Anasayfa Sektörel TON Vakfı Duyurdu: Kripto Cüzdanı, Telegram'da Hizmete Girdi!

TON Vakfı Duyurdu: Kripto Cüzdanı, Telegram'da Hizmete Girdi!

Sektörel

TON Vakfı, kendi dijital cüzdanı olan TON Space'in Telegram'da hizmete girdiğini bildirdi.

TON Vakfı Duyurdu: Kripto Cüzdanı, Telegram'da Hizmete Girdi!

The Open Network Foundation (TON Vakfı) Çarşamba günü mesajlaşma uygulaması Telegram ile bir ortaklık kurarak The Open Network'ü (TON) manevi köklerine daha da yaklaştırdı ve sohbet platformunun kullanıcıları için self-custody bir kripto para cüzdanı başlattı.

TON Vakfı, kendi dijital cüzdanı olan TON Space'in Telegram'da hizmete girdiğini ve artık sohbet platformunun yaklaşık 800 milyon kullanıcısı tarafından kullanılabileceğini söyledi. Vakıf; TON üzerine inşa edilen projelerin, mesajlaşma uygulamasının reklam platformu Telegram Ads'e öncelikli erişim elde edeceğini aktardı. 

Bir TON sözcüsü, cüzdan özelliğine şu anda Telegram'ın ayarlarından erişilebildiğini ve "ABD ve diğer bazı ülkeler hariç" küresel bir hizmetin Kasım ayında başlayacağını söyledi.

TON Vakfı Duyurdu: Kripto Cüzdanı, Telegram'da Hizmete Girdi!

SEC, Telegram'a Dava Açmıştı

Bir hisse kanıtı blockchain platformu olan TON, 2020 yılında Telegram tarafından terk edildi. Platform üzerinde iki buçuk yıl çalıştıktan sonra hayata geçmesi planlanıyordu ancak Telegram'ın katılımı Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'ndan (SEC) gelen bir dava nedeniyle yarıda kesildi. 

SEC, 2019 yılında Telegram'a Grams adlı bir token aracılığıyla projenin ilk token arzı (ICO) yoluyla toplanan 1,7 milyar dolar nedeniyle dava açtı. Kayıt dışı menkul kıymet arzı gerçekleştirdiği iddia edilen Telegram, SEC ile anlaşarak yatırımcılara harcanmamış fonları 18,5 milyon dolar para cezası ile birlikte geri ödedi.

Geri ödeme zaten yapılmaktaydı: Telegram, platformun 2020 baharında belirli bir tarihe kadar yayına girmemesi halinde kullanıcılara fonlarını iade etme sözü vermişti.

Telegram kurucu ortağı Pavel Durov, TON'u sohbetler içinde kripto göndermenin ve mesajlaşma uygulamasından para kazanmanın bir yolu olarak tasarladı.

2020 yılında yayınlanan ve resmî olarak "Telegram'ın TON ile aktif ilişkisinin sona erdiğini" belirten bir blog yazısında Durov, TON'un adını ve teknolojisini kullanan diğer kripto projeleri konusunda uyarıda bulundu. Daha sonra firmanın "onları herhangi bir şekilde destekleme ihtimalinin düşük olduğunu" söyleyerek Çarşamba günkü hamleyi belirgin bir geri dönüş haline getirdi.

Telegram'ın ardından TON'un ardındaki hayali canlı tutmak için FreeTon, NewTON ve TON Çin Topluluğu gibi kuruluşlar da dâhil olmak üzere topluluk kuruluşları ortaya çıktı.

TON Vakfı Duyurdu: Kripto Cüzdanı, Telegram'da Hizmete Girdi!

Telegram Yetkilisi: Misyonumuz Daima İfade Özgürlüğünü Sağlamak Oldu!

Telegram'ın Baş Yatırım Sorumlusu John Hyman, kullanıcılara kimliklerinin ve varlıklarının sahipliğini vermenin şirketin ifade özgürlüğüne yönelik inançlarıyla uyumlu olduğunu söyledi.

Hyman, konu ile ilgili yaptığı açıklamada, "Bu ortaklıkla, dijital mülkiyet haklarını tüm kullanıcı tabanımızın eline veriyoruz. Telegram'ın misyonu her zaman ifade özgürlüğünü sağlamak olmuştur ancak bu dijital çağda ifade çok daha fazla önem taşıyor." dedi.

TON Vakfı, kuruluşun artık kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kayıtlı olduğu İsviçre'ye yerleştiğini duyurdu. TON Vakfı Başkanı Steve Yun, yaptığı yazılı açıklamada TON ve Telegram'ın iş birliğinin sinerjik unsurlarından söz etti.

Yun, "TON ekosistemi, Telegram gibi popüler sosyal uygulamalarınkine benzer basit ve sezgisel bir kullanıcı deneyimi sağlamaya çalışıyor. Aynı DNA'yı paylaşarak tüm geliştiricileri kitlesel benimseme yolculuğumuza katılmaya davet ediyoruz." ifadelerini kullandı. 

Telegram'ın TON'un geliştirilmesinden çekildiği sıralarda, uygulamanın 400 milyona yakın kullanıcısı vardı. O zamandan bu yana TON Foundation tarafından sağlanan istatistiklere göre, Telegram bu sayıyı ikiye katladı ve şu anda dünyanın en çok indirilen ilk 10 uygulamasından biri.

Kaynak: Decrypt

TON Vakfı Duyurdu: Kripto Cüzdanı, Telegram'da Hizmete Girdi! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Barimeks Nedir? Barimeks Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Pepe Coin Satın Alma Rehberi: Yükselen Trende İlk Adımı Atın!
Rehber Dilara Avcıoğlu