Coin Rehberi

Tezos (XTZ) Nasıl Alınır? 5 Adımda Satın Alma Rehberi

ABONE OL:

Tezos (XTZ) Nasıl Alınır? adlı rehberimizde ana konuma girmeden önce ilk olarak Tezos (XTZ) Nedir? Tezos (XTZ) Ne İşe Yarar? ve Tezos (XTZ) Nereden Alınır? adlı konularımıza bakacağız. Umarız bu rehber işinize yarayacaktır…

Tezos (XTZ) Nedir?

Tezos (XTZ) akıllı sözleşmelere dayanan bir blok zincir ağıdır. Çoğu açıdan Tezos (XTZ) Ethereum’dan farklı değildir ama Ethereum ve Tezos arasında farklar mevcuttur. Tezos ağı daha gelişmiş alt yapı sunar, bu ağında zaman içinde herhangi bir hard fork korkusu olmadan çok fazla gelişebileceği anlamına gelir. Hem Bitcoin hem de Ethereum geçmişlerinde hard fork korkusu yaşamıştır ve hatta hard fork yapmışlardır.

Tezos (XTZ) sahibi olan kişiler Tezos geliştiricileri tarafından sunulan güncellemelerde oy hakkında sahiptir. Tezos (XTZ) kendini bir açık kaynaklı ağ olarak “güvenli, gelişime açık ve son teknolojili” olarak adlandırıyor. Tezos’a göre platformun yaklaşımı “geleceğe dayalı ve gelecekte de en son teknolojiler kullanılarak gündemde kalacak” şekilde belirlenmiş. Bu Tezos’un ilerleyen zamanlarda meydana gelecek blok zincir teknoloji gelişimlerini ağına entegre edeceği anlamına geliyor.

Tezos (XTZ) Ne İşe Yarar?

Tezos’un (XTZ) akıllı sözleşme platformu olduğunu söylemiştik. Tezos bu akıllı sözleşmelere staking adı verilen kripto para madenciliği ile yapıyor. Staking kripto para endüstrisinin yakın olduğu bir kavram olsa da Tezos’da staking süreci biraz farklı işliyor.

Tezos’da staking yapan kişiler ağında yöntemi sürecine “baking” adı verilen bir yol ile katılabiliyor. Bu adıma katılmak için bir kişinin en az 8.000 adet XTZ’yi staking yapması gerekiyor. Bu ağda dürüst davranmak için bir finansal teşvik sağlıyor. Daha sonra bu kişiler Tezos blok zincirinde sunulan değişikliklere oy veriyor. Bu süreç 23 gün sürüyor. Yeni öneriler onay aldıktan sonra bu güncelleme 48 saatliğine test ağına konuluyor ve daha sonra Tezos ağında yayınlanıyor.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitfinex, Staking Hizmeti Sunacak

Tezos (XTZ) stakingini artık büyük kripto para birimi borsaları da destekliyor. Şu anda Binance ya da Coinbase üzerinden Tezos (XTZ) stakingi yapılabiliyor.

Tezos (XTZ) Nereden Alınır?

Tezos (XTZ) satın almak için popüler bir kripto para birimi borsası seçmeniz gerekiyor. Tezos (XTZ) alınabilecek en iyi borsalar arasında Binance, Coinbase Pro, Huobi Global, Bitfinex ve Kraken yer alıyor. Türkiye’de ise BtcTurk Pro ve Paribu kullanarak Tezos (XTZ) satın alabilirsiniz.

Tezos (XTZ) Nasıl Alınır?

Tezos (XTZ) Nasıl Alınır? ana konumuza başlamadan önce aşağıda resimlerle örnek vereceğimiz Binance ve Paribu borsalarında hesabınız olması gerekiyor. Paribu hesabınız yoksa buraya tıklayarak Paribu hesap açma ve Paribu kullanma hakkında yazdığımız rehberi okuyabilirsiniz. TRBinance ya da Binance hesabınız yoksa tüm merak ettikleriniz buradadır.

Paribu Borsası Üzerinden Tezos (XTZ) Nasıl Alınır?

Ülkemizde en çok kullanılan kripto para birimi borsalarından biri olan Paribu’dan Tezos (XTZ) almak çok kolaydır. Yapmanız gereken sadece 4 adımdır.

Paribu’dan Tezos (XTZ) almak için: Paribu hesabınıza giriş yapın. Ana sayfadan “Piyasalar” sekmesine tıklayın. Solda açılan koin listesinden XTZ-TL çiftini bulun ve tıklayın. Karşınıza çıkacak ekrandan Tezos (XTZ) alabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki resimdeki bağlantıya tıklayarak direk son adıma geçebilirsiniz.

https://www.paribu.com/#/market/xtz-tl

Binance Borsası Üzerinden Tezos (XTZ) Nasıl Alınır?

Dünya genelinde en çok kullanılan kripto para birimi borsası Binance’ın Türkiye versiyonu olan TRBinance üzerinden TL ya da USDT karşılığında Tezos (XTZ) alınamamaktadır. Bu yüzden rehberimize küresel Binance üzerinden Tezos (XTZ) satın alma adımı ile devam edeceğiniz. Binance üzerinden de 4 adımda Tezos (XTZ) satın alabilirsiniz.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Coinbase, Tezos Staking Hizmetini Genişletti

Binance üzerinden Tezos (XTZ) Nasıl Alınır? diyarsanız: Binance hesabınıza giriş yapın. Ana sayfada bulunan “Piyasalar” sekmesine tıklayın. Daha sonra karşınıza çıkan kripto para birimi listesinden “XTZ Tezos” tokenini bulun ve tıklayın. Yeni sekmede XTZ/USDT ticaret sayfası açılacaktır, buradan Tezos (XTZ) satın alabilirsiniz. Ayrıca aşağıdaki resimdeki bağlantıya tıklayarak direk son adıma geçebilirsiniz.

https://www.binance.com/tr/trade/XTZ_USDT

Tezos (XTZ) Nasıl Saklanır?

Tezos (XTZ) koinleri bir kripto para birimi cüzdanında saklanabilir. Bu adımı gerçekleştirmek için elinizde birkaç seçenek vardır. Genel olarak bir kripto para cüzdanı özel ve kamu anahtarından oluşuyor. Kamu anahtarı Tezos (XTZ) transferi almak için kullanılır ve örnek olarak “tz1Z6TsXDok6WNuvKRKLt5Lzp6VWsW7kkt8X” bu şekildedir. Bir özel anahtar ise cüzdana erişim sunar ve örnek olarak “scale beep base spare rips smell like lunch empty doubt after stomach belly trouble fail” bu şekildedir. Bu özel anahtarın sahibi olan kişi cüzdanda da bulunan Tezos (XTZ) koinlerinin sahibidir.

Tezos (XTZ) Nasıl Çalışır?

Tezos (XTZ) rakipleri gibi merkezi olmayan uygulamaların yaratılması ve yönetilmesine yarar. Aynı zamanda Tezos blok zinciri varlıkların değişime imkan sunar. Tezos’daki akıllı sözleşmeler Michelson programlama dili kullanılarak yazılır ve özel olarak Tezos protokolü için tasarlanırlar. Tezos ağında işlem yapmak için “gas” adı verilen bir işlem ücreti ödeme yöntemi kullanılır, daha sonra bu “gaslar” Tezos (XTZ) kripto para birimine dönüştürülür.

Tezos (XTZ) bir hisse kanıtları platformudur. Teknik olarak Tezos Delagated Proof of Stake (DPoS) kullanır ama bu yöntem Tezos’a özgüdür.

8.000’den fazla Tezos (XTZ) koinini staking yapan kişiler ağda söz hakkında sahiptir. Bu kişiler ağda yönetim süreçlerine katılabilir. Bir kişinin 8.000 adet XTZ’si yoksa ya da Tezos madencilik donanımı kurmak istemiyorsa bu kişiler XTZ madenciliği için başkalarını görevlendirebilir. Bu adım az yukarıda bahsettiğimiz Coinbase ve Binance Tezos (XTZ) stakingidir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Dai (DAI) Yorum ve Tahminleri 2021

1 Tezos (XTZ) Kaç TL?

1 Tezos (XTZ) şu anda Türk lirasından işlem görüyor. Daha uzun vadeli bir grafik aşağıdadır:

Tezos (XTZ) Hemen Satıp Paraya Çevrilir mi?

Tezos (XTZ) 24 saatlik ticaret hacmine sahiptir. Bu yüzden hemen Tezos (XTZ) satıp paraya çevirmek mümkündür.

Tezos (XTZ) Aldıktan Sonra Nasıl Saklayabilirim?

Tezos (XTZ) aldıktan sonra bir kripto para birimi cüzdanında koinlerinizi saklayabilirsiniz. En iyi Tezos (XTZ) cüzdanları, Trust Wallet, Ledger (donanım cüzdanı), Guarda ve Atomic Wallet’dır. Bunlara ek olarak Tezos (XTZ) koinlerinizi bir kripto para birimi borsa cüzdanında da saklayabilirsiniz.

Kredi Kartı ile Tezos (XTZ) Alabilir miyim?

Tezos (XTZ) kripto para birimi piyasasında çok tercih edilen koinlerden biri olduğu için kredi kartı ile Tezos (XTZ) satın alabilirsiniz. Kredi kartı ile Tezos (XTZ) almak için Tezos (XTZ) Nasıl Alınır? başlığımızda bahsettiğimiz Paribu ve Binance rehberimize bakmanız tavsiye olunur.

Tezos (XTZ) Cüzdanı Nasıl Açılır?

Tezos (XTZ) cüzdanı seçtikten sonra tercih ettiğiniz cüzdanın web sitesine girin ve yeni bir hesap açın. Bu adımı gerçekleştirdikten sonra gerekli güvenlik önemlerini doldurduktan sonra yeni Tezos (XTZ) cüzdanınıza koinlerinizi gönderebilirsiniz.

Tezos (XTZ) Geleceği

Tezos’un rakipleri çok fazla olsa da XTZ’nin blok zincir ve diğer açılardan ne kadar farklı olduğundan bahsetmiştik. Tezos ağının sürekli olarak herhangi bir korku olmadan güncellenebilir olması ve bu sürece neredeyse her XTZ sahibinin katılabilmesi XTZ’nin geleceğini açık gösteriyor.

Tezos (XTZ) Satın Al İşlemi Güvenilir mi?

Tercih ettiğiniz kripto para birimi borsası ve borsanın yasal bölgesine bağlı olarak Tezos (XTZ) satın al işlemi güvenlik derecesi değişmektedir. Yine de şu anda çoğu kripto para birimi borsasından yapılacak Tezos (XTZ) satın al işlemi güvenilirdir.

Tezos (XTZ) Nasıl Alınır? rehberimizin sonuna geldik, bu rehberde görmek istediğiniz başka şeyler varsa bize Telegram kanalımızdan ya da yorumlardan ulaşabilirsiniz.

Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu