Kripto Para Haberleri

Teknik Olarak Bitcoin Halvinginde Ne Olur?

Kripto para endüstrisi, önümüzdeki ay gerçekleşecek Bitcoin halvinginin potansiyel etkilerileri hakkında spekülasyonlarla dolu ve ağ tarihinde üçüncü kez bir gerçekleşecek halving etkinliğinde madencilik ödüller yarıya bölünecek.

Tartışmaların çoğu, fiyata ne olacağı konusundadır. Ancak, bunun gerçekleşmesi için 12 Mayıs gibi bir tarihe kadar beklememiz gerekecek. Bunu beklerken Bitcoin halvinginde teknik olarak ne olur ve tam olarak ne değişir?

Teknik olarak cevap beklenmedik bir şey değildir. Ağ 630.000’inci bloğa geldiğimde madencilerin blok başına aldığı 12.5 BTC, 6.25 BTC’ye düşecektir.

Ancak bu konu sıkıcı gelse de sistem için de çok önemlidir. Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin protokolüne en baştan koyduğu ve değiştirilemeyen blok ödül programı yaratıcının imzası gibidir.

Satoshi, bu etkinliği Bitcoin whitepaper’ında belirtmemiştir. Ancak kısa bir süre sonra halving kripto paranın orijinal kod tabanının bir parçası olarak ortaya çıktı. 9 Ocak 2009’da whitepaper’ı şifreli bir posta aracılığıyla gönderdikten sadece birkaç ay sonra Nakamoto, Bitcoin’in para politikasını açıklayan başka bir mesaj gönderdi. Buna göre;

“Toplam dolaşımda 21.000.000 kripto para olacak. Bloklar oluşturduklarında ağ düğümlerine dağıtılacak ve miktar her 4 yılda bir yarıya indirilecek.” Mesajda, ilk dört yıl içinde madencilere toplamda 10,5 milyon kripto para verileceğini, sonraki dört yılda 5,25 milyon kripto para verileceğini ve bunun bu şekilde devam edeceğini açıkladı. Son gelindiğinde madenciler sadece işlem ücretlerinden yararlanmak zorunda kalacaklar.”

Nakamoto programı herhangi bir insan ihtiyacı olmadan otomatik olacak şekilde ayarladı. Bir halving durumunda, “hiçbir kişinin sistemde hiçbir değişiklik yapamaz.”

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Gemini kripto para borsası yeni ofis açtı

Bitcoin çekirdek geliştiricisi Pieter Wuille:

“Bitcoin’in bu yönü, BTC’yi şu anda para arzı olmayan yada parasal tedariki olmayan  Ethereum gibi popüler ağlardan ayıran en önemli şeylerden biridir.”

Bitcoin madencilik ödülünün 12.5 BTC’den 6.25 BTC’ye düşürülmesi Bitcoin madencileri üzerinde kesinlikle büyük ekonomik etkilere sahip olacaktır. Çekirdek geliştirici Amiti Uttarwar, bilgisayarların bundan etkilenmeyeceğini belirtti.

“Yazılımda işlevsel olarak pek fazla bir şey değişmez, tek bir sayı değişir ve hepsi bu kadar.”

MIT Dijital Para Birimi Girişiminden Tadge Dryja:

“Kod sonsuza kadar aynı kaldı ve aynı kalacaktır.

“Bu, ağın bir dereceye kadar aksama yaşamayacağı anlamına gelmez. Bazı kişiler, değişikliğin daha yavaş blok sürelerine yol açacağından endişe ediyor, çünkü pek çok madenci, özellikle daha küçük madenciler artık maliyetlerini karşılayamayacağından dolayı donanımlarını kapatmak zorunda kalacaklar.”

“Evet, bu yıkıcı olabilir ama ne olursa olsun geçici olacak.”

En kötü durumda birkaç hafta sonra madencilik zorluğunun duruma tepki olarak düşecektir ve böylece başladığımız yere geri döneriz.”

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu