Anasayfa Altcoin Topluluk Oy Kullandı: Bu Stablecoin Artık Basılmayacak!

Topluluk Oy Kullandı: Bu Stablecoin Artık Basılmayacak!

Altcoin

Terra çöküşünün merkezindeki stablecoin olan TerraClassicUSD (USTC) artık basılmayacak.

Topluluk Oy Kullandı: Bu Stablecoin Artık Basılmayacak!

Terra Classic protokolü, 2022'de yaşanan Terra çöküşünün ortasında yüzde 99 düşüş gösteren TerraClassicUSD (USTC) stablecoin'i artık basmayacak.

Terra Classic'in yönetişim forumunda geçen hafta sona eren bir topluluk oylaması, tüm USTC basımını durdurmak için yüzde 59 onay aldı. USTC'nin mevcut değeri, Pazartesi öğleden sonra itibariyle 1 cent'tir.

Terra Classic, Terraform Labs tarafından oluşturulan orijinal ağdır. Bu ağ, Terra'nın çöküşünün ardından oluşturulan çatallı bir versiyon olan Terra 2.0 yerine bağımsız bir blockchain olarak devam etti.

TerraUSD, Terra'nın çöküşünün merkezindeki token idi ve LUNA token fiyatlarında yüzde 99,9'luk bir düşüşe, Terra tabanlı DeFi uygulamalarından 28 milyar dolarlık kan kaybına ve nihayetinde kripto fonlarının iflas etmesine yol açtı.

Topluluk üyeleri; bu hamlenin, repeg'e yani yeniden sabitlemeye ulaşmaya yardımcı olmak için USTC'yi yakan kullanıcıları ve dış yatırımcıları korumaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Yakım, tokenlerin kimse tarafından kontrol edilmeyen bir adrese gönderilerek dolaşımdan kalıcı olarak silinmesi anlamına geliyor.

USTC gibi algoritmik stablecoin'ler, LUNA ve Bitcoin (BTC) gibi bir varlık sepeti tarafından desteklenir ve bu varlıkları tutmak için herhangi bir merkezi üçüncü tarafa bağlı değildir. Bununla birlikte tokenlerin çoğu, USTC benzeri projelerde ani bir depegging'e neden olan destek varlıklarının çıkışı veya satışı ile bir "ölüm spiraline" kurban gitmektedir.

USTC'nin bu mekanizma ile 1 dolara sabitlenmesi amaçlandı ve üyeler, yanan tokenlerin sonunda USTC'nin bu hedefe ulaşmasını sağlayabileceğini umdular. Fakat bu, trilyonlarca tokenin yakılmasını gerektiriyordu. 

Topluluk Oy Kullandı: Bu Stablecoin Artık Basılmayacak!

Terra'yı Eski Günlerine Geri Döndürmek İstiyorlar

Teklifte, "Herhangi bir şekilde basım veya yeniden basım, herhangi bir topluluk çabasına tamamen aykırıdır. En önemlisi bu teklif; Binance gibi kurumların, basım ve yeniden basım işlemlerinin sona erdiğini bilerek USTC'yi yakmaya başlamasına kapı açıyor." denildi. 

Bu tür teklifler ve hamleler, Terra'yı görkemli günlerine geri döndürmeyi uman küçük bir mühendis grubunun parçası. Kendisine "Samurai Six" adını veren bir grup, Terra Classic üzerine inşa edilmiş uygulamalar oluşturmak ve ağ üzerinde çalışan geliştiricileri ödüllendirmek için aktif olarak çalışıyor.

Kaynak: CoinDesk

Topluluk Oy Kullandı: Bu Stablecoin Artık Basılmayacak! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Zettelkasten Coin (ZTTL) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik