Anasayfa Sektörel Türkiye, Yeni Kripto Düzenlemeleriyle Gri Listeden Çıkacak mı?

Türkiye, Yeni Kripto Düzenlemeleriyle Gri Listeden Çıkacak mı?

Sektörel

Türkiye, yeni kripto para düzenlemeleriyle Mali Eylem Görev Gücü'nün (FATF) "gri listesinden" kurtulmayı hedefliyor.

Türkiye, Yeni Kripto Düzenlemeleriyle Gri Listeden Çıkacak mı?

Türkiye, Mali Eylem Görev Gücü'nü (FATF) kendisini "gri liste"den çıkarmaya ikna etmek amacıyla kripto para düzenlemelerini elden geçirme konusunda kararlı bir adım atıyor. Bu gelişme, bir FATF raporunun Türkiye'yi uluslararası mali gözlemci tarafından belirlenen 40 standarttan 39'una tam uyumlu bulmasının ardından geldi. Özellikle endişe duyulan tek alan kripto varlıklar.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kripto varlıkları kapsayan yeni bir yasa teklifini kısa bir süre içerisinde TBMM'ye sunmayı planladığını açıkladı.

Türk Kripto Mevzuatı Gri Listeden Çıkış Yolu Arıyor

Türkiye, kara para aklama ve terörün finansmanı ile ilgili sorunlar nedeniyle 2021 yılından bu yana FATF'nin gri listesinde yer almaktadır. Bu da ülkenin itibarını ve ekonomik beklentilerini etkilemektedir.

Buna karşılık Türkiye, FATF standartlarına uyum sağlamak için bir yolculuğa çıktı. Şimşek, öncelikli odak noktasının kripto varlıklar mevzuatı olduğunu vurguladı.

Şimşek, Türkiye'nin 40 FATF standardından 39'unu karşıladığını belirtti. Bulmacanın son parçası, mevcut yasal çerçeve tarafından henüz tam olarak ele alınmamış olan kripto varlıklarda yatıyor.

Bu arada Türk yetkililer, kripto para düzenlemesine yaklaşımlarını iyileştirmek için yorulmadan çalışıyorlar. Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yakın zamanda yapılan bir duyuru; bakanlığın, kripto varlık hizmet sağlayıcıları, vergilendirme ve sanal varlıkların sınıflandırılması ile ilgili çalışmalar yürütmeyi planladığını belirtti. Bununla birlikte şimdi belirleyici hareket, özellikle kripto varlıkları hedefleyen bir yasa taslağı hazırlamak ve onay için meclise sunmaktır.

Türkiye, Yeni Kripto Düzenlemeleriyle Gri Listeden Çıkacak mı?

Ekonomiye Olan Güvenin Tekrar Tesis Edilmesi Bekleniyor

Şimşek'in açıklaması, Türkiye'nin konuyu ele alışındaki aciliyetin altını çiziyor. Yasa teklifinin meclise sunulup onay almasının ardından Türkiye'nin teknik uyum endişesinin ortadan kalkması bekleniyor.

Bu, Türkiye'nin kripto duruşunda ve gri liste statüsünün kaldırılmasına yönelik önemli bir adım olacak ve Türk ekonomisine olan güveni yeniden tesis edecektir.

G7 gelişmiş ekonomiler grubu tarafından kurulan FATF; küresel finansal sistemi, kara para aklama ve terörün finansmanına karşı korumayı amaçlamaktadır. Gri listeden uyumluluğa başarılı bir geçiş, Türkiye'nin uluslararası finans çevrelerinde yeniden güven kazanmasına yardımcı olacak ve ülkedeki kripto para ortamını olumlu yönde etkileyecektir.

Kaynak: CoinGape

Türkiye, Yeni Kripto Düzenlemeleriyle Gri Listeden Çıkacak mı? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Bitexen Nedir? Bitexen Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik