Anasayfa Sektörel Türk Lirası Pariteleri, Dev Borsada Yeni Bir Rekora İmza Attı!

Türk Lirası Pariteleri, Dev Borsada Yeni Bir Rekora İmza Attı!

Sektörel

Türk Lirası pariteleri, 2023 yılının Eylül ayında Binance borsasında en fazla işlem gören itibari para pariteleri oldu.

Türk Lirası Pariteleri, Dev Borsada Yeni Bir Rekora İmza Attı!

Kripto para borsası Binance'in araştırmasına göre; Türk Lirası (TRY) pariteleri, Eylül ayında borsadaki en baskın itibari para pariteleri oldu.

Türk Lirası, işlem hacmi bakımından sırasıyla Amerika Birleşik Devletleri, Hindistan ve İngiltere'den sonra dünyanın en büyük dördüncü kripto piyasası olmasına rağmen Eylül ayı başında tüm itibari para hacminin yüzde 75'ini oluşturdu.

TRY paritelerindeki patlama, Türkiye piyasasında son zamanlarda yaşanan kripto para yatırımcılarının akınına bağlanabilir. Binance'in araştırmasına katılanların yüzde 27'si, kripto yatırımcısı olarak yolculuklarına son bir yıl içinde başladı ve bunların yüzde 8'i son altı ay içinde katıldı.

Katılımcıların çoğu 175 dolara (5.000 TL) kadar kripto para bulunduruyor ve ağırlıklı olarak gayrimenkule yatırım yapmayı tercih ediyor. Kârlılık faktörü, Türkiye'nin kriptoya olan ilgisinin en büyük nedenlerinden biri. 

İzleme kolaylığı, minimum eşik olmaması ve düşük işlem maliyetleri, yeni yatırımcılar için dikkate değer etkenlerden bazıları olmaya devam ediyor. Kripto ile ilişkili doğal riskler, birçok Türk yatırımcının isteksizliğine katkıda bulunuyor.

Türkiye'de Kripto Kabulü Hızla Arttı

Türk Lirası Pariteleri, Dev Borsada Yeni Bir Rekora İmza Attı!

Son üç yılda Türkiye'de kripto benimsenme oranı yüzde 16'dan yüzde 40'a yükselmiştir. Ülke, Chainalysis'in 2023 Küresel Kripto Benimseme Endeksi'nde 12'nci sırada yer almaktadır. Türkiye, ayrıca 2023 Kahramanmaraş depremleri sırasında kripto ile insani yardım almıştır.

Türkiye'de kriptonun benimsenmesi hız kesmeden devam ediyor. Türkiye, "gri listeden" çıkmak için Mali Eylem Görev Gücü'nü (FATF) ikna etme çabaları kapsamında kripto varlıkları yönetmek için yeni düzenlemeler hazırlıyor. 

FATF, 2021 yılında Türkiye'yi gri listeye almıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin gözlemci tarafından belirlenen 40 standarttan biri hariç hepsine uyduğunu açıklamıştı. 

Şimşek, gri listeden çıkmak için meclise bir kripto varlık yasası teklif etmeyi planladıklarını belirtmiş ancak yasal değişiklikleri belirtmemişti.

Türk Lirası Pariteleri, Dev Borsada Yeni Bir Rekora İmza Attı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Zettelkasten Coin (ZTTL) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik