Bitcoin Haberleri

Tesla Neden BTC Satışı Yaptı? Bu Satış Düşüşün Habercisi mi?

Tesla’nın pazartesi günü yaptığı 2021 1. çeyrek kazanç açıklaması, şirketin Bitcoin yatırımının %10’unu yani 272 milyon dolar değerinde Bitcoin’i sattığını ve bundan 101 milyon dolar kâr elde ettiğini ortaya çıkardı. Bu satış kripto-Twitter’da kafa karışıklığına ve hatta ihanete iddialarına yol açtı. Peki, Tesla Neden BTC Satışı Yaptı?

Tesla’nın Bitcoin’e olan ilgisi ilk etapta likidite sağlarken aynı zamanda getiri sağlayabilecek bir varlık ile sınırlı kalmıış gibi görünüyor.

SEC belgelerinde Bitcoin’ini satın aldığını ortaya koyan şirket, “Yeterli işletme likiditesini sürdürmek için gerekli olmayan nakit getirilerimizi daha da çeşitlendirmek ve maksimize etmek ve bize daha fazla esneklik sağlamak için yatırım politikamızı güncelledik.” dedi.

Tesla Neden BTC Satışı Yaptı?

tesla btc

Kripto para sosyal medyadaki bazı isimler, Tesla ve son zamanlarda kendini “Teknoloji Kralı” ilan eden Elon Musk tarafından ihanete uğramış gibi hissetti. Sık sık canlı yayınlar ile ticaret yapan Barstool Sports’un kurucusu Dave Portnoy, Tesla ve Musk’ın piyasada bir çeşit pompalama ve satma oyunu oynadıklarını söyledi.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Kripto paralarda büyük düşüş sürüyor

Dave Portnoy:

Doğru anlamış mıyım? Elonmusk Bitcoin satın alıyor. Sonra pompalıyor. Sonra fiyat yükseliyor. Sonra BTC satıyor ve bundan bir servet kazanıyor. 1 Bitcoin sahibiyim ama Bitcoin tam olarak düşündüğümüz şey. Sadece son 1 Bitcoin’i HODL yapan kişi olmayın.

Elon Musk:

Hayır, anlamamışsın. Bitcoin’imi satmadım. Tesla, nakit tutmaya alternatif olarak Bitcoin’in likiditesini kanıtlamak için varlıklarının %10’unu sattı.

Şirketin orijinal SEC belgelerinde de açıklandığı gibi Elon Musk’ın, Portnoy’a verdiği yanıt destekleniyor. Tesla’nın, Bitcoin’in getiri üretebilen ve aynı zamanda likit olarak kalan bir varlık olduğu teorisini test etmek için biraz Bitcoin sattığı görülüyor.

Kripto-Twitter alanındaki bir diğer büyük isim olan Documenting Bitcoin; “Tesla Bitcoin’de stres testi yaptı. Geçti mi, @elonmusk?” dedi. Elon Musk ise bu soruya basitçe “Evet” yanıtını verdi.

Şirketin 2021 1. çeyrek kazanç raporu, Bitcoin satışının şirketin brüt kâr marjı üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu söyledi.

Tesla:

Yıldan yıla hacim büyümesi, yasal kredi geliri büyümesi, ürün maliyetlerindeki düşüş ve Bitcoin satışının yol açtığı brüt kâr oranı iyileşmesinin olumlu etkileri (Yeniden Yapılandırma ve Diğer hattında 101 milyon dolarlık pozitif etki, ilgili değer düşüklükleri hariç) esas olarak daha düşük bir, artan SBC, ek tedarik zinciri maliyetleri, Ar-Ge yatırımları ve diğer ögeler ASP ile dengelendi. Model S ve Model X değişim maliyetleri hem brüt kârı hem de Ar-Ge giderlerini olumsuz etkiledi.

Bu nedenle, Tesla’nın Bitcoin satışının arkasındaki niyetleri, likit ve değer üreten bir varlık olarak kullanım durumunu kanıtlamanın bir yöntemi gibi görünüyor. Şirket bugün hala 2,5 milyar dolarlık Bitcoin’e sahip.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Starbucks Bakkt Hissesi Satın Aldı, Bitcoin ile Kahve Alabilecek Miyiz?

Elon Musk’ın Mart ayı sonlarında Twitter’da belirttiği gibi, Telsa hala arabaları satışlarında Bitcoin’i kabul ediyor ve kullanılan Bitcoin’i saklayacak ve dolara dönüştürmeyecek.

Tesla:

Tesla yalnızca dahili ve açık kaynaklı yazılım kullanıyor ve doğrudan Bitcoin düğümlerini çalıştırıyor. Tesla’ya ödenen Bitcoin, itibari para birimine dönüştürülmek yerine Bitcoin olarak saklanacak.

Bu Satış Düşüşün Habercisi mi? sorusuna gelecek olursak; Tesla biraz Bitcoin satmış olsa da lider kripto paraya olan bağlılığı net ve devam ediyor gibi görünüyor. Sonuçta şirket BTc yatırımının %10’unu satmış durumda ve elinde hala 2.5 milyar dolardan daha fazla bir değer sahip Bitcoin var.

Tesla’nın CFO’su Zachary Kirkhorn:

Bitcoin’in değerine uzun vadede inanıyoruz. Niyetimiz, uzun vadede sahip olduğumuz şeyi elimizde tutmak ve müşterilerimiz araç satın alırken yaptıkları işlemlerden elde ettiğimiz Bitcoin’i biriktirmeye devam etmektir.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu