Bitcoin Haberleri

Türkiye Merkez Bankasının kripto ödemelerini yasaklamasından sonra Bitcoin düştü

Dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin 48 saatten daha kısa bir süre önce listelerde tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıktı. Genel olarak Bitcoin için son birkaç ay iyi geçti. Yine de böylesine yükselişe rağmen BTC, Türkiye Merkez Bankası’nın dramatik bir kararının ardından, şu anda düzeltme yapıyor.

Resmî Gazete’ye göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, kripto para borsası dijital cüzdanlarına ödeme sağlayıcıları aracılığıyla para eklemesini engellemenin yanı sıra, kripto sahiplerinin ödemeler için dijital varlıklarını kullanmalarını yasakladı. Türkiye Merkez Bankası (TCMB), son derece önemli olan bu bildiri de kripto para birimlerinin ve dağıtılmış defter teknolojisine dayalı diğer bu tür dijital varlıkların, 30 Nisan’da ödeme araçları olarak doğrudan veya dolaylı olarak kullanılamayacağını söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası neden yasak geldiğini açıkladı

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası:

Ödeme hizmeti sağlayıcıları, ödeme hizmetlerinin sağlanması ve elektronik para ihracı için kripto varlıklarının doğrudan veya dolaylı olarak kullanıldığı şekilde iş modelleri geliştiremeyecek ve bu tür iş modelleriyle ilgili herhangi bir hizmet sunamayacak.

Burada bankalar düzenlemelerin dışında tutulurken, bu da kullanıcıların banka hesaplarından banka havalelerini kullanarak kripto para borsalarına Türk lirası yatırabilecekleri anlamına geliyor ama ödeme sağlayıcılarının kripto para borsalarına para yatırma veya kripto para çekme hizmetleri sağlayamayacağını belirtmek önemlidir.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  3 Deneyimli Analist, Ethereum'un Bitcoin'i Geçeceğini Açıkladı

Türkiye’de itibari para fonlarını kripto para borsalarına transfer etmek için ödeme sağlayıcıları ve dijital cüzdanlar yaygın olarak kullanılmaktadır ve bunun tersi de geçerlidir. Ayrıca Türkiye’de değer kaybeden bir Türk lirası ve enflasyon kripto para birimine olan talebi artırdı. Kısa bir süre önce Binance, birkaç farklı kripto para birimi için bir lira onramp sağlamak için Türkiye pazarına girdikten sonra yerel ödeme sağlayıcısı Papara ile ortaklık kurdu. Ripplenet üyesi KFH bile Türkiye’ye sınır ötesi ödemeler başlattı.

Bu yeni düzenlemenin anlamı, kullanıcıların yalnızca ödeme sağlayıcılarını kullanarak itibari para-kripto ağ geçitleri olarak kullanıyorlarsa, bakiyelerini almak için iki haftaları olduğu anlamına geliyor. TCMB, yasağın kripto para birimleri ve diğer benzer dijital varlıklar için “merkezi otorite düzenlemeleri” ve “denetim mekanizmaları” eksikliğinden kaynaklandığını söyledi. Ayrıca merkez bankası:

Diğer risklerin yanı sıra, kripto para birimleri düzenleme eksikliği nedeniyle işlemlerin tarafları için geri kazanılamaz kayıplara neden olabilir.

Türkiye’nin kripto para geçmişi

Tarihsel olarak, Türkiye hükümetinin ödeme ekosistemi üzerinde her zaman sıkı bir kontrolü olmuştur. 2016 yılında Türkiye, büyük küresel ödeme sağlayıcısı PayPal’ı yasakladı. Geçtiğimiz ay, Hazine ve Maliye Bakanlığı, kripto ekosistemini izleme ve kriptoyu düzenlemek için Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu ve Sermaye Piyasası Kurulu ile birlikte çalışma niyetlerini açıkladı.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Ukraynalı Yatırımcılar Artık Kripto Paralarını Bildirmek Zorunda

Türkiye’nin kripto ve blok zinciri ekosistemi, 2020’yi büyük hedefler ve benimseme açısından iyi başlamıştı. 2019’dan itibaren Türkiye kripto paralar konusunda güçlü bir geçmiş performansınas sahip. Önde gelen yerel kripto para borsası olan BtcTurk 2020 Ağustos ayında 1 milyondan fazla kullanıcının platformda işlem yaptığını duyurdu.

Türk lirasının dalgalı hareketi 2020 yılında küresel piyasaların dikkatini çekti ve böylece çoğu kişi kripto paralara yöneldi. Kripto Para Birimi Araştırma Raporu’na göre, Türkiye’deki kripto para sahiplerinin sayısı 2,4 milyonun üzerindedir, yani bu nüfusun yaklaşık %3’üne denk geliyor.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu