Anasayfa Sektörel Tether (USDT) Bu Alanda Rekor Kırdı: Tam 83 Milyar Dolar...

Tether (USDT) Bu Alanda Rekor Kırdı: Tam 83 Milyar Dolar...

Sektörel

Tether (USDT) arzı, 11 ay içinde ilk kez 80 milyar doları geçerek tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 83,13 milyar dolara yaklaştı. İşte detaylar...

Tether (USDT) Bu Alanda Rekor Kırdı: Tam 83 Milyar Dolar...

Tether (USDT) arzı, 11 ay içinde ilk kez 80 milyar doları geçerek tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 83,13 milyar dolara yaklaştı. 

2023'te USDT'nin arzı, yılın başında kaydettiği 66,2 milyar dolardan 100 günden kısa bir sürede yaklaşık 14 milyar dolar arttı. 

Bu büyüme, USDT'nin dolara sabitlenmiş stablecoinler arasındaki piyasa hakimiyetini pekiştiriyor. Tether (USDT), piyasadaki toplam stablecoinlerin kabaca %61'ini oluşturuyor.

Bunun yanı sıra veriler, Tether'in son 24 saatteki 25,05 milyar dolarlık işlem hacminin, en yakın rakibi USD Coin (USDC) altı kat daha yüksek olduğunu gösterdi diyebiliriz.

Tether (USDT) Neden Büyüyor?

Tether (USDT) Bu Alanda Rekor Kırdı: Tam 83 Milyar Dolar...

Tether'in büyümesi, başlıca rakipleri USDC ve Binance USD (BUSD) için düzenleyici ve bankacılık sorunlarıyla aynı zamana denk geldi.

Binance USD (BUSD) geçen yıl en hızlı büyüyen stablecoin iken, Binance ve onun ihraççısı Paxos ile yaşanan son düzenleyici sorunlar, stablecoinden büyük bir çıkışa yol açtı.

Şubat ayında New York Mali Hizmetler Departmanı (NYDFS), Paxos'a diğer Binance USD (BUSD) basımlarını durdurma emri verdi. Binance daha sonra ABD Emtia Vadeli işlem Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından düzenleyici ihlal iddiaları nedeniyle dava edildi.

Bu vakalar, Binance USD (BUSD) arzının Kasım 2022'deki 22 milyar dolarlık zirveden 7,1 milyar dolara düştüğünü gördü.

Bu arada USDC'nin sorunları Mart ayında ABD bankacılık krizine maruz olduğunun ortaya çıkmasıyla başladı. İhraççısı Circle, başarısız kripto dostu banka Silicon Valley Bank'taki stablecoin rezervlerinin bir kısmını elinde tuttuğunu söyledi.

Haberlerin ardından USDC kısa bir süre için 0,87$'a kadar düştü ve depeg yaşadı. Bununla birlikte, geçen ay boyunca sirkülasyonu istikrarlı bir şekilde düştüğü için yatırımcıların stablecoin olan güveni düşük olmaya devam ediyor.

Matrixport'ta araştırma başkanı Markus Thielin, müşterilere 6 Nisan'da yazdığı bir notta buna dikkat çekti.

Thielin şu sözleri söyledi:

"Görünüşe göre USDC sahipleri ya varlıklarını Tether'e (USDT) dönüştürdüler ya da sadece 10 milyar dolarlık USDC satıp bunun yerine Bitcoin satın aldılar."

USD Coin (USDC) arzı bu yazının yazıldığı tarihte 32 milyar dolardır.

Tether (USDT) Bu Alanda Rekor Kırdı: Tam 83 Milyar Dolar... içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Ayı Piyasası (Bear Market) Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Paribu Nedir? Paribu Güvenilir mi?
Rehber Hüseyin Özlan
Gate.io Nedir? Gate.io Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik