Anasayfa Altcoin Tether Üçüncü Çeyrek Raporu Yayınlandı: Fazla Rezerv Var!

Tether Üçüncü Çeyrek Raporu Yayınlandı: Fazla Rezerv Var!

Altcoin

Tether'in üçüncü çeyrek raporuna göre, USDT'yi destekleyen 3,2 milyar dolarlık fazla rezerv bulunuyor.

Tether Üçüncü Çeyrek Raporu Yayınlandı: Fazla Rezerv Var!

Önde gelen bir stablecoin sağlayıcısı olan Tether, 2023 yılının üçüncü çeyreğe dair raporunda USDT de dâhil olmak üzere stablecoin'lerinin değerini destekleyen 3,2 milyar dolarlık fazla rezerve sahip olduğunu bildirdi.

31 Ekim'de Tether Holdings Limited, saygın küresel muhasebe firması BDO tarafından onaylanan ve Tether'in rezervlerinin şimdiye kadarki en yüksek yüzdesinin yüzde 85,7 ile Nakit ve Nakit Benzerlerinde (C&Ceq) tutulduğunu ortaya koyan 2023 Yılı Üçüncü Çeyrek Konsolide Rezerv Raporunu (CRR) yayınladı.

30 Eylül 2023 itibariyle şirketin konsolide varlıkları 86,4 milyar dolar gibi etkileyici bir rakama ulaşırken, borçları 83,2 milyar dolar seviyesinde bulunuyor. Özellikle bu rezervlerin çoğunluğu; doğrudan tahvil yatırımları, repo anlaşmaları ve para piyasası fonlarındaki mevduatlar gibi ABD Hazine menkul kıymetleri şeklinde olup 72,6 milyar ABD doları gibi önemli bir tutara tekabül etmektedir.

Tether'in 2023 yılının üçüncü çeyreği için rezervlerinin dağılımı, 56,6 milyar doların 90 günden kısa vadeli ABD Hazine bonolarında tutulduğunu ortaya koymaktadır. Buna ek olarak 8,8 milyar dolar, bu bonoları içeren ters repo anlaşmalarında ve 8,2 milyar dolar ise bono başına 1 dolara sabitlenmiş ABD Para Piyasası fonlarında tutuluyor.

Tether, Rezervlerini ve Yatırımlarını Güçlendirmeye Çalışıyor

Tether Üçüncü Çeyrek Raporu Yayınlandı: Fazla Rezerv Var!

Rezervlerini ve yatırımlarını güçlendirmek için stratejik bir hamle yapan Tether, teminatlı kredilere olan bağımlılığını önemli ölçüde azalttı. Son rapor, teminatlı kredilerin şu anda USDT rezervlerinin yalnızca 5,1 milyar dolarını oluşturduğunu ve bunun da bir önceki rapora göre yaklaşık 336 milyon dolarlık kayda değer bir azalmaya işaret ettiğini ortaya koyuyor.

Tether, Ekim ayı sonuna kadar kredileri daha da azaltma yolunda ilerliyor ve 1,1 milyar dolar daha azaltarak rezervlerin bir parçası olarak sadece 900 milyon dolarlık kredi bırakmayı planlıyor. Şirketin vizyonu, fazla rezervlerden ve dağıtılmamış kârlardan yararlanarak teminatlı kredileri kademeli olarak ortadan kaldırmaktır. 30 Eylül 2023 itibariyle Tether'in fazla rezervleri etkileyici bir şekilde 3,2 milyar dolara yükselirken, teminatlı krediler USDT rezervleri içinde yalnızca 2 milyar dolar oluşturuyordu.

Tether, 31 Ekim 2023'e kadar 4,2 milyar dolar fazla rezerv ve yalnızca 0,9 milyar dolar teminatlı krediye sahip olmayı öngörüyor ve stablecoin USDT'nin istikrarını destekleme konusundaki kararlılığının altını çiziyor.

Tether, ayrıca nakit ve nakde eşdeğer yatırımlardan elde edilen ve 1 milyar dolara yaklaşan kayda değer üç aylık getirileri de açıkladı. Buna ek olarak şirket, yıl boyunca sektörle ilgili araştırma alanlarına 800 milyon doların üzerinde yatırım yaptı ve yalnızca son çeyrekte yaklaşık 670 milyon dolar tahsis edildi. 

Bu yatırımların rezervlerden farklı olduğunu ve sürdürülebilir enerji, Bitcoin madenciliği, veri ve P2P teknolojisi gibi alanları kapsadığını belirtmek önemlidir. Tether, 2023 yılının üçüncü çeyreğinde bu kritik sektörlere 668 milyon doların üzerinde kaynak ayırarak 2023 yılındaki toplam yatırımını 809 milyon dolara çıkardı.

Tether CEO'su Paolo Ardoino, şunları söyledi:

Nakit ve Nakit Benzeri Varlıklarda tutulan rezervlerimizin şimdiye kadarki en yüksek yüzdesine ulaşmasıyla stablecoin ekosisteminde likiditeyi ve istikrarı korumaya olan bağlılığımızı gösterdik. Teminatlı kredileri azaltma ve piyasadaki dalgalanmaları atlatma becerimiz, sağlam risk yönetimi stratejilerimizin bir göstergesidir. Finansal gücümüzü ve esnekliğimizi gösteren Tether'in operasyonel kârının sağlamlığından gurur duyuyoruz. 

Kaynak: Cryptonews

Tether Üçüncü Çeyrek Raporu Yayınlandı: Fazla Rezerv Var! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ayı Piyasası (Bear Market) Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Paribu Nedir? Paribu Güvenilir mi?
Rehber Hüseyin Özlan
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik