Anasayfa Rehber Theta Fuel (TFUEL) Coin Nedir?

Theta Fuel (TFUEL) Coin Nedir?

Rehber

Kaliteli video içeriklerine kendisini adamış ve YouTube’a rakip olarak görülen Theta nedir? Theta Fuel (TFUEL) nedir? Nasıl satın alınır? İşte tüm detaylar..

Theta Fuel (TFUEL) Coin Nedir?

Günümüz teknolojisinde birçok içerik üreticisi, çeşitli video yayın platformları üzerinden insanlarla iletişim kuruyor ve birçok kullanıcıya ulaşarak kendilerine göz ardı edilemeyecek dev bir topluluk oluşturuyor. Sosyal medya platformları, piyasa üzerinde dev bir yatırım kolu haline geldi ve şimdi bahsedeceğim projenin ekibine göre; mevcut canlı yayın platformlarıyla ilgili birtakım problemler, sürecin kalitesiz hale gelmesine yol açıyor.

Peki, bu durum nasıl ortadan kalkabilir? Bir video platformu, Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) gibi kripto para birimleri ile nasıl ilişkilendirilebilir? Eğer bu paragraf dikkatinizi çektiyse, gelin birlikte Theta Fuel nedir? TFUEL nedir? Nasıl çalışır? ona bakalım.

Theta Fuel (TFUEL) Nedir?

Theta, topluluk tarafından yönetilen, blockchain tabanlı yeni nesil eğlence ve video ağı platformudur. Theta Fuel (TFUEL) ise, merkezi olmayan video ve veri dağıtımı hizmeti Theta.tv’de yardımcı program tokeni olarak hizmet veren, Theta’nın iki yerel kripto para biriminden biridir.

TFUEL token; Google, Binance ve Samsung gibi isimlerin dahil olduğu kurumsal doğrulayıcılar tarafından desteklenen Theta ağının yönetişim tokeni olan THETA token ile karıştırılmamalıdır.

Döneminde çok ses getiren Theta, merkezi bir yapıya sahip olmayan ve kullanıcılarına yenilikçi hizmetler sağlayan, tek uçtan uca video yayın altyapısı platformu olarak bilinir. Yatırım ile ilgilenen kullanıcıların, bu platforma oldukça ilgi duymasının sebebi; her gün milyonlarca kullanıcı tarafından ziyaret edilmesi ve popüler video yayın platformları Twitch ve YouTube’a rakip görülmesidir.

Theta tüm bunlara ek, platformunda merkezi olmayan finans (DeFi) ve merkezi olmayan uygulamaları (dApp) hayata geçirmek isteyen geliştiricilere de hitap eder. Theta Fuel (TFUEL) nedir daha detaylı öğrenmek istiyorsak, çalışma mantığına hakim olmamız gerekir.

Theta Fuel Nasıl Çalışır?

Az önce, Theta blok zinciri ağında 2 yerel kripto birimi olduğundan ve birbiriyle karıştırılmaması gerektiğinden bahsetmiştik. Bunlar TFUEL token ve THETA token olarak bilinir ve ilki, platformda gerçekleşen işlemlerde kullanılırken, diğeri ağın yönetimiyle ilgili durumlarda geçerlidir.

Theta Network, üç katılımcı grubu tarafından desteklenen bir ağdır, bunlar:

 • Kurumsal Doğrulayıcı Düğümler: Ağdaki işlemleri gerçekleştirmek için THETA tokenlerini kullanan şirketlerdir. Bu şirketler, Google ve Samsung'u da içerir.
 • Koruyucu Düğümler: Kurumsal Doğrulayıcı Düğümler tarafından önerilen işlem bloklarının doğru olduğundan emin olmak için çalışma yapan kullanıcılardır.
 • Uç Düğüm: Bant genişliğini paylaşan veya TFUEL coin karşılığında Theta’dan video akışlarını aktaran kullanıcılardır.

TFUEL coin, gas (işlem ücreti) tokenidir. Kullanıcılar, bir video akışı sağlamak için bir aktarma düğümüne (node) ödeme yapmak, akıllı sözleşmeleri dağıtmak veya bunlarla etkileşim kurmak gibi işlemleri tamamlamak için TFUEL coin kullanabilirler. Ayrıca aktarma düğümleri, ağdaki diğer kullanıcılara aktardıkları her video akışı için TFUEL coin kazanırlar.

Theta Fuel Nasıl Çalışır?

Theta Network’e katılanlar, video içeriğini diğer kullanıcılarla paylaşmak için ödeme alırlar. Bu hizmetin bedelini son kullanıcı değil, video siteleri öder. Dolayısıyla bu, video içeriklerini çeşitlendirmeye yönelik bir teşvik olur. Ayrıca, video paylaşmak için yapılan katman ödemeleri, akıllı sözleşmelerin dağıtımı ve merkezi olmayan finans (DeFi) için gerekli olan ücretleri kapsar. Şunu da belirtmekte fayda var; TFUEL coin almak için THETA’larınızı stake edebilirsiniz.

Aynı zamanda platform, piyasaya çıktığında gardiyan düğümlerini de tanıttı. Gardiyan düğümler sayesinde, herhangi bir zamanda stake edilen THETA’ların çoğunluğunu tek bir varlık kontrol etmez. Bu, ağın 1000+ TPS'lik yüksek bir işlem hacmi elde etmesine de yardımcı olur. Stake yapmaya hak kazanmak için, bir gardiyan düğüme en az 1.000 THETA’yı yatırmanız veya kendi gardiyan düğümünüzü çalıştırmanız gerekir.

Theta Network Güvenli midir?

Theta blok zinciri, Hisse Kanıtı (Proof-of-Stake, PoS) konsensüs mekanizmasına dayanır. Bununla birlikte, işlem verimliliğini artırmak ve daha iyi güvenlik katmanı elde etmek için blockchain üzerine çoklu seviye içeren Bizans hata toleransı (BFT) mekanizması eklenmiştir, dolayısıyla yeterince güvenlidir.

Bizans hata toleransı (BFT), Bizans generalleri problemi ikileminden kaynaklanan arıza türlerine karşı dayanıklı olabilen bir sistem özelliğidir. Bizans generalleri problemi ise; bir grup Bizans generalinin bir sonraki hareketleri konusunda fikir birliğine varmaya çalışırken nasıl iletişim sorunları yaşadığını gösteren mantıksal bir ikilemdir.

Theta Fuel Kim Tarafından ve Ne Zaman Kurulmuştur?

Theta Fuel (TFUEL) ile beraber tüm Theta Network projesi, 2017 yılında Mitch Liu ve Jieyi Long tarafından kurulmuştur. Kurucu ortaklardan Jieyi Long, şirketin CTO’sudur ve daha önceden tasarım otomasyonu ile sanal gerçeklik (VR) teknolojileri üzerinde çalışıyordu. Birçok akademik makalenin yazarı olan Long, blockchain ve sanal gerçeklik alanlarında patentlere sahiptir. Diğer kurucu ortak Mitch Liu ise mobil oyun ve reklamcılık sektörlerinde deneyim sahibidir.

Theta'nın danışma kurulunda YouTube'un kurucu ortağı Steve Chen, Twitch'in kurucu ortağı Justin Kana ve Verizon'un üst düzey yöneticileri Rakuten Viki ve CJ Hello yer alıyor. Oldukça iddialı ve deneyimli kişilerden oluşan proje ekibi, Theta’nın sağladığı yeniliklerin, günümüzde yaygın olarak kullanılan online video sektörünü sarsacak bir niteliğe sahip olduğunu söylüyor. Platformun, YouTube tarafından 2005 yılında elde edilen başarıyı günümüzde yakalayacağı ifade ediliyor.

Theta Fuel (TFUEL) Avantajları

 • Theta’da; elektronik, spor, müzik, film gibi birçok video içeriğine yer verilir.
 • TFUEL, Theta'daki işlemlerde ödeme yapmak için kullanılır, yani video paylaşmak gibi ayrıcalıklar için TFUEL coin ödenir.
 • TFUEL token sahipleri, yüksek kaliteli video içeriklerini her daim düşük maliyetlerle dağıtır.
 • TFUEL coin, protokol üzerinde akıllı sözleşmeleri yönetmek veya yeni uygulama yayınlamak isteyenlere yardımcıdır.
 • İçerik üreticileri, hediye ve bağışlardan token kazanabilir ve reklam verenlerle birlikte çalışarak ekstra gelir elde edebilir.
 • Sahipler, platformda bulunan Theta Store’dan TFUEL coin veya itibari para birimi ile konsept ürün alışverişi yapabilir.

TFUEL Nasıl Alınır?

Peki TFUEL coine yatırım yapmak istiyorsanız ne yapmanız gerekiyor? Cevap çok basit. TFUEL coin, Binance, Bithumb, KuCoin, Gate.io, Crypto.com Exchange ve WazirX gibi dev kripto para borsalarında işlem görür. TFUEL coin ile ticaret yapmak için; Bitcoin (BTC), Binance USD (BUSD), Tether (USDT), Ethereum (ETH) gibi kripto para birimlerini kullanabilirsiniz.

TFUEL Nasıl Alınır?

Örneğin popüler Bitcoin (BTC) borsalarından biri olan Binance üzerinden TFUEL coin satın almak istiyorsunuz, takip etmeniz gereken adımlar şöyle olacak:

 1. Binance web sitesi veya mobil uygulamasına girin.
 2. Hali hazırda bir üyeliğiniz varsa giriş yapın yoksa “Kayıt Ol”a basarak üye olun.
 3. Gerekli bilgileri girin ve güvenlik için doğrulamalarını tamamlayın.
 4. Tüm bu adımları tamamladıktan sonra, sol üstte bulunan “Kripto Al”a tıklayın ve size en uygun olan ödeme yöntemini seçin.
 5. Açılan pencerede, hızlı ve kolay alım satım yapabileceğiniz bir panel bulunuyor.
 6. Kripto para birimi olarak TFUEL seçildikten sonra; ticaret çiftini seçin, ardından da almak istediğiniz miktarı yazın.
 7. Devam edin ve ödeme bilgilerinizi girin. Bilgilerin doğruluğundan emin olun.
 8. Güvenlik adımlarını geçtikten sonra, işleminiz onaylanacaktır.
 9. Tebrikler! Artık bir TFUEL coin yatırımcısısınız.

CoinMarketCap verilerine göre TFUEL coin, tüm zamanların en yüksek seviyesini 9 Haziran 2021 tarihinde 12.82 Türk lirası ile, tüm zamanların en düşük seviyesini ise 13 Mart 2020 tarihinde 0,01675 Türk lirası ile görmüştür. Şu anda dolaşımda 6.025.673.260 TFUEL kripto para var ve bu, her yıl staking ödülleri için yeni TFUEL üretildikçe büyüyor.

Theta Fuel nedir? TFUEL nedir? yazımızın sonuna geldik. Bu platform, videoları ve üreticilerini ödüllendirmek için kullanılan kripto para sistemi üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak isteyen aktif içerik oluşturucularının ve yatırımcıların ilgisini çekebilir. Siz de yeterli araştırma ve bilgi ile TFUEL yatırımcısı olabilirsiniz.

Theta Fuel (TFUEL) Coin Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)