Tether piyasayı manipüle etti!

1 Dakikada Okunabilir


Tether, son zamanlarda Bitfinex’in USDT rezerviyle 850 milyon dolar değerindeki zararları karşılayarak finansal kayıtlarını manipüle etmekle suçlandığı Bitfinex için haberlerde bir süredir yerini korumayı başardı. Haberin yayınlanmasından sonra, pek çok huzursuzluk sebebi olan araştırmalar kamuoyunda gündeme geldi ve en son bugün Twitter’da yayınlanan açıklamalar bazı kripto para yatırımcısı kişilerin tepkisi ile karşı karşıya kaldı.

24 Nisan tarihinden önce Tether aslında Bitcoin de dahil olmak üzere BCH ve benzeri değerlerin dışındaki yatırımlara da yatırım yaptı, Bitcoin satın aldı.

Tether’in piyasayı nasıl manipüle ettiği hakkında birçok iddia olsa da bu iddiaların henüz kanıt görmemiş olması, kanıtlanmadığı anlamına geliyor. Bu nedenle Tether hakkında iddia edilenler kesin olarak kanıta varılmış şeyler değil ancak bazı iddialar ciddi doğruluk içeriyor olabilir.

New York Yüksek Mahkemesi hakimi Joel M. Cohen, Tether’in kamuya açıkladığı bilgilerdeki usulsüzlükleri şöyle açıklamıştır:

Tether bana kripto para birimi ticareti fırtınasındaki sakinliğin bir nevi sesi gibi oldu. Ve eğer Tether Bitcoin ile destekleniyorsa, bu nasıl tutarlı olabilir? Varlıklarınızdan bazıları Tether’in bir şekilde değiştirmesi gereken geçici bir para birimindeyse, piyasa ile oynadıkları görüntüsü vermekte.

Tether, davadan önce kullanıcı politikasının bazı kapsamlarını ve maddelerinde yeni eklemeler yaptı ve değiştirdi. Tüm USDT’lerin fiat tarafından desteklendiğini belirten bilgi, tüm yedeklerin fiat tarafından desteklenmeyeceği şekilde değiştirildi. Son zamanlarda ortaya çıkmamış olan yalanların sayısına bakıldığında, Tether’in yakın zamanda piyasa-işe geri dönebilmesi kripto para yatırımcıları için büyük bir sürpriz olabilir.


error: Kopyalama Engellendi!