Analizler

Tesla’nın Bitcoin ödemeleri kabul etmesi BTC fiyatında şok etkisi yaratacak mı?

ABONE OL:

Tesla’nın CEO’su ve kurucusu Elon Musk sadece birkaç saat önce Tesla araçları karşılığında Bitcoin ödemesi yapılabileceğini doğruladı. Elon Musk buna ek olarak ödeme alınan Bitcoin’lerin itibari para birimine yani dolara değiştirilmeyeceğini söyledi.

Elon Musk’ın tweetinden hemen sonra Bitcoin fiyatı 56.250 doların üzerine çıktı, BTC günlük olarak %3’ün üzerinde değer kazandı. 14 Mart 2021’de Bitcoin 61.779 dolara yükselerek yeni bir rekora imza atmıştı ama daha sonra aşağı yönde düzeltme yaptı. Yine de bu yükselişte Bitcoin uzun zamanlı yatırımcıları kâr alıp çıkma seviyesi olan 62.000 dolara çıkamadı.  14 Marttan itibaren Bitcoin 10 günlük düşüş trendi içinde işlem görüyor.

Bazı veriler 14 Marttan önce bile yeni bir satış hakkında aktiviteler olduğunu gösteriyordu. Bunlar arasında borsalara yüksek BTC girişi en başta geliyor. 14 Marttan önce kripto para borsaların 17.900 adet Bitcoin girişi yapıldı. 14 Mart ve 21 Mart arasındaki 48.480 adet BTC giriş hacmi kısa süre önce 30.280 BTC azalarak 18.200 BTC’ye geriledi. Böylece 30 günlük borsa giriş hacmi %32.70 oranında azalmış oldu.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Şu ana kadar gerçekleşen BTC transferlerinin %88'inde olması gerekenden fazla ücret ödendi

Yukarıdaki grafikte de görüldüğü gibi borsa çıkışları Bitcoin fiyatını Bitcoin girişleri kadar etkileyemedi. Bitcoin fiyatı şu anda duruluyor gibi görünüyor. Şu anda ABD doları diğer lider itibari paralar karşılığında değer kazanıyor olmasa çok daha yükselirdi.  Hatta ABD merkez bankası başkanı Jerome Powell’ın Pazartesi günü yaptığı açıklamalar Bitcoin fiyatını yükseltmeye yaramadı.

Jerome Powell’ın geçtiğimiz Pazartesi günü; “Bitcoin daha çok bir spekülatif varlıktır. Aslında ABD dolarının karşılığı değil altının karşılığındadır.” dedi. Bu açıklamasında FED başkanı aynı zamanda kripto para birimlerinin hiçbir şey tarafından desteklenmediğinden dolayı bir ödeme aracı olarak kullanılmayacaklarını söyledi.

Şimdi Tesla haberine geri dönecek olursak, Tesla ABD’de piyasa değeri ile en büyük 6. şirkettir. Tesla’nın Bitcoin ödemelerini entegre etmesi ve FED’in bu durumda hakkında ne yapacağını görmek ilginç olacaktır. Elbette o zaman gelene kadar Bitcoin birçok satıcı tarafından kullanılmaya başlayacak ve bir ödeme aracı olacaktır. Bitcoin’in madenciliğinin yapıldığı gerçeği ve Dünyanın en büyük ekonomilerinin karbon-nötr bir enerji üretimine odaklanması Bitcoin’in ilerleyen yıllardaki az bulunulurluğunu daha da artıracaktır.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  AB’nin 2 Trilyon Dolarlık Teşvik Paketine Bitcoin Fiyatı Olumlu Tepki Verdi

Bitcoin’in enerji tüketimi

Bitcoin’in enerji tüketiminin çevre üzerinde kötü etkileri olduğundan bahsetmiştik. Bitcoin hakkındaki ilk düzenlemeler BTC madenciliği alanında gelecek gibi duruyor. Hükumetler ilk olarak Bitcoin’in küresel olarak karbon ayak izini azaltmaya odaklanacak. Şu anda Bitcoin madenciliği bir yılda 81.168 TWh tüketiyor, Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksine göre Bitcoin elektrik tüketim bu yıl 136 TWh’ye çıkabilir. Bu rakamları görürsek Bitcoin, İsviçre’nin toplam elektrik tüketim oranını geçmiş olacak.

Bitcoin madenciliğine gelecek düzenlemeler ve küresel olarak karbon-nötr bir hareket madenciler üzerinde büyük baskı yaratacaktır. Bu baskılar Bitcoin’in azlığını artıracak, BTC’nin kıtlığını yükseltecek ve BTC işlem ücretlerini yükseltecektir. Tüm bunlar Bitcoin fiyatının yükseleceği anlamına gelmektedir.

Bitcoin (BTC) fiyat analizi

Daha fazla fütüristliğe girmeden Bitcoin grafiğine ve orta vadeli BTC görünüme bakalım:

Aşağıdaki 4 saatlik BTC/USD grafiğinde görüldüğü gibi Bitcoin 27 Ocak 2021’de başlayan ilk tepki dalgası yani “impulse wave” in dinamik destek seviyesinden geriledi.

https://www.overbit.com/en/contracts/btcusd

1 saatlik Bitcoin grafiğinde alçalan takoz yani falling wedge oluşma yolunda ilerliyor ve bu formasyonun kurallarına bakacak olursak, takozda bir kırılma kısa bir süre içinde gelirse Bitcoin fiyat 66.950 dolara sıçrama yapabilir. Böyle bir harektte Bitcoin Şubat ayının en yüksek seviyeleri destek olarak test edecektir. Böyle bir kırılma ertelenirse Bitcoin 5-dalgalı doğrulama formasyonunda ilerleyecektir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin fiyatında artış var

Elliot dalgaları teorisine göre, Bitcoin şu anda hala bir orta seviye dalga 5’tedir. Bu dalga kısa süre içinde bitecektir ve şu anda grafiklerde 4. dalga formasyonu oluşuyor.

Bu makalenin yazımı sırasında Bitcoin fiyatı 56.650 dolar civarında seviyediyor ve 4 saatlik grafiklerde 100 MA ve 200 MA arasında sıkışmış durumda. Yukarı yönde birçok önemli direnç seviyesi var. Bunlardan ilki 58.450 dolarda yer alıyor.

BTC grafiğinde fiyatın yükselen üçgenin modelin sonuna yaklaşması modelin kırılması durumunda yeni tüm zamanların en yüksek seviyesinin 64.300 olacağını gösteriyor.

https://www.overbit.com/en/contracts/btcusd

Elliot dalga analizleri ne kadar güvenli ve eğlenceli bir analiz aracı olsa da bazen dalgaların tepki hareketlerini tahmin etmek çok zordur. Bu yüzden dinamik ve statik destek ve direnç seviyelerine dikkat etmeniz tavsiye olunur.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu