Anasayfa Sektörel Thodex Kurucusu Faruk Fatih Özer'in Cezası Belli Oldu!

Thodex Kurucusu Faruk Fatih Özer'in Cezası Belli Oldu!

Sektörel

Thodex'in kurucusu ve eski CEO'su Faruk Fatih Özer, dava sırasında gerekli belgeleri sağlamadığı için 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. İşte detaylar...

Thodex Kurucusu Faruk Fatih Özer'in Cezası Belli Oldu!
Hızlı İçerik

Artık feshedilmiş kripto şirketi Thodex'in kurucusu ve eski CEO'su Faruk Fatih Özer, dava sırasında gerekli belgeleri sağlamadığı için 7 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı. Özer, iddia edilen fiilin işlendiği tarihte şirket yetkilisi olmadığını ve bu süre zarfında işletmeye kayyum atandığını iddia ederek yargılama boyunca masumiyetini korudu.

Thodex aniden kapanmadan ve kurucusu Arnavutluk'a kaçmadan önce, bir zamanlar ülkemizdeki en büyük kripto para borsalarından biriydi. Interpol'ün Kırmızı Bülten yayınlamasının ardından, Türkiye'den sınır dışı edildi ve 20 Nisan'da yatırımcıların yaklaşık 2 milyar dolarlık kripto para birimiyle ilgili suçlamalarla yüzleşmek üzere tutuklandı. Kurucu daha sonra 12 Haziran'da 21 sanığın hazır bulunduğu ilk savunmasını yaptı.

Özer'in savcılığından ilk talep, Vergi Usul Kanunu'na göre “kaçakçılık” suçundan 5 yıl hapis cezasıydı. Thodex kurucusu daha sonra bir yıl altı ay hapis cezası aldı ve bu ceza şimdi yedi ay on beş güne indirildi. Azer'in kişilerarası ilişkileri, genel davranışı ve yargılama boyunca tavrı, cezanın azaltılmasına katkıda bulunan faktörler olarak vurgulandı.

Tuzak Kuruldu!

Thodex Kurucusu Faruk Fatih Özer'in Cezası Belli Oldu!

Bu arada Özer, Thodex yatırımcılarını dolandırdığı iddiaları ve vergi meseleleriyle ilgili duruşmayı beklemektedir. Girişimci, sanıkların kendisine tuzak kurduğunu söyleyerek iddiaları reddediyor.

2017'den beri faaliyette olan Thodex, ticarette dört ila beş günlük bir durdurma çağrısı yapan açıklanmayan bir dış yatırım iddiasıyla Nisan 2021'de beklenmedik bir şekilde ticareti durdurdu. Bir gün sonra Özer, bilgisayar korsanlarının firmanın ticareti askıya almasına neden olduğunu ancak yatırımcı fonlarının güvende olduğunu ve yakında iade edileceğini vurguladı. Ancak bu asla olmadı. Firma, hesaplarına erişemediklerini iddia eden ve fonlarının sonsuza dek kaybolacağından endişe duyan binlerce Thodex kullanıcısından şikayet aldı.

Türk makamları daha sonra şirketin bilgisayarlarına el koydu, hesaplarını dondurdu ve aynı gün 62 işçiyi hapse attı. Kurucu bu sırada Arnavutluk'a kaçmış olsa da, devamında yakalanacaktı. Ancak insan avı aylarca sürdü. Sonunda, Arnavutluk'un en kalabalık üçüncü sahil kenti olan Vlor'da bulunuyordu ve biyometrik test sonuçları kimliğini doğruladı.

Nisan 2021'de Thodex'in platformu kapatmadan önce Amerikan borsa Kraken'e 125 milyon dolarlık Bitcoin (BTC) aktardığı ortaya çıktı. Bir blockchain izleme şirketi olan Whitestream, yöneticilerin müşterilerden para çaldığı bir "para çekme işlemi" gibi göründüğünü iddia etmişti diyebiliriz.

Thodex Kurucusu Faruk Fatih Özer'in Cezası Belli Oldu! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
Bitexen Nedir? Bitexen Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
BtcTurk Nedir? BtcTurk Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar