Anasayfa Rehber Thorchain (RUNE) Nedir, Nasıl Alınır?

Thorchain (RUNE) Nedir, Nasıl Alınır?

Rehber

Thorchain Nedir? RUNE Nedir? Nasıl Alınır? THORChain Kim Tarafından Kuruldu? THORChain Nasıl Çalışır? THORChain Güvenilir mi?

Thorchain (RUNE) Nedir, Nasıl Alınır?

THORChain (RUNE), özerk ve merkeziyetsiz çok zincirli likidite protokolüdür. Kullanıcıların çeşitli ağlarda kripto para alım satımı yapmasına yardımcı olur. Kullanıcılar, tokenlerinin tam velayetini kaybetmezler ve bu, ağın en büyük avantajlarından biridir. Peki Thorchain nedir? Rune nedir? Thorchain nasıl çalışır? Farklı blok zincirlerinde yerel varlıklar arasında geçiş yapmayı nasıl mümkün kılar? Bu soruların cevaplarını ve daha fazlasını bu yazıda bulacaksınız.

THORChain Nedir?

Milyarlarca dolarlık işlem hacmiyle, merkeziyetsiz borsalar giderek daha fazla ilgi görüyor. Yalnızca Uniswap borsasında günlük işlem hacminin 1 milyar doların üzerinde olduğunu görmek alışılmadık bir durum değildir. Uniswap, Sushiswap veya Curve gibi protokoller, Ethereum (ETH) ekosistemindeki varlıkların değiş tokuşu söz konusu olduğunda çok başarılı olsalar da, farklı blok zincirleri arasında takasları desteklemezler.

Bu sorunu gidermek için ortak bir yaklaşım, dış zincirlerden varlıkları Ethereum ağında wrapped veya sentetik tokenler biçiminde temsil etmektir. Ethereum dışındaki diğer blok zincirlerindeki en popüler varlık elbette Bitcoin'dir. Bitcoin'i Ethereum'da temsil etmenin, merkeziyetsiz borsalarda alınıp satılmasına izin veren birçok yolu vardır. Wrapped Bitcoin, renBTC, sBTC bunlardan sadece birkaçıdır. Bu yaklaşımların çoğu iyi çalışsa da, varlıkların muhafazası veya güvenliği söz konusu olduğunda genellikle belirli ödünler verirler.

Bunun yerine yerel varlıkları değiştirmenin bir yolu olsaydı ne olurdu? Örneğin, Bitcoin blok zincirindeki Bitcoin ile Ethereum blok zincirindeki Ether arasında bir ticaret yapmak. İşte tam da bu noktada Thorchain devreye giriyor.

Thorchain, yerel varlıkların Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH) veya BNB Zinciri gibi farklı blok zincirleri arasında değiş tokuş edilmesine izin veren merkeziyetsiz bir likidite protokolüdür.

Likidite yönetimi söz konusu olduğunda Thorchain; Uniswap veya Bancor gibi protokollerden bilinen bir likidite havuzu modelini kullanır. Bu modelde, likidite sağlayıcıları (LP'ler) 2 varlığı bir likidite havuzunda kilitler. Bu da, bu 2 varlık arasında takas yapmak ve LP'ler geri dönen küçük bir ücret ödemek isteyenler için likidite sağlar. Thorchain’i genellikle zincirler arası bir Uniswap olarak düşünebilirsiniz. Bu genellikle Thorchain'in arkasındaki genel fikri anlamak için en iyi basitleştirmedir.

Thorchain'in nasıl çalıştığına derinlemesine dalmadan önce, projenin nasıl ortaya çıktığına hızlıca bir göz atalım.

THORChain Kim Tarafından Kuruldu?

THORChain (RUNE), 2018'de Binance Dexathon'da bir geliştiriciler ekibi tarafından oluşturuldu. Kurucuların ve geliştiricilerin büyük ölçüde anonim kalması nedeniyle, THORChain topluluğu şirketin halka açık imajının çoğunu yönetiyor. Proje, Temmuz 2019'da ilk DEX teklifinde (IDO) 1,5 milyon dolar fon topladı. Aynı ay, THORChain ekibi, ilk piyasa ürünü olarak BEPSwap'i tanıttı. BEPSwap, BNB zincirinde BEP-2 tokenleri ile takas yapılmasını sağlayan bir DEX'tir.

THORChain Kim Tarafından Kuruldu?

THORChain, Nisan 2021'de Bitcoin (BTC), Ethereum (ETH), Litecoin (LTC) ve diğer varlıklar arasında zincirler arası takaslara izin veren çok zincirli ChaosNet (MCCN) ürününü piyasaya sürdü. Bununla birlikte, Temmuz 2021'de ağ, 13 milyon dolardan fazla kayıpla sonuçlanan arka arkaya saldırılara maruz kaldı.

Geliştiriciler bu hataları düzeltmek, kodu iyileştirmek ve ağ güvenliğini iyileştirmek çok için çalıştı ve sonunda Ekim 2021'e kadar THORChain protokolü tarafından desteklenen 5 ağdan 4'ünü geri getirmeyi başardı. Aynı ay IDEO CoLab liderliğindeki özel bir token satışında 3,75 milyon dolar fon toplanarak projenin yenilenmesi desteklendi.

RUNE Nedir?

RUNE, THORChain'in yerel kripto para birimidir. Toplam 500 milyon arz ile RUNE coin çeşitli işlevlere sahiptir:

 • Platformun ana para birimidir. Varlıkları değiştirirken, tüm ücretler ağın ana tokeni ile ödenir ve işlem ücreti ödülleri doğrudan düğüm operatörlerine ve LP'lere dağıtılır.
 • Düğüm operatörleri RUNE tokenlerini kötü niyetli davranışlara karşı bir bağ olarak saklar. Bir düğüm operatörünün, konsensüs mekanizmasına katılmak için en az 1,3 milyon RUNE tokenine sahip olması ve diğer tüm THORChain kripto para birimi düğümlerinin toplam değerinin iki katı kadar platformun ana tokenine sahip olması gerekir.
 • THORChain staking için, LP'ler eşit miktarda RUNE coin ve desteklenen para birimini yatırır. Bu yerine getirilmezse, stake edilen varlıkların yarısı otomatik olarak RUNE coin ile takas edilir.
 • Platform yönetimi için kullanılır.
 • RUNE tokenleri ilk olarak Binance Chain (BEP-2) ve Ethereum (ERC-20) dahil olmak üzere birden fazla blok zincirinde basıldı. Bununla birlikte, Haziran 2022'de THORChain ana ağının piyasaya sürülmesiyle, bu ağlara verilen destek, yerel RUNE blok zinciri lehine kademeli olarak kaldırılıyor.

RUNE Nedir?

THORChain Nasıl Çalışır?

THORChain, ağın zincirler arası altyapısını entegre eden bir ürün ve hizmet ekosistemini destekler. THORChain'in ağını bir ön uç arabirimi olarak kullanan ilk çok zincirli merkeziyetsiz borsa (DEX) olan THORSwap gibi platformlar, zincirler arası takasları kolaylaştırmak için THORChain'i kullanır. THORSwap, kullanıcıların takas etmek istedikleri iki varlığı seçmelerine izin verir ve protokol, ağ etkinliğine dayalı olarak ücretleri otomatik olarak hesaplar. THORChain'de gerçekleşen takaslar, ağın her takas için ağın ana tokeninin aracı olarak kullanıldığı bir sürekli likidite havuzu (CLP) kullanması sayesinde mümkün olur. THORChain'de herhangi bir 2 varlık takas edildiğinde, aslında 2 farklı havuz arasında takas edilir. Bunun nedeni, THORChain üzerindeki her likidite havuzunun RUNE'u mevcut varlıklarla eşleştirmesidir. Örneğin, bir THORChain kullanıcısı USDT'yi ETH ile takas etmek isterse, bir diğer havuzda RUNE tokenlerini ETH ile takas etmeden önce bir havuzda USDT'sini RUNE ile takas eder. THORChain durum makinesi, bir varlığı RUNE ile değiştirir, ardından bu varlığı ikinci bir havuza taşır ve RUNE'u kullanıcının istediği varlıkla değiştirir. Bu, kullanıcının kripto para birimlerini RUNE'a dönüştürmesine veya velayetini almasına gerek kalmadan gerçekleştirilir. THORChain'in CLP likidite modeli ile protokol dalgalanan likidite talebine yanıt verebilmektedir. 

Not: Protokol kripto para piyasası verilerini doğru ve adil bir şekilde sunmak için otomatik piyasa yapıcı ya da AMM kullanır.

Ek olarak, THORChain katılımcılarının dört ana rolü vardır:

 1. Likidite sağlayıcıları (LP'ler): LP'ler, blok ödülleri ve takas işlem ücretleri karşılığında likidite havuzlarına varlık sağlar. Ödüller, havuzun etkinliğine ve havuzda temsil edilen LP tokenlerinin payına göre hesaplanır.
 2. Swapper'lar: Swapper'lar, THORChain'de çeşitli kripto para birimleri arasında ticaret yapan kullanıcı tabanıdır.
 3. Tüccarlar: THORChain, diğer takas platformlarındaki piyasa fiyatlarına kıyasla THORChain'de değeri düşük veya fazla değerlenmiş varlıkları arayan arbitraj tüccarlarına güvenir. Arbitrajcılar, havuzdaki varlıkların fiyatları mevcut piyasa fiyatlarını yansıtana kadar birden fazla borsadan varlık alıp satarak likidite havuzlarını yeniden dengeler.
 4. Düğüm operatörleri: Düğüm operatörleri, ağı desteklemek ve THORChain'in hisse kanıtı konsensüs mekanizmasına katılmak için belirli miktarda RUNE tokenini stake eder. Bu operatörlere anonim kalmaları talimatı verilir ve churring ya da çalkalama adı verilen bir süreçte güvenilirliklerine göre ağa girip çıkarlar.

Şimdide hızlıca Thorchain’in yerel tokeni Rune nedir? nasıl alınır? sorusuna açıklık getirelim.

THORChain (RUNE) Nasıl Alınır?

RUNE coin satın almak için en iyi kripto para borsalarını kullanabilirsiniz. Bunların en başında Binance, KuCoin, Kraken, Gate.io ve Bybit gelmektedir. Bu borsalardan USDT, BUSD, BTC, ETH, BNB, EUR, GBP, USD, USDC ve diğer işlem çiftleri karışılığında RUNE coin alabilirsiniz. İsterseniz Binance, Binance TR ve Bitay borsalarını kullanarak Türk lirası karşılığında RUNE coin alabilirsiniz. Bahsettiğimiz bu borsalarda hesabınız yoksa aşağıdaki adımları kullanarak RUNE coin alabilirsiniz.

 1. İlk olarak tercih kullanmayı seçtiğiniz borsaya girin.
 2. Yeni bir hesap oluşturun.
 3. Borsa sizden doğrulama adımlarını gerçekleştirmenizi istiyorsa bunları tamamlayın.
 4. Daha sonra hesabınıza para yatırın. Bu işlem için bankanızdan borsaya para yatırabilirsiniz.
 5. Borsanın piyasalar kısmına gelin. Bu sayfada bulunan arama kısmına “RUNE” yazın ve tıklayın.
 6. Ticaret ekranı açılacaktır. Buraya RUNE coin satın alacağınız değeri girin ve daha sonra satın al tuşuna tıklayın.

Çoğu kripto para borsasında yukarıdaki adımlar aynıdır ya da benzerdir. Satın aldığınız RUNE tokenlerini yatırım amaçlı olarak güvenli bir şekilde saklamak istiyorsanız sıcak ya da soğuk kripto para cüzdanına aktarabilirsiniz.

THORChain (RUNE) Nasıl Alınır?

THORChain Avantajları Nelerdir?

THORChain kripto para birimi ağın aşağıdaki 5 avantaj ile öne çıkmaktadır.

 • Merkezi yok: Twitter hesabına göre THORChain'in CEO'su veya yöneticisi yoktur. Protokol geliştirmeleri GitLab aracılığıyla yönetilir.
 • Takdir Eden Varlık: THORChain'in yerel tokeni platformun likidite havuzunda 1’e 1 oranında bir takas varlığı olarak eşleştirilmelidir. Yine de ağın ekonomik tasarımı, likidite havuzları derinliği ile birlikte RUNE tokenin değerinin artma potansiyeli vardır.
 • Yüksek Getiri: THORChain ağı, hem düğüm operatörleri hem de LP'ler için geliri en üst düzeye çıkarmak üzere tasarlanmıştır.
 • Ağ Etkileri: Anonim düğüm operatörleri ağı yönetir. Havuzlardaki likiditeyi güvence altına almak için ağın ana tokeni stake ederler ve bunun karşılığında çeşitli ödüller alırlar. THORChain, bu sistem ile, çatallanma veya klonlama gibi girişimleri önler.
 • Kalıcı kayıp önleme: THORChain, LP'leri herhangi bir geçici kayba karşı sigortalar.

THORChain Güvenilir mi?

THORChain (RUNE), ağı %51 saldırılarından korumak için Tendermint konsensüs mekanizması kullanılarak Cosmos SDK ile oluşturulmuştur. Platformun bazı sorunlarının olduğundan bahsetmek gerekiyor. Temmuz 2021'de bir bilgisayar korsanı, THORChain'i sahte varlıkların depozitosunu kabul etmesi ve gerçek varlıkların 8 milyon dolarlık geri ödemesini işlemesi için kandıran özel bir sözleşme kullandı. Ayrıca THORChain ağı geçtiğimiz yıllarda, yaklaşık 4.000 ETH'ye mal olan bir saldırının kurbanı oldu ve bundan sonra birden fazla blockchain güvenlik şirketi ağdaki yazılım denetimleri gerçekleştirdi ve hataları tespit etti.

Her iki durumda da, blok zincir ağı kayı yaşayan LP'lere THORChain hazinesinden tamamen geri ödeme yaptı. O zamandan beri, ağa herhangi bir saldırı yapılmadı.

Thorchain (RUNE) Nedir, Nasıl Alınır? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)