Anasayfa Sektörel Türkiye, Gri Listeden Çıkmak için Kripto Düzenlemesi Getiriyor!

Türkiye, Gri Listeden Çıkmak için Kripto Düzenlemesi Getiriyor!

Sektörel

Türkiye, Mali Eylem Görev Gücü'nün gri listesinden çıkmak için kripto para birimlerini düzenlemek üzere harekete geçti.

Türkiye, Gri Listeden Çıkmak için Kripto Düzenlemesi Getiriyor!

Kripto para ticaretinde dördüncü büyük ülke olan Türkiye, lisanslamaya ve vergilendirmeye odaklanan yeni kripto düzenleme politikalarını uygulamaya koydu. Ülke, Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) gri listesinden çıkmak için kripto para birimlerini düzenlemek üzere bu adımı atıyor.

Blockchain teknolojisi için bir araştırma ve geliştirme merkezi olan BlockchainIST Center'ın Direktörü Bora Erdamar, "sistemin kötüye kullanılmasını önlemek" için Türkiye'nin kripto piyasalarında yeni düzenleyici normların gerekliliğini kabul etti. Erdamar, "Belirli lisanslama standartlarının getirilmesi, yeni düzenlemenin en önemli önceliklerinden biri olacak." dedi. 

Söz konusu isim; ülkenin, diğer konuların yanı sıra sermaye gereksinimlerini, dijital güvenlik önlemlerini ve saklama hizmetlerini ele almak için düzenleyici politikalar başlatmayı önerdiğini de sözlerine ekledi.

Binance Türkiye CEO'su: Düzenleme Eksikliği Var!

Türkiye, Gri Listeden Çıkmak için Kripto Düzenlemesi Getiriyor!

Binance Türkiye'nin CEO'su Mücahit Dönmez, kripto para birimlerine yönelik artan ilgiye atıfta bulunarak ülkedeki "düzenleme eksikliğine" işaret etti.

Dönmez, "Kullanıcı varlıklarının güvenliğinin sağlanması, asgari sermaye gereksinimleri, listeleme ve saklama koşulları ile platformların faaliyet lisansı alma koşulları konusunda belirli kriterlerin oluşturulmasının sektöre olumlu katkı sağlayacağını düşünüyoruz." diyerek daha fazla düzenlemeye ihtiyaç duyan sektörleri vurguladı.

Chainalyis'in raporuna göre; Türkiye, geçen yıl 170 milyar dolarlık ham kripto işlem hacmiyle ABD, Hindistan ve İngiltere'nin ardından dördüncü sırada yer alıyor. Chainalysis tarafından hazırlanan Küresel Kripto Benimseme Endeksi 2023, Türkiye'yi kripto benimsemede dokuzuncu büyük ülke olarak sıraladı.

Bununla birlikte uluslararası mali gözlemci FATF; Türkiye'yi Birleşik Arap Emirlikleri, Güney Afrika ve diğer 20'den fazla ülkeyle birlikte gri listeye dâhil ederek bu ülkelerin kara para aklamaya karşı savunmasızlığına işaret etti ve söz konusu ülkeler üzerinde inceleme başlattı. 

Türkiye, Gri Listeden Çıkmak için Kripto Düzenlemesi Getiriyor! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Zettelkasten Coin (ZTTL) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik