Anasayfa Rehber TrueUSD (TUSD) Nedir?

TrueUSD (TUSD) Nedir?

Rehber

TrueUSD nedir? TUSD nedir? Kripto para projesi ile ilgili tüm detaylar burada!

TrueUSD (TUSD) Nedir?

TUSD Nedir?

TrueUSD, 2018 yılının başlarında kullanıma sunulan bir stablecoin olarak karşımıza çıkıyor. Stablecoinler, traderların her ticaret yaptıklarında geleneksel bankalar ile önemli ölçüde daha az etkileşimde bulunarak alım satım kârlarını daha kolay bir şekilde elde etmelerine katkıda bulunan itibari para birimlerine ya da emtialara sabitlenmiş kripto para birimleri olarak nitelendiriliyor.

TrueUSD; şeffaf, güvenilir ve basit olacak şekilde tasarlanmıştır. Söz konusu stablecoin tarafından herhangi bir gizli banka hesabı ya da özel bir algoritma kullanılmıyor.

TrueUSD'nin dolar varlıkları, farklı tröst şirketlere ait çeşitli banka hesaplarına dağıtılıyor. İlgili bütün taraflarca bağlayıcı bir anlaşma imzalandığı ve bu anlaşma ile aylık denetimlerin gerçekleştirilmesinin ve teminatlandırılmış varlıkların tedavüle koyulmasının amaçlandığı biliniyor.  

Stablecoin, çeşitli emanet hesapları kullanarak karşı taraf riskini azaltmak ve token sahiplerinin hırsızlığa karşı yasal olarak güvence altına alınmasını sağlamak istiyor.

TrueUSD, ABD Doları tarafından desteklenen ilk düzenlenmiş stablecoin olarak önemli bir yere sahiptir. Kripto para projesinin web sitesinde herhangi bir güvenilir stabil coin borsasında en yüksek işlem hacmine ve likiditeye erişim sağlanabileceği ifade ediliyor.  

Ekip, offshore piyasasında işlem gören Çin Yuanı olan CNH'ye 1:1 oranında sabitlenmiş bir stabil coin olan TCNH adlı bir ürünü kullanıma sunmuştur. TCNH; kullanıcıların token edinebilecekleri, tutabilecekleri ve alıp satabilecekleri TRON blockchain üzerinde konuşlandırılmıştır.  

Günümüzde kripto para piyasası için önemli bir yere sahip olan TUSD, Dominika'nın ulusal dijital para birimi haline gelmiştir. TUSD, 7 Ekim 2022 tarihi itibarıyla Dominika'da resmî dijital para birimi ve değişim aracı olarak yasal statüye sahip olmuştur. TrueUSD nedir? ve TUSD nedir? sorularına yanıt ararken kripto para projesinin kurucusu ile devam ediyoruz.

TUSD Kimin?

TrueUSD (TUSD) Nedir?

TrueUSD, ana şirket TrustToken tarafından piyasaya sürülen bir stablecoin olarak ön plana çıkıyor. Rafael Cosman, şirketin kurucu ortağı ve CEO'sudur. Yapay zekânın yanı sıra kriptografi ile ilgili çalışmalar yürüten Cosman, yazılım şirketi Palantir ve Google Brain'de çalışmıştır. Cosman, TrustToken için 2017 yılında Google'dan ayrılmıştır.  

Cosman tarafından yapılan açıklamaya göre; TrueUSD, TrustToken şirketinin ürün yelpazesinin yalnızca başlangıcı olmuştur. Lansman sırasında stablecoinin düzenli olarak kontrol edilmesinin şirket için kritik bir odak noktası meydana getirdiğini kaydeden Cosmos, birçok kripto para biriminin ICO (İlk Dijital Para Arzı) sonrası ağır volatiliteye tanıklık ettiği bir zamanda bunun yatırımcılara iç rahatlığı sunduğunu dile getirmiştir.

TrueUSD ekibi; UC Berkeley, Stanford, Google ve Palantir geçmişine sahip kişilerden oluşuyor. Ekibin destekçileri arasında ise Block Tower Capital, Danhua Capital,  Andreessen Horowitz, Stanford-StartX, Founders Fund Angel ve Jump Trading Capital dâhil olmak üzere önde gelen yatırım fonları yer alıyor.

White&Case ve WilmerHale ile birlikte teminatlandırılmış kripto para birimleri için yasal bir çerçeve geliştiren ekip; ayrıca bankacılık, uyumluluk ve emanetçi ortaklarını içeren bir ağa sahiptir. TrueUSD nedir? ve TUSD nedir? sorularına yanıt ararken şimdi de kripto para projesinin çalışma sistemine bir göz atalım.  

TUSD Nasıl Çalışır?

TrueUSD (TUSD) Nedir?

TrueUSD, Ethereum blockchain üzerindeki Ethereum akıllı sözleşmelerine dayalı olarak çalışıyor. Söz konusu akıllı sözleşmeler, doların tokenize edilmiş bir versiyonunun piyasaya sürülmesine ve itfa edilmesine izin veriyor.  

Herhangi bir kullanıcının TrustToken platformu vasıtasıyla ABD Doları ile TUSD satın alması halinde platformun temelini oluşturan akıllı sözleşme, otomatik bir şekilde eşdeğer miktarda TUSD üretiyor ve piyasaya sürüyor. Bu da tokenin dolaşımdaki arzının bir parçasına dönüşüyor.  

Herhangi bir kullanıcının platform vasıtasıyla TUSD itfa etmesi halinde ise bir akıllı sözleşme, itfa edilen tokenleri otomatik bir şekilde yakıyor ya da onları dolaşımdaki TUSD arzından kalıcı olarak kaldırıyor. Platform, aynı zamanda itfa edilen TUSD miktarına eşit bir ABD Doları tutarını kullanıcının hesabına yatırıyor.  

Platform tarafından TUSD işlemlerinde satın alma ya da itfa ücreti alınmıyor. Şirket, bunun yerine kendi hesaplarında tutulan dolar üzerinden faiz toplayıp kazanç elde ediyor.

Traderların, TrustToken ile piyasada arbitraj için doğal bir fırsat oluşturarak ve tokeni dolara sabitleyerek 1:1 oranında TUSD alıp satma kabiliyetlerinin farkında olduklarını söyleyebiliriz.

TUSD Nasıl Alınır?

TrueUSD coin satın almak için KuCoin, Bitfinex, Uniswap, PancakeSwap veya SushiSwap gibi kripto para borsalarını kullanabilirsiniz. İster piyasa ile yeni ilgilenmeye başlayan biri olun ister bu konuda derin bir bilgiye sahip olun bu borsalarda kolay bir şekilde hesap oluşturabilir, Bitcoin (BTC) ya da Ethereum (ETH) gibi popüler kripto para birimleri karşılığında TUSD coin satın alabilirsiniz

TrueUSD coin; KuCoin platformunda Bitcoin (BTC), Tether (USDT), Ethereum (ETH) ve XRP karşısında işlem görüyor. Kripto para birimi için alım satım veya finansal yatırım kararlarınızı vermeden önce araştırma yapmanız ve risk yönetiminizi belirlemeniz gerekiyor. Bu konuda yatırım danışmanlığı da alarak finans dünyasına sağlam bir giriş yapabilirsiniz. TrueUSD nedir? ve TUSD nedir? sorularına yanıt ararken son olarak kripto para projesinin güvenilirliğini mercek altına alalım.  

TUSD Güvenilir mi?

TrueUSD (TUSD) Nedir?

TUSD, ABD'de lisanslanmasının yanı sıra tamamen denetlenmiştir. Cohen&Company adlı muhasebe şirketi, stabil coinin daima ABD Doları tarafından 1:1 oranında tümüyle desteklenmesini sağlamak amacıyla düzenli olarak aylık denetimler yapıyor. Mükemmel bir likiditeye sahip olduğu için çeşitli önde gelen borsalarda TUSD coin alıp satmak mümkün oluyor.

TUSD, bir ERC 20 token olarak Ethereum blockchain tarafından güvence altına alınıyor. Ethereum blok zinciri tarafından güvence altına alınması, kullanıcılara TrueUSD tokenlerini depolamaları için çok sayıda donanım ve yazılım cüzdanlarına erişim fırsatı sunuyor.

TUSD tokenlerini destekleyen doları tutan banka hesaplarının, 250,000 dolara kadar FDIC (Federal Deposit Insurance Corporation) sigortalı olduğu biliniyor. TGBP, THKD, TAUD ve TCAD gibi tokenleri de piyasaya süren TrustToken platformu, ilerleyen süreçte daha fazla tokenize edilmiş para birimini ve varlığı kullanıma sunmayı planlıyor.  

Yukarıda saydığımız sebeplerden dolayı "TUSD coin güvenilirdir." diyebiliriz.

TrueUSD (TUSD) Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(1)
  • Erkan Erkan Mrblar yanlislikla tusd usd aldim fakat nasil satip turk lirasina ceviricem bilmiyorum yapacagim islemle ilgili bilgi verirseniz sevinirim Yanıtla
    • Deniz Gencer Deniz Gencer Merhaba, Hangi platform üzerinden alım yaptıysanız, yine aynı platform üzerinden (TUSD/USD) işlem çiftini seçerek, elinizde var olan TUSD'yi satış yaparak USD'ye tekrar çevirebilirsiniz.