Anasayfa Sektörel TCMB'ye Dikkat Çeken Atama! Kripto Çalışmalarıyla Tanınıyor

TCMB'ye Dikkat Çeken Atama! Kripto Çalışmalarıyla Tanınıyor

Sektörel

Kripto üzerine çalışmalar yürüttüğü bilinen Prof. Dr. Fatma Özkul, Para Politikası Kurulu (PPK) üyeliğine atandı.

TCMB'ye Dikkat Çeken Atama! Kripto Çalışmalarıyla Tanınıyor

Kripto varlıklar ve blockchain teknolojisi hakkında dersler veren Prof. Dr. Fatma Özkul, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) üyeliğine resmen atandı. Söz konusu atama kararı, Resmî Gazete'de yayımlandı.

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Muhasebe ve Finansman Anabilim Dalı'nda öğretim üyesi olan Özkul'un muhasebe ve denetim alanlarında çok sayıda akademik yayını bulunmaktadır. Söz konusu isim, aynı zamanda BlockchainIST Center'ın danışma kurulu üyesidir.

Özkul, "İşletmelerde Hile Riski Yönetimi", "Perakende İşletmelerde Muhasebe Uygulamaları" kitaplarının yanı sıra 2023 yılında "yılın en iyi finans ve ekonomi kitabı" ödülüne layık görülen "Kripto Varlıklar Muhasebesi" kitabını da yazmıştır.

TCMB'ye Dikkat Çeken Atama! Kripto Çalışmalarıyla Tanınıyor

TCMB, Faiz Artırımına Devam Ediyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mayıs ayındaki genel seçim zaferinin ardından yeni bir ekonomi yönetimi ekibi oluşturdu. Erdoğan, Haziran ayında Goldman Sachs gibi finans devleri ile çalışan Hafize Gaye Erkan'ı TCMB Başkanı olarak atadı. 

TCMB, Erdoğan'ın Temmuz ayında üç PPK üyesini değiştirmesinin ardından para politikasını sıkılaştırmaya devam etti ve bu hafta politika faizini 250 baz puan artırarak yüzde 40'tan yüzde 42,5'e çıkardı.

Hükûmet, son zamanlarda kriptoyu düzenleme çabalarını sürdürüyor. Kripto para piyasasını düzenlemeye yönelik yeni kuralların, lisanslamaya ve vergilendirmeye odaklanması muhtemel. Hükûmet, önümüzdeki yıl kripto varlıkları düzenlemek için bir yasa tasarısı sunmayı bekliyor. Türkiye, Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) gri listesinden çıkmanın yollarını arıyor.

Kaynak: CoinGape

TCMB'ye Dikkat Çeken Atama! Kripto Çalışmalarıyla Tanınıyor içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Bitexen Nedir? Bitexen Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik