lar, SNX kripto para birimi sahiplerinin artık protokoldeki değişiklikleri oylayabilecekleri ve geleceği hakkında kararlar verebilecekleri mekanizmalar olarak görev alıyor.

 • ProtocolDAO: Synthetix'in akıllı sözleşmelerindeki protokol yükseltmeleri ve değişiklikleri için finansmanı kontrol eder.
 • GrantsDAO: Synthetix'te kamu malları için topluluk teklifleri için finansmanı kontrol eder.
 • SynthetixDAO: Ağın gelişimini ilerleten kuruluşlar için finansmanı kontrol eder.

Synthetix Avantajları

 • Protokoldeki kullanıcılar, gerçek dünyada işlem gören varlıklar ile aynı fiyatlarda dijital olarak ticaret yapabilir.
 • Protokolde basılan sentetik varlıklar, bir varlığa sahip olmak zorunda kalmadan varlığın fiyatı üzerine pozisyona girmenin en iyi yollarından biridir.
 • Ethereum ağı üzerinde ERC-20 tokeni oldukları için, diğer DeFi protokollerine kolayca entegre edilebilir.
 • Diğer ERC-20 tokenleri gibi likidite sağlayabilir ve işlem ücretlerinden kazanç elde edilebilir.
 • SNX token kilitleyen kullanıcılar, protokolde dağıtılan "staking ödülleri"ni almaya hak kazanır.

Birden çok avantaj sağlayan protokolün yerel tokeni olan SNX coin nasıl alınır öğrenmek istiyorsanız, yazıyı okumaya devam edin.

Synthetix Network Token SNX Nasıl Alınır?

SNX coin ile Binance, Coinbase, Kucoin, Kraken, Bithumb, Uniswap, Bitfinex gibi popüler ve işlem hacmi yüksek kripto para borsalarında işlem yapabilirsiniz. SNX coin, Tether (USD), Binance USD (BUSD), Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) Wrapped Ethereum (wETH) gibi varlıklar ile işlem görebilir. Eğer Türk lirası ile işlem yapmak isterseniz, BtcTurk | Pro borsasını kullanabilirsiniz.

Synthetix Network Token SNX Nasıl Alınır?

CoinMarketCap verilerine göre SNX coin, tüm zamanların en yüksek seviyesini 14 Şubat 2021 tarihinde 28.77 dolar ile, tüm zamanların en düşük seviyesini ise 5 Ocak 2019 tarihinde 0,03258 dolar ile görmüştür.

Örneğin popüler Türk Bitcoin borsalarından biri olan BtcTurk | Pro üzerinden SNX coin almak istiyorsunuz, takip etmeniz gereken adımlar şu şekilde olacaktır;

 1. BtcTurk | Pro web sitesine veya mobil uygulamasına giriş yapın.
 2. Gerekli bilgileri girerek bir üyelik oluşturun ve aktivasyonu tamamlayın.
 3. Üst tarafta bulunan “Yatır” sekmesinden, Türk lirası veya kripto para birimi bakiyesi yüklemesi gerçekleştirin.
 4. Ardından sol üstte bulunan alım satım panelinde “SNX”i aratın ve işlem yapacağınız çifti seçin.
 5. Almak istediğiniz miktarı yazdığınız takdirde fiyat otomatikman hesaplanacaktır.
 6. Tüm bilgileri girin ve “SNX Al”a basın. Tebrikler! Artık SNX coin yatırımcısısınız.

Synthetix nedir? Synthetix Network Token SNX nasıl alınır? yazımızın sonuna geldik. Synthetix protokolü, merkezi olmayan finansın öncüleri arasında yer alıyor ve tüm kullanıcılara sentetik varlık sunarak özel ticaret stratejilerine erişim sağlıyor.

Ağ, geleneksel finans piyasalarının boyutu göz önüne alındığında, Ethereum (ETH) ağı üzerinde tam olarak dijitalleştirilmiş gerçek dünya varlıklarından oluşan büyük bir kripto para piyasası yaratma potansiyeline sahiptir. Dolayısıyla siz de, yeterli araştırma ve bilgi ile Synthetix Network kullanıcısı olabilirsiniz.

Synthetix (SNX) Nedir, Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)