Genel

T.C. Kimlik No ile SGK Prim Sorgula

Sgk primi ile ilgili tüm detayları ve dilerseniz hizmet dökümünü de T.C kimlik numaralarınızı kullanarak e-devlet üzerinden temin edebiliyorsunuz. Dijital dünya ve e-devlet iş birliği ile aslında birçok farklı hizmet detayına daha hızlı erişim sağlamak mümkün. Bunun için elbette sizlerden talep edilen bilgileri eksiksiz girmeniz gerekiyor.

E-Devlet giriş işlemleri için de şifreye ihtiyacınız olacaktır. Henüz bir şifreniz yoksa eğer sizler de en yakın ptt şubesine giderek şifrelerinizi ücret karşılığı temin edebilirsiniz. Güncel şifre tutarı 2 lira olarak belirlenmiş durumda ve sahip olduğunuz şifreleri yine e-devlet üzerinden sorunsuz bir şekilde değiştirebiliyorsunuz. Dilerseniz konudan çok fazla uzaklaşmadan alt başlıklara geçiş yapalım.

SGK Primi Nedir?

Aylık brüt kazancınız üzerinden devletin belirleyeceği oranlarda kesilerek elde edilen tutar olarak basit bir tanımlama yapmak mümkün. Gelir düzeyinizin artması ile birlikte aylık prim ödemelerinizde aynı oranda artış gösterecektir. Prim gününe ve ödemelere bağlı olarak emeklilik sürenizi e emeklilik durumunda ne kadar maaş alabileceğinizi tespit edebiliyorsunuz.

Bu işlemleri online olarak yapabileceğiniz gibi size en yakın SGK’yı ziyaret ederek de bilgi edinebilirsiniz. Yine çağrı merkezi aracılığı ile de sorgu işlemlerinizi yapabiliyor ve konu hakkında detaylı bilgi edinebiliyorsunuz.

SGK Primi Ne İşe Yarar?

SGK primi ile birlikte sizler de emeklilik hakkı kazanıyorsunuz. Primlerin düzenli ödenmesi ve yaşın doldurulması ile birlikte emekli olmaya hak kazanıyorsunuz. Az önce de ifade ettiğimiz gibi bulunduğunuz sektöre ve aldığınız maaşa göre primler de değişiklik gösterecektir. Konuya dair diğer tüm detayları alt başlıklar halinde vermiş olacağız.

Sgk kapsamında çalışan işçiler için yaş ve prim günü sayıları farklılık gösterebilir. Sorgulama işlemlerinizi sizler de e-devlet kanalı üzerinden online olarak yapabilirsiniz. Yine az sonra bu konuya da detaylı bir şekilde yer veriyor olacağız.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  T.C. Kimlik No ile Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama

T.C. Kimlik No ile SGK Prim Sorgulama İşlemi

Öncelikli olarak https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/ adresini ziyaret etmeniz gerekiyor. E-Devlet giriş işlemlerinizi yapabilmek için kimlik numaranızı ve hemen ardından e devlet şifrenizi girip onay vermeniz gerekiyor. Eğer bir e devlet şifresine sahip değilseniz en yakın ptt şubesine giderek sizler de şifre satın alabilirsiniz.

Arama bölümüne ‘’ Sosyal Güvenlik Kurumu/SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’’ yazmanız ve onay vermeniz yeterli olacaktır. Karşınıza çıkacak pencerede 4A/4B ve 4/C döküm bilgisi de yer alıyor ve seçiminizi yaparak sizler de sorgulama işlemini hızlı ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

T.C. Kimlik No ile SGK Hizmet Dökümü Sorgulama

E-Devlet üzerinden sorgulama yapabiliyorsunuz ve e-devlet girişi sonrası az önce de bahsettiğimiz gibi arama kısmına ‘’ Sosyal Güvenlik Kurumu/SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’’ yazıp onay vermeniz gerekiyor. Burada hangi hizmet bilgisine ulaşmak istiyorsanız ona tıklayarak devam edebilirsiniz. Diyelim ki 4/A hizmet dökümüne ulaşmak istiyorsunuz. O halde 4/A seçeneğine tıklayarak devam etmeniz gerekecektir. Açılan pencere ile birlikte hizmet dökümüne ulaşabilir ve eğer dilerseniz bu belgenin çıktısını da alabilirsiniz.

E Devlet Şifresi Olmadan SGK Primi Sorgulanır mı?

Birçok kaynakta e-devlet şifresi olmadan sgk primi sorgulama işleminin yapılabileceği yazıyor fakat bu bilginin tamamen yanlış olduğunu belirtmek isteriz. E-Devlet şifresine sahip değilseniz eğer herhangi bir şekilde sorgulama işlemi yapamıyorsunuz. Az önce de ifade ettiğimiz gibi e devlet şifresi edinmek gayet basit ve bunun için tek yapmanız gereken şey en yakın ptt şubesine uğramak ve şifre talep etmek olacaktır. Ücreti karşılığında size özel bir şifre tanımlanıyor ve zarf içerisinde bu şifreyi teslim alıyorsunuz. Dilediğiniz an değişiklik yapabileceğinizi de belirtmek isteriz.

E Devlet Şifresi Nedir?

E-devlet sistemine giriş yapmak ve size ait birçok bilgiye erişim sağlamak adına ihtiyacınız olan kod şeklinde bir tanımlama yapmak mümkün. E-devlet şifresi ile birlikte sizler de hesaplarınıza sorunsuz bir şekilde erişim sağlayacak ve var olan hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanacaksınız. An itibarıyla bu sistem aracılığı ile birçok farklı bilgiye kısa süre içerisinde erişim sağlayabiliyorsunuz. Daha da önemlisi yerinizden kalkmadan da hizmet alabileceksiniz. Resmi daireleri ya da devlet dairelerini ziyaret etmenize gerek kalmıyor ve yine birçok bilgiye tek bir tık ile erişim sağlamış oluyorsunuz.

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-devlet şifresi almak için sizler de en yakın ptt şubesini ziyaret edebilirsiniz. Henüz bir şifre sahibi değilseniz eğer personele şifre talebinizi iletmeniz yeterli olacaktır. 2021 yılında e-devlet şifre satın alma ücreti 2 lira olarak belirlenmiş durumda. Rakamlar her yıl değişiklik gösterebiliyor ancak şu an güncel fiyat 2 lira. Fakat şifrenizi kaybettiniz ve herhangi bir şekilde hatırlayamıyorsunuz… bu tür durumlarda ptt’den yeni bir şifre satın almak isterseniz eğer 4 lira ödemek durumundasınız. Şifrelerinizi mutlaka not etmenizi ve ilk aldığınız şifreyi de değiştirmenizi tavsiye ediyoruz. Şifre değişiklik işlemlerini de yine e-devlet üzerinden sorunsuz ve güvenli bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Anadolubank IBAN ve Hesap No Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

E Devlet SSK Hizmet Dökümü Belgesi Nasıl Alınır?

E-devlet hesaplarınıza giriş yaptıktan hemen sonra sizler de arama kısmına ‘’ SGK Tescil ve Hizmet Dökümü’’ yazıp onay verebilir ve karşınıza çıkan butona tıklayabilirsiniz. Devamında ise alt kısımda yer alan ‘’Barkodlu belge oluştur’’ butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Yalnızca kimlik numaranızı kullanarak ve şifre bilgisi olmadan bu işlemi yapabileceğinizi ifade eden bazı sayfalar var ancak bunun mümkün olmadığını ve yine bu şekilde hizmet alamayacağınızı bir kez daha dile getirmiş olalım. E-devlet şifreniz yoksa eğer hizmet dökümüne ulaşamıyorsunuz ve farklı bir alternatif için sgk’yı ziyaret etmeniz gerekecektir. Online olarak yapacağınız işlemlerde dilerseniz bu belgenin çıktısını alabilir ve devamında mail gönderimi de yapabilirsiniz.

SGK Hizmet Dökümü Ne için Kullanılır?

Kişinin statüsü ne olursa olsun, sigortalılara ait sigorta ve prim bilgilerini barındıran belgeler bütünü olarak bir tanımlama yapmak mümkün. Yeni bir işe girecek olduğunuz zaman ya da dışarıdan prim yatırmak istediğiniz anlarda da bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır. Günümüzde dijital dünya her geçen gün biraz daha gelişme kaydediyor ve artık bu belgeye zaman kaybı yaşamadan da erişim sağlayabiliyoruz.

Az önce de dile getirdiğimiz gibi e-devlet üzerinden bu belgeye ulaşabilir ve dilerseniz çıktı alarak mail gönderimini de sorunsuz ve daha hızlı bir şekilde mümkün kılabilirsiniz. Ayrıca ne kadar gününüzün kaldığını ya da maaş hesaplama durumlarında da yine bu bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

SSK Prim Günümü Nasıl Öğrenebilirim?

Sosyal Güvenlik Kurumu sayfası üzerinden yine e-devlet kanalını kullanarak sizler de prim günü sorgulaması yapabiliyorsunuz. https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-kurumu linkini kullanabilir ve doğrudan ana sayfaya erişim sağlayabilirsiniz. Burada yer alan çok sayıda hizmet mevcut ve SGK’ya bağlı hizmet kapsamında sizler de dilediğiniz konuda bilgi edinebileceksiniz.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  T.C. Kimlik Numarası ile SGK Doğum Parası Sorgulama

Bunun dışında emeklilik sorusuna yanıt almak isterseniz eğer https://uyg.sgk.gov.tr/nezaman/ bağlantısını kullanabilirsiniz. Karşınıza bir form çıkacak ve bu formda sizlerden talep edilen bilgileri eksiksiz bir şekilde girip onay verdiğiniz takdirde ne zaman emekli olabileceğinizi de saniyeler içerisinde öğreneceksiniz.

Sorgulama işlemlerini resmi kurumların çağrı merkezi aracılığı ile yapmak ya da bu kurumları ziyaret ederek yerine getirmek çok daha zahmetli olabiliyor. E-devlet üzerinden yapacağınız işlemlerde daha az aman kaybediyor ve sonuca daha hızlı ulaşıyorsunuz.

E Devlet’ten Sigorta Başlangıcına Nasıl Bakılır?

Hizmet dökümü üzerinden sizler de sigorta başlangıcınızı öğrenebilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu bu link de konu hakkında sizlere en hızlı ve en güvenirli şekilde yardımcı olacaktır. Tabi eğer 4/A statüsünde değilseniz bulunduğunuz statüyü seçerek ilerlemeniz gerekiyor. Zaten sistem de hata verecek ve hangi statüde yer aldığınızı gösterecektir. Sigorta başlangıcı elbette önemli ve bu bilgi ışığında sizler de ne zaman emekli olacağınızı ve ne kadar gününüzün kaldığını kolayca tespit edebiliyorsunuz.

Sigorta Girişi Sorgulama Nasıl Yapılır?

Alo 170 bilgi hattını kullanarak sizler de sigorta girişi sorgulama işlemlerinizi kimlik bilgileriniz aracılığı ile sorunsuz bir şekilde öğrenebilirsiniz. Sigorta girişinin ne zaman yapıldığı bilgisi yalnızca sigortalı kimseye verilecektir. Yani anneniz ya da babanız için işlem yapamıyorsunuz. Sistemdeki bilgilerin, kimlik bilgileri ile uyuşması durumunda bu konuda taleplerinize yanıt alabilirsiniz.

Prim Ödeme Gün Sayısını Nasıl Öğrenebilirim?

E-devlet hesaplarınıza giriş yaptıktan sonra ‘’E-hizmetler’’ araması yapmanız gerekiyor. Hemen ardından ‘’Sosyal Güvenlik Kurumu’’ araması yaparak ilgili sayfaya erişim sağlayabilirsiniz. Bu sayfada sgk hizmetleri kapsamında yer alan tüm hizmetler liste halinde karşınıza çıkıyor olacaktır. Bulunduğunuz statüyü seçerek devam edebilir ve hizmet dökümüne ulaştıktan sonra prim ödeme gün sayısını da görüntüleyebilirsiniz. Karmaşık geldiyse eğer 170’i arayarak bu konuda daha sağlıklı bilgi edinebileceğinizi de hatırlatmak isteriz.

Nüfus Cüzdanıyla SSK Sorgulama

Sorgulama işlemlerinizi e-devlet üzerinden yapabiliyorsunuz. Giriş işlemlerinizde yeni nesil kartlarınızı kullanabilirsiniz ancak yine de ifre bilgisi olmanda işlem yapamayacağınızı bir kez daha dile getirmek isteriz. 

T.C. Kimlik No ile 4A Hizmet Dökümü Sorgulama

https://www.turkiye.gov.tr/4a-hizmet-dokumu linkini kullanarak sorgulama yapabilirsiniz.

T.C. Kimlik No ile 4B Hizmet Dökümü Sorgulama

https://www.turkiye.gov.tr/4b-hizmet-bilgisi linki, hizmet dökümü bilgisi için sizleri ilgili sayfaya ulaştıracaktır.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu