Coin Rehberi

Tether Coin (USDT) Nasıl Alınır? Adım Adım Anlatım

Tether Coin (USDT) Nedir?

Tether Coin, sirkülasyon içerisindeki kripto paraları eşit miktarda itibari paralar tarafından desteklenen blok zinciri tabanlı bir kripto paradır. Söz konusu itibari paralar bir banka içerisinde tutulur ve bir stablecoin’in ardındaki destekçisi herhangi para birimi olabilir, fakat kodundaki USD’den anlaşılabileceği üzere Tether ABD doları destekli bir stablecoindir. USDT koduna sahip olan Tether Coin’ler, Tether ağının kripto parasıdır ve stablecoin adındaki yeni bir tür kripto para grubuna mensuptur.

Tether Coin (USDT) Ne İşe Yarar?

Dediğimiz gibi, Tether teminata bağlanmış bir stablecoin’dir ve Amerikan Doları ile 1’e 1 orana sahip, yani her şart altında 1 USDT = 1 USD oranını tutmak üzere tasarlanmıştır. Yani bu da demek oluyor ki, TL’nizi herhangi bir vezneye gidip USD’ye çevirmekten hiç bir farkı yok, ancak herhangi bir bankanın Tether’ınızı alıp size USD vermek gibi bir yükümlülüğü yok. O zaman neden satın alasınız ki, değil mi? İşte şu yüzden;

Tether Coin (USDT) bir kripto para olabilir fakat bir yatırım öğesinden daha çok bir erişim aracı ve bir değer saklama yöntemidir. Yarın Bitcoin bir anda çökebilir, fakat itibari para tarafından desteklenmeye devam ettikçe Tether ebediyete kadar 1 USDT = 1 USD ölçüsüne sahip olmaya devam edecektir. Ek olarak, Tether kripto paralar ve itibari paralar arasındaki uçuruma bir köprü olması niyetiyle ve kripto para piyasanın kullanıcılara sunduğu teknik ayrıcalıkları düşünerek tasarlanmıştır.

Normal dolar işlemlerinize ek olarak Tether bir blok zinciri içerisinde herhangi başka bir platformun sunmayacağı güvenliğe sahip şekilde saklanır, takip edilebilir ve en önemlisi de üzerinde hiç bir oynama yapılamaz. Köprü kurmaktan bahsetmiştik, normal şartlar altında BTC veya herhangi başka bir altcoin satın almak için banka hesabınızdan bir borsaya para aktarmak zorundasınız fakat başlangıçta ve sonrasında, işlemlerinizi Tether kullanarak yapmanız sayesinde çok daha düşük işlem ücretleri, çok yüksek şeffaflık ve stabiliteye sahip olacaksınız demektir.

Stablecoin’ler dediğimiz gibi itibari para ve kripto para arasındaki uçuruma köprü olma fikriyle ortaya çıkmıştır ve Tether Coin’de tam olarak bunu yapar.

Tether Coin (USDT) Nasıl Alınır? Adım Adım Anlatım

Coinmarketcap Tether Coin (USDT) bilgileri: https://coinmarketcap.com/currencies/tether/

Tether Coin (USDT) Nasıl Alınır?

Pekala, kripto para ticaretine başlamak istiyorsunuz, fakat tam olarak nereden adım atacağınızdan emin değilsiniz, fakat Bitcoin gibi devlere el atmadan önce sırtınızı sağlam bir duvara yaslayıp Tether Coin satın almaya karar verdiniz, güzel fikir. Peki nasıl yapacaksınız? İşte bu şekilde:

Binance Kullanarak Tether Coin (USDT) Satın Almak

Bir çok işleminizde de olduğu ve kuvvetle olmaya devam da edeceği gibi, Tether almak için de en iyi seçeneklerinizde bir tanesi piyasa devi borsalardan biri olan Binance’tir. Binance, kullanımı ve hesap açmasının kolay olması, büyük hacmi ve bol seçeneği ile öne çıkar. Bunun yanında borsa, iyi likidite sağlar, işlemler oldukça hızlı gerçekleşir ve işlem fiyatları da cep yakıyor denemez.

Adım 1: Hesap Açmak

Bunu isterseniz Binance.com’a giderek (Türkçe desteği mevcuttur) ister mobil uygulamasından yapabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken ilk şey https://www.binance.com/tr adresini ziyaret etmek, ve sağ üst köşede bulunan “Kayıt Ol” seçeneğine tıklamak. Herhangi bir siteye kaydolur gibi sizden e-posta adresiniz, şifreniz, e-posta doğrulama işlemini yapmanız gerekecek. Sonrasında hesabınız hazır olmuş olacak. Şifreniz için bir şifre jeneratörü kullanmayı düşünebilirsiniz.

Hiçbir şart altında şifreniz, başka herhangi bir yerde kullandığınız bir şifre olmamalı. Eğer günlük 2 BTC altında bir değere sahip işlemler yapıyorsanız, doğrulama sürecinden geçmeniz gerekmeyecektir fakat bu miktarın üzerine çıkmak için KYC (Know Your Customer) protokolünden geçmeniz gerekli. Bu adımda Binance sizden gerekli kimlik doğrulama bilgilerini talep edecektir, bu işlem bir haftaya kadar sürebilir.

Adım 2: Fon Yatırmak

Yatırması en kolay olacak olan kripto paralar BTC ve ETH’dir ve ikisinin de hemen hemen her kripto para ile ticaret çifti mevcuttur. ETH işlemleri genellikle daha hızlı olur ve daha düşük işlem ücretlerine tabii tutulur. Öncelikle hesabınıza oturum açın, oturumunuzu açtıktan sonra yine sağ üstte “Cüzdan” açılır menüsünü göreceksiniz.

İmlecinizi Cüzdan sekmesini üzerine getirdiğinizde gördüğünüz seçeneklerden “Spot Cüzdanı”na girin. Açılan ekrandaki “Coin Ara” yazan arama çubuğuna yatırmak istediğiniz paranın kodunu girin, yani BTC veya ETH. Bu aşamada web sitesi size seçtiğiniz kripto para için bir yatırma adresi sunacaktır (QR kodunun hemen altında). Bu adresi tamamen kopyalayın ve istediğiniz cüzdanınıza gidin, yatırmak istediğiniz miktarı girin. İşlemler yarım saate kadar sürebilir, bu sebeple cüzdanınızda yeni aldığınız BTC veya ETH hemen görünmediğinde panik yapmanıza gerek yoktur.

Peki neden buradan doğrudan USDT kodunu girip Tether satın almıyorsunuz? Çünkü yapamazsınız. Tether Coin (USDT) borsa üzerinde BTC, ETH ve BNB karşılığında takas edilebiliyor.

Tether Coin (USDT) Nasıl Alınır? Adım Adım Anlatım

https://www.binance.com/tr

Adım 3: Bakiyenizi Kontrol Edin

Sağ üstten profilinize giderek e-posta adresinizin yazılı olduğu seçeneğe tıklayın ve hesabınıza gidin. Eğer işleminiz tamamlanmışsa, hesabınızdaki BTC veya ETH burada görünecektir.

Adım 4: Satın Alma Emri Koyun

En önemli ve sıkıcı adımları geçtiniz sayılır, şimdi ise sıra yeni kripto paranızla Tether almakta. Sol üstten “Al-Sat” kısmında “Temel” seçeneğini seçin. Açılan sayfada “Dönüştür” kısmına sahip olduğunuz kriptoyu, “Hedef” kısmına da USDT girmeniz gerekmektedir. İstediğiniz miktarı girdikten sonra “Dönüştürmeyi Önizle” düğmesine basın, ve devam edin. Bunun yanında Al-Sat kısmında “Klasik” seçeneğini kullanırsanız, önünüzde çok daha detaylı bir ekran açılacaktır. Burada piyasa hareketlerini görebilir, sağ üstte bulunan işlem çiftlerinin artış/azalışlarını takip edebilir, sol alttan kendi belirlediğiniz fiyatlardan alım ve satım emirleri koyabilirsiniz.

Bitfinex kullanarak Tether Coin (USDT) satın almak

Eğer Binance kullanmak istemiyorsanız, genellikle ikinci seçeneğiniz Bitfinex olacaktır. İkisi arasındaki farklar arasında işlem ücretleri, mevcut ticareti yapılabilir paralar ve çiftleri, ve genel olarak hız bulunur. Fakat borsalar arasındaki farkları karşılaştırmayı başka bir rehbere saklayarak, şimdilik USDT satın alma kısmına odaklanıyoruz:

Adım 1: Hesap Açmak

Öncelikle, yine herhangi bir sitede olduğu gibi, hesap oluşturmanız gerekiyor. Aynı Binance’de olduğu gibi şifrenizi başka hiç bir yerde kullanmadığınız, özgün bir şekilde oluşturmanız yararınıza olacaktır. Büyük-küçük harflere duyarlı şifreler tercih edin. Bitfinex sizden zaman diliminizi ve eşsiz bir CAPTCHA kodunu girmenizi de isteyecektir. Hesap oluşturmadan önce Bitfinex, platformunun daha deneyimli kullanıcılara yönelik olduğunu hatırlatır (ve hatta eğer yeni iseniz başka bir platforma yönelmenizi açıkça önerir) ve ticarete başlamadan önce yaklaşık 10,000 USD gibi bir meblağa sahip olmanız gerektiğini hesap açma sürecinde hatırlatır.

Adım 2: Kimliğin Doğrulanması

Bitfinex bu noktada sizi KYC protokolünden geçirecek, yani gerçek bir insan olduğunuzu doğrulayacaktır. Bu süreç 6 ila 8 hafta arasında sürebilir ve sadece Bitfinex tarafından istenen bilgileri sağlamak zorundasınız, mesela kimliğinizin bir kopyası.

Tether Coin (USDT) Nasıl Alınır? Adım Adım Anlatım

https://www.bitfinex.com

Adım 3: Fon Yatırmak

Bitfinex hesabınıza para yatırmak adına öncelikle sağ üst köşedeki “Deposit” (Yatırma) sekmesine gidin. Burada doğrudan ABD Doları, Tether Coin (USDT) veya herhangi bir kripto para ile fon satın alma seçeneğine sahip olacaksınız.

Adım 4: Ticaret

Sol üstteki “Trading” (Ticaret) sekmesine tıklayarak açılan listeden USDT seçeneğini bulun. Bu seçeneğe gitmek size USDT ile ticareti yapılan tüm paraları, yani ticaret çiftlerini gösterecektir. USDT ile ticaretini yapmak istediğiniz paranın (örn. USDT/BTC) çiftini seçerek alım-satım emirleri koymaya başlayabilir, fiyatlar belirleyebilir ve türünü ayarlayabilirsiniz.

BtcTurk kullanarak Tether (USDT) satın almak

Tabii ki de yerli bir yayın olarak, bir yerli borsa da eklemeden geçmek ayıp olurdu. USDT, BtcTurk üzerinde de işlem görmektedir.

Adım 1: Hesap Açmak

Öncelikle https://www.btcturk.com/yeni-uyelik adresine giderek BtcTurk üzerinde hesap oluşturmalısınız. Buradaki bilgileri doldurmanız (ve her zamanki gibi özgün ve kuvvetli bir şifre kullanmanızı öneriyoruz) gerekiyor. Bilgilerinizi doldurduktan sonra e-posta adresinize bir doğrulama linki ve cep telefonunuza bir SMS gelecek. Doğrulama işlemlerinizi tamamladıktan sonra anasayfaya yönlendirileceksiniz.

Yeni oluşturmuş olduğunuz hesabınız ile birlikte oturum açın. BtcTurk sizden bu noktadan sizden opsiyonel olarak KYC protokolü isteyecektir, eğer KYC yaparak kimlik, pasaport veya ehliyetiniz gibi bir tanımlayıcının resmini veya taranmış halini göndererek kimliğinizi doğrulamasınız bile kısıtla olarak para yatırma ve çekme işlemi yapabilirsiniz fakat KYC’den geçmek yapabileceğiniz işlemlerin limitini artıracak ve ek olarak kripto para çekme olanağına sahip olacaksınız.

Adım 2: Fon Yatırma

Menü içerisinde “Para Yatırma – Türk Lirası (TRY)” seçeneğini bulabilirsiniz. Bu seçenek üzerinden ne kadar para yatıracağınızı belirledikten sonra yatırma işleminiz için yöntem seçmeniz gerekiyor. Para yatırma işlemi için EFT/havale kullanabilir veya Papara ile para yatırmayı tercih edebilirsiniz.

Normal şartlar altında para yatırma işlemi sadece bir kaç dakika içinde çözülecektir fakat eğer havale saatleri dışında aktarma yaparsanız bu süre uzayabilir. BtcTurk’ün Akbank ile anlaşmalı olduğunu hatırlatmak isteriz, para yatırma işleminizi mümkün olan en hızlı şekilde yapmak için Akbank’ı tercih etmeniz önerilir.

Tether Coin (USDT) Nasıl Alınır? Adım Adım Anlatım

https://www.btcturk.com

Adım 3: USDT Satın Almak

Yatırdığınız Türk Lirası ile hesap bakiyenizi kullanarak doğrudan USDT satın alabilirsiniz. “Kolay Alış Satış” ekranını kullanarak ticaret çiftleri arasından USDT ile ticareti bulunan bir kripto para seçmeli ve satın almalısınız. Tercihleriniz arasında BTC, DASH, EOS, ETH, LINK, LTC, NEO, XLM, XRP, XTZ ve ATOM bulunmakta. Genellikle BTC veya ETH üzerinden işlem yapmak aralarındaki en basit tercih olacaktır fakat https://pro.btcturk.com/en sayfasındaki hareketleri takip ederek daha kârlı alışverişler yürütmeniz de mümkün.

TRY ile ticareti yapılan ve Tether ile işlem gören bir para satın almanızın ardından tek yapmanız gereken yine “Kolay Alış Satış” ekranına giderek aldığınız para ile Tether çiftini bulmak (örn. BTC/USDT), ne kadar BTC için ne kadar Tether almak istediğiniz ayarlamak ve size verilecek olan cüzdana aktarmayı yaptıktan sonra paranızın cüzdanınıza ulaşmasını beklemek. Tebrikler, artık elinizdeki USDT’yi BTC ve diğer kripto paralar ile komisyonsuz olarak ticaret yapmak adına kullanabilirsiniz.

1 Tether Coin (USDT) Kaç TL?

Tether Coin (USDT) Amerikan Dolarına endeksli olduğundan dolayı her zaman 1 Tether Coin = 1 Amerikan Doları şeklinde ilerleyecektir. Bu sebeple Tether’in kaç TRY’ye denk geldiğini görmek için o günkü dolar kurunu takip etmelisiniz. Kimi borsalarda ufak farklılıklar oluşabilir, fakat bunlar genelde kuruşlarla ölçülecek ve Tether’in popülaritesinden kaynaklanan farklılıklardır.

Tether Coin (USDT) Nasıl Nakde Çevrilir?

Tether Coin’inizi nakde çevirmek için kullandığınız herhangi bir borsada eğer ticareti var ise itibari para karşılığında Tether’ınızı satabilirsiniz.  Eğer kullandığınız borsa üzerinde USDT/Fiat ticareti yapılmıyorsa Tether’ınızı başka bir borsaya aktarmayı deneyebilirsiniz (şu anda tek USDT/USD ticareti yapan borsa Kraken) tabii ki ancak yapmak için takip edebileceğiniz en mantıklı yöntem USDT’niz ile ETH veya BTC gibi USD ile ticareti olan bir kripto para satın almak, ve sonra da USD için satıp paranızı borsadan banka hesabınıza geri aktarmak.

Tether Coin (USDT) Hangi Ülkenin?

Tether Coin, aslen İngiliz Virjin Adalarında kurulmuş olan Tether Holdings Limited’ın yan şirketi olan Hong Kong bazlı Tether Limited’a aittir.

Tether Coin (USDT) Nasıl Alınır? Adım Adım Anlatım

Kredi Kartı ile Tether Coin (USDT) Nasıl Alınır?

Kredi kartı kullanarak Tether Coin (USDT) almak oldukça basit bir işlemdir. Binance üzerindeki hesabınıza giderek sol üstteki “Kripto Al” seçeneğine tıklayın ve ödeme yolu olarak Kredi Kartı seçin. VISA veya MasterCard kartlar ile kolayca kripto para alışverişi yapabilirsiniz. Miktar bulunan bölüme ne kadar USDT almak istediğinizi girin, altında bulunan Coin seçme kısmına “USDT” yazın (“Tether” yazmak sonuç vermez), daha sonra ödeme bilgilerinizi girmeniz, 3D güvenlik doğrulamasını yapmanız ve bakiyenizi kontrol etmeniz gerekecek. BtcTurk üzerinden kart yoluyla işlem yapabilmek için Papara sahibi olmanız gerekiyor.

Tether Coin (USDT) Nasıl Saklanır?

USDT’nizi saklamak için Omni Wallet kullanıyor olmanız gerekir ve bunun için de satın aldığınız Tether’ın üzerinde bulunduğu blok zincirini bilmeniz gerekiyor çünkü USDT aynı anda birden fazla blok zincirinde birden saklanır. Omni Wallet sistemini bilgisayarınızdan kullanabilirsiniz. Aksi takdirde Ethereum tabanlı olarak oluşturulmuş ERC-20 tabanlı USDT kullanıyor iseniz bu tür kripto paraları destekleyen herhangi bir ERC-20 Ethereum cüzdanı kullanarak USDT’nizi de diğer Ethereum tabanlı kripto paralarınız ile birlikte saklayabilirsiniz.

Eğer Tether Coin’lerinizi bir sıcak cüzdanda (çevrimiçi cüzdanlara verilen addır) saklamak istemiyorsanız, Trezor ve Ledger marka donanım cüzdanları USDT’lerinizi saklamak için idealdir. Bunun yanı sıra MyEtherWallet USDT’nizi saklamak için en iyi seçeneklerden biri olarak görülmektedir.

1 BTC Kaç Tether Coin (USDT) Yapar?

1 USDT = 1 USD temeline bakarak, bu rehberin yazımı sırasında Coinmarketcap üzerinden alınan bilgilere dayanarak 1 BTC, 48,354.82 USDT değerine karşılık gelmektedir.

Türk ve yabancı borsa rehberimizi okumak için: https://www.koinbox.net/dunyanin-ve-turkiyenin-en-buyuk-coin-borsalari/

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 13 Puan: 4.8]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu