Kripto Para Haberleri

TCMB’den Flaş Dijital Türk Lirası Hamlesi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kısa süre önce yaptığı Dijital Türk lirası açıklamasında büyük bir adıma imza attı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili olarak mutabakat zabıtları imzaladığını ve böylece “Dijital Türk lirası İşbirliği Platformu” kurduğunu açıkladı.

İlgili içerik: Merkez Bankası Dijital Para Birimi (CBDC) Nedir?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Açıklaması

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının resmi dijital Türk lirası açıklaması aşağıdaki gibidir:

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mevcut ödemeler altyapısını tamamlayıcı nitelikte dijital Türk lirasının tedavülünün potansiyel katkılarını araştırmayı sürdürmektedir. Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Araştırma Geliştirme (AR-GE) projesi kapsamında kavram ispat çalışmasının tamamlanması ile başlayan süreç, teknoloji paydaşlarının katılımı ile bir sonraki aşamaya taşınmaktadır.

Merkez Bankası Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesinin, teknolojik araştırma, geliştirme ve test süreçleri teknoloji paydaşlarının katılımı ile yakın işbirliği içerisinde gerçekleştirilecektir. Bu doğrultuda Merkez Bankası; ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile ikili mutabakat zabıtları imzalamış ve “Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu” oluşturmuştur. Projeye ilişkin stratejik ve kritik teknolojilerin ön uygulama testlerinin yapılacağı birinci faz bulguları ışığında, platformun yeni katılımlarla genişletilmesi planlanmaktadır.

Birinci faz pilot uygulama çalışmaları kapsamında TCMB nezdinde prototip “Dijital Türk Lirası Ağı” tesis edilerek teknoloji paydaşları ile dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testleri gerçekleştirilecektir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda daha yaygın ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri aşama fazlara geçilecektir. Blokzincir teknolojisi, dağıtık yapıların ödeme sistemlerinde kullanımı, anlık ödeme sistemleri ile entegrasyon gibi başlıklarda Dijital Türk Lirası Ar-Ge projesi kapsamında çeşitlilik gerektirebilecek testlerin yapılması da planlanmaktadır.

TCMB’nin, dijital Türk lirasının tedavülüne yönelik almış olduğu nihai bir karar yoktur. Tüm çalışmalar deneysel AR-GE faaliyetleri ilkelerince yürütülmektedir. Farklı teknolojik alternatiflerin kapasite ölçümleri tamamlandıktan ve mimari kurguların denemeleri sonuçlandırıldıktan sonra, mevcut teknolojilerin dijital Türk lirasına ilişkin iktisadi, hukuki ve mali gereksinimleri karşılayıp karşılayamadığının tespiti amaçlanmaktadır.

TCMB’den Flaş Dijital Türk Lirası Hamlesi

TCMB Duyurusu Ne Anlama Geliyor?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın ASELSAN, HAVELSAN ve TÜBİTAK-BİLGEM ile kurmuş olduğu ortaklık dijital lira gelişmelerine daha fazla odaklanacağı ve bu kurumların dijital Türk lirası geliştirme sürecine katılacağı anlamına geliyor.

Bu yeni ortaklık ve dijital Türk lirası işbirliği platformu ilk uygulama denemelerinin yapılacağı bir test alanı olacak. Birinci faz’da gerçekleşecek bu testler daha sonra platformun daha da geliştirilmesiyle “Dijital Türk Lirası Ağı” testleri de gerçekleştirecek. Bu test teknoloji paydaşları ve kapalı pilot uygulama testleri ile yapılacak.

Yapılacak testlerden elde edilen sonuçlara göre TCMB daha büyük dijital Türk lirası testleri yapacak, ileri aşamalara geçecek. Bunlar arasında blok zincir teknolojisi, dağınık ödeme sistemi ve anlık ödeme sistemlerinin entegrasyonu gibi testler yer alıyor.

Bugünkü açıklamasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası dijital Türk lirasının çıkış tarihi hakkında herhangi bir karara varılmadığını ve çalışmaların hala devam etmekte olduğunu söyledi. Yine de Hazine ve Maliye bakanı Lütfi Elvan’ın Mart ayında yaptığı ekonomi reform takvimine göre dijital Türk lirasının hukuki altyapısı bu yıl tamamlanacak ve dijital bankacılık lisanlarına imkan tanıyan yasalar 31 Aralık 2021’e kadar tamamlanacak. Bu, dijital Türk lirasının 2021 sonunda tedavüle girme ihtimali olduğunu ortaya çıkarıyor. Yine de dijital Türk lirasının ne zaman çıkacağı hakkında kesin bir bilgi bulunmamaktadır.

İlgili içerik: Türkiye’de Bitcoin Kabul Eden Yerler

İçeriğimize Puan Vererek Bize Destek Olur musunuz?
[Toplam oy: 10 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün