Tezos nedir?

3 Dakikada Okunabilir


Tezos hakkında kullanıcıların her zaman göz önünde bulundurmaları gereken iki ana kavram bulunmaktadır. Her şeyden önce, projelerin kendisi beklenenden daha büyük bir etkiye sahip olabilecek blok zinciri yönetiminin resmileştirilmesi ile ilgilidir. Ek olarak, XTZ belirteçlerine sahip olan paydaşlar Tezos protokolünü yönetecek ve böylece yönü en iyi yönde yönlendirme hakkına sahip olacaktır.

Tezos nedir?

Tezos’un projeyi dikkatle takip etmesini oldukça ilginç kılan bazı kilit yönleri var. Geliştiricilerin akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar oluşturmalarını sağlayan yeni bir platformdur. Bu, 2017 ve 2018 boyunca altcoinlerin ve jetonlar arasında çok popüler bir eğilim haline gelmiş olan ve daha fazla ilgi görmeye devam edecek. Ethereum, Tron, NEO ve EOS için rekabet, Tezos için zor olacak, ancak bu mümkün.

Daha önce de belirtildiği gibi, Tezos zincir yönetimine güveniyor. Daha spesifik olmak gerekirse, proje paydaşların protokolü yönetebileceği ve gelecekteki yenilikleri uygulayabileceği resmi bir süreç kullanmaktadır. Bu nedenle, ekosistem öncelikle paydaşların egemenliğindedir, oysa geliştiriciler kodu korur ve toplumun uygun gördüğü yeni özellikler sunar. Bu, merkezi olmayan bir projenin en azından kağıt üzerinde yapılması gerektiğidir.

Ek olarak Tezos, daha önce başka bir proje tarafından kullanılmamış olan bir risk kanıtı konsensüs algoritması kullanmaktadır. Bu, paydaşların işlemlerin onaylanmasına katılmasını ve etkili bir şekilde ödüller kazanmasını kolaylaştırır.

Zahmetli Bir Tarihi Var

Tezos için bu yıl kolay bir yıl olmadı. Kurucular ve Tezos Vakfı arasında devam eden çatışmalar, yatırımcıların yatırım yaptıktan sonra jetonlarını almak için neredeyse bir yıl beklemelerini sağlamıştır. Çeşitli davalar ve çeşitli iddialar nedeniyle Tezos hakkında ve kripto paralar hakkında zor geçen bir yılı geride bırakmışız.

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri ile Tezos tartışmalarının çok sık yaşandığı bir yıl olarak kripto paraların değeri ve durumunu sürekli olarak gözden geçirmek mümkün olmasa da, bu süreçte Tezos hakkında iddiaların büyük bölümünün gerçek olmadığının farkına vardık.

Kripto para birimleri konusunda yatırımcılar Tezos ile ilgili olarak bazı iddiaların ortaya atılmasından sonra Tezos yatırımı yapılır mı? Sorusunu ciddi ciddi düşünmeye başladılar. Tezos yatırımı yapılmaması için piyasada herhangi bir gerekçe yok ancak yapılması içinde özel bir gerekçe yok. Nasıl diğer kripto para birimleri insanlar tarafından çok fazla kullanılabiliyor ise Tezos’ta insanlar tarafından kripto para yatırımı amacı ile her an, herkes için açık olan bir kullanım hakkına sahiptir.

1.22 dolar değere sahip olan Tezos, piyasa hacmi olarak 6.2 milyar dolar piyasa hacmi ile adından söz ettiren ve ilk 20 kripto para arasında bulunan bir yatırımdır. Ancak adının bazı Bitcoin ve XRP gibi kripto paralara karşı daha az tartışılıyor olması ve bazı altcoinlere göre daha fazla tartışma sebebi olmasının nedeni Tezos’un önünü kesmek için yapılan çalışmalardan kaynaklanmaktadır. Bitcoin’in ve altcoinlerin iddialar nedeniyle yatırımcı kaybetmesi çok kısa zamana kadar mümkün olmayı korumuş olsa bile artık kripto paraların herhangi bir asılsız iddiaya göre değer kaybetmesi eskiye nazaran çok daha zor hale gelmiştir. Tezos’un bugün varlığı nasıl devam ediyorsa, gelecekte de varlığı aynı şekilde devam edecektir ve daha fazla kripto para sahibi olmak isteyen insan Tezos’a ilgi göstermeyi sürdürecektir.


error: Kopyalama Engellendi!