Genel

T.C. Kimlik Numarası ile SGK Doğum Parası Sorgulama

Doğum yapacak annelere doğum sürecinde ve sonrasında destek olmak adına yapılan yardım olarak basit bir tanımlama yapabiliriz. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının faydalanabileceği bu yardım için elbette birtakım şartlar var. Bu yazımızda sgk doğum parası sorgulama işlemlerinin yanı sıra nedir, nasıl alınır ve nereye başvurmak gerekiyor gibi sorulara da tüm detayları ile yanıt veriyor olacağız.

SGK Doğum Parası Nedir?

Doğum yapacak olan kadınlarımıza sunulan bir destek paketi olarak da tanım yapmak mümkün. İlk çocuk için 30 lira olarak belirlenen rakam, ikinci çocuk ile birlikte 100 lira daha eklenerek 400 lira olarak ödeniyor. Doğum masraflarının bir kısmını karşılamak ve en azından bu zorlu süreçte vatandaşlarımıza yardımcı olmak adına hazırlanan bir ödeme planı olduğunu da hatırlatmak gerekiyor.

SGK Doğum Parası Kimlere Verilir?

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan ya da mavi kart sahibi olan kadınlarımız bu ödemeden faydalanabiliyor. Diğer şartlar ise şu şekilde karşımıza çıkıyor:

  • Doğum parası almak için aktif olarak sgk statüsünde çalışıyor olmanız gerekiyor.
  • Doğum parası başvurusu yapmak için doğumun henüz gerçekleşmemiş olması gerekiyor.
  • Düşük yapan kadınlar bu ödenekten faydalanamıyor.
  • Doğum parası tek seferlik ödenmektedir.
  • Doğum parası yalnızca anneye verilir ve babanın herhangi bir talebi olamaz.
Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Garanti Bankası Kartsız Para Çekme İşlemi

Bu şartlar sağlandığı takdirde sizler de doğum parası için başvurularınızı yapabilir ve ödeme alabilirsiniz.

Doğum Yardımı Başvuru Sonucu Sorgulama

Online dünya aracılığı ile sizler de sorgulama işlemini çok daha hızlı ve güvenilir bir şekilde yerine getirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey https://www.turkiye.gov.tr/acshb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama bağlantısını kullanmak ve bilgileriniz doğrultusunda giriş yapmak olacaktır. E-devlet üzerinden yapacağınız sorgulamalar hem daha hızlı hem de daha güvenilir ve zaman kaybı yaşamayacağınızı da belirtmek isteriz.

Doğum Parası Ne Kadar 2021?

Doğum Parası Ne Kadar 2021

2021 yılı ile birlikte ilk çocuk için 300 lira olarak belirlenmiştir. İkinci çocuk ile birlikte 100 lira ek ödeme ile birlikte 400 liralık bir tutar karşımıza çıkıyor. Bu rakamlar her yıl değişiklik gösteriyor ve bilgiler güncellendiği takdirde yine bu sayfa aracılığı ile sizlere aktarıyor olacağız.

Sigortalı Hamile Kadının Doğum Parası Ne Kadardır 2021?

Doğum yapan sigortalı kadınlar için ‘’Süt parası’’ olarak da tabir edilen bir ödeme mevcut. Emzirme ödeneği olarak da bilinen bu rakam 232 lira olarak karşımıza çıkıyor.

Geçici İş Göremezlik Ödeneği Nedir?

Sosyal sigortalar kapsamında, iş kazası ya da hastalık gibi durumlarda istirahatli olarak gösterilen çalışana, yani sigortalı kimseye kurum tarafından yapılan ödeme olarak basit bir tanımlama yamak mümkün.

PTT Doğum Parası Sorgulama 2021

444 1 788 numaralı alo ptt hattı üzerinden sizler de ptt doğum parası sorgulama işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde yerine getirebiliyorsunuz. Ya da dilerseniz size en yakın ptt şubelerini ziyaret ederek de konu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Kimlik No ile Kan Tahlil Sonucu Öğrenme

Çalışan Annelere Doğum Parası Veriliyor mu?

Doğum parası şartları başlığı altında da ifade ettiğimiz gibi yasal doğum izni süresi içerisinde annenin çalışmıyor olması şartı geçerlidir. Aksi takdirde doğum parası talep etme hakkı yoktur.

SGK Doğum Parası Başvurusu Nasıl Yapılır?

Nüfus müdürlüklerine giderek bebeğin sisteme kayıt ettirilmesi gerekiyor. Sonrasında Aile çalışma ve sosyal hizmetler bakanlığına bir dilekçe vermeniz gerekiyor. Bu dilekçe, doğum parası talebini dile getiren resmi bir belge olarak gösteriliyor. Şartlar yerine getirildiği ve annenin doğum parası almak için uygunluğu teyit edildiği takdirde olumlu yanıt alıyor olacaksınız.

SGK Doğum Parası Başvuru Takibi

Başvurularınızı yaptıktan sonra takip işlemlerinizi https://www.turkiye.gov.tr/acshb-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama adresi aracılığı ile online olarak çok daha hızlı ve çok daha kolay bir şekilde yerine getirebilirsiniz.

E Devlet SGK Doğum Parası Başvurusu

Başvurularınızı https://www.turkiye.gov.tr/arama?aranan=Do%C4%9Fum%20Yard%C4%B1m%C4%B1%20Ba%C5%9Fvurusu adresi üzerinden yapabileceğiniz ifade ediliyor. Bu konuda farklı kaynaklarda bilgi mevcut değil ancak elde edebildiğimiz tek bilgiyi de sizinle paylaşmak istedik. Daha net ve daha sağlıklı bilgi edinebilmek adına kurumları ziyaret etmenizi tavsiye ediyoruz.

E Devlet SGK Doğum Parası Sorgulama

Doğum parası başvurularınızı ve sonuçları sorgulamak için e-devlet sistemini kullanabilirsiniz. https://www.turkiye.gov.tr/arama?aranan=Do%C4%9Fum%20Yard%C4%B1m%C4%B1%20Ba%C5%9Fvuru%20Sonucu%20Sorgulama linki üzerinden işlemlerinizi yapabiliyor ve doğrudan bu ekrana ulaşıyorsunuz.

T.C. Kimlik No ile SGK Doğum Parası Sorgulama İşlemi

444 1 788 alo ptt hattı üzerinden sorgulamalarınızı t.c kimlik numaranızı kullanarak da sorunsuz bir şekilde yapabilirsiniz. Eğer vaktiniz ve imkanınız varsa yine en yakın şubeyi ziyaret ederek de sorgulamalarınızı yapabiliyorsunuz. Doğum masraflarını olabildiğince azaltmak ve bu konuda hamile kadınlarımıza destek vermek adına yaratılan özel bir ödenek çalışmasıdır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Kuveyt Türk IBAN ve Hesap No Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Geriye Dönük Doğum Parası Alınabilir mi?

Geriye Dönük Doğum Parası Alınabilir mi?

Elbette alınabilir. Kaymakamlık bünyesinde çalışmalarına devam eden sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarını ziyaret ederek sizler de geriye dönük ödeme alabiliyorsunuz.

2021 Süt Parası Ne Kadar?

Bazı kaynaklarda bu rakam 202 lira olarak yer alırken bazı kaynaklarda ise 232 lira olarak karşımıza çıkıyor. Çok fazla değişiklik durumu söz konusu ve öyle zannediyoruz ki kaynaklardaki tutarsızlığın asıl nedeni de tam olarak budur. Süt parası talep etmeniz için de birtakım şartları yerine getirmeniz gerekiyor. Ve tabi ki ilgili kurumlara da başvurularınızı yapmak durumundasınız.

Doğum Yardımı Başvuru Formu E-Devlet

E-devlet üzerinden birçok farklı işlemi daha hızlı ve daha kolay bir şekilde yerine getirebiliyorsunuz. Henüz bir e-devlet şifreniz yoksa eğer sizler de en yakın ptt şubesini ziyaret ederek şifre talep edebilirsiniz. Doğum yardımı başvurusunu online olarak yapabiliyorsunuz. Yine başvurularınızın takibini de e-devlet aracılığı ile daha hızlı bir şekilde yerine getirebilmeniz mümkündür.

https://www.turkiye.gov.tr/ilksan-dogum-yardimi-basvurusu linkini kullanarak daha detaylı bilgi edinmeniz mümkün. Doğum yapacak anneler için ödenen rakam, doğum masraflarını azaltmak ve bu zorlu süreçte hem annelerimize hem de eşlerine yardımcı olmak adına yapılan bir çalışmalar bütünüdür.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu