Anasayfa Sektörel Terra Kurucu Ortağı, SEC'in Talebine Karşı Çıktı: Mümkün Değil!

Terra Kurucu Ortağı, SEC'in Talebine Karşı Çıktı: Mümkün Değil!

Sektörel

Terraform Labs kurucu ortağı Do Kwon, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun iade talebine karşı çıktı.

Terra Kurucu Ortağı, SEC'in Talebine Karşı Çıktı: Mümkün Değil!

Terraform Labs kurucu ortağı Kwon Do-Hyung "Do Kwon", ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun (SEC) iade talebine karşı çıktı.

Kwon'un hukuk ekibi; ABD New York Güney Bölgesi Bölge Mahkemesi'nden, SEC'in "davanın son keşif tarihi olan 13 Ekim'den önce kendisini ABD'de sorgulama" talebini reddetmesini talep etti.

Mahkeme, Kwon'un Karadağ'da gözaltında tutulması ve "planlanmış bir tahliye ya da iade tarihi olmaması" nedeniyle düzenleyici kurumun talebini kabul etmenin "mümkün olmadığını" belirtti. Ayrıca, SEC'in sorularına yanıt olarak yazılı bir ifade vermesi, ABD yasaları uyarınca adil yargılanma hakkına aykırı olacaktır.

Kwon'un avukatları, bunun yerine ABD makamlarının kendisini şu anda kefaletle serbest bırakıldığı Karadağ'da sorgulamasını önerdi. Karadağ'daki bir mahkemenin önümüzdeki ay bir duruşma düzenleyebileceği ve bu duruşmada Kwon'a SEC'in sorularının sorulabileceği belirtiliyor.

Fakat ABD'li düzenleyici kurum, bu sürecin "yetersiz" olduğunu söyledi. Bu nedenle, son tarihten sonra başka bir ifade alma talebinde bulunabilir.

SEC, geçen hafta mahkemeden Kwon'u davanın son keşif tarihi olan 13 Ekim'den önce sorgulamak için izin istemişti.

Terraform Labs: Kripto Kışının Habercisi

Terra Kurucu Ortağı, SEC'in Talebine Karşı Çıktı: Mümkün Değil!

Singapurlu kripto firması, Mayıs 2022'de çöken TerraUSD (UST) ve Terra (LUNA) varlıklarının ana şirketiydi. Bir ölüm sarmalına dönüşen feci depegging olayı, kripto para piyasasına 60 milyar dolardan fazlaya mâl oldu.

Şubat 2023'te SEC, Terraform Labs ve Kwon'a menkul kıymet ihlâlleri nedeniyle dava açtı. Davada hem LUNA hem de UST'den menkul kıymet olarak bahsedildi. Mahkeme başvurusu, Terraform ve Kwon'un yüzde 19-20 faiz getirisi sunan getiri protokolü Anchor Protocol'ü tanıtmadaki rolünü vurguladı.

Kwon'un iadesini isteyen tek ülke ABD değil. Eylül 2022'de Güney Kore, Interpol'den Kwon'un "ajansın 195 üye ülkesi arasında kırmızı alarm listesine alınmasını" istedi. Yetkililer, ayrıca Kwon'un pasaportunu da iptal etti.

Karadağ makamları, Kwon'u Mart 2023'te tutukladı. Yerel mahkeme, resmî belgede sahtecilik yapmaktan suçlu bulunmasının ardından Kwon'u Haziran 2023'te dört ay hapis cezasına çarptırdı.

Kaynak: AMBCrypto

Terra Kurucu Ortağı, SEC'in Talebine Karşı Çıktı: Mümkün Değil! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ayı Piyasası (Bear Market) Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
SEC'in Gönderdiği Wells Bildirimi (Wells Notice) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Dijital Dövüşçülerin Kripto Arenası: Cyber Arena (CAT) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar