Dikkat Çekenler

Türkiye’de Kripto Para Yatırımcıları Güvende Mi, Yasalar Ne Durumda?

Her ülkenin çıkardığı kripto para yasaları ülke vatandaşlarının korunması için çıkarılmıyor. Birinci örneği ile Hindistan, kripto para yasaları çıkaracağım diye aylardır vatandaşlarını oyalıyor ve vatandaşlarının kripto paralara erişim hakkını ihlal eden uygulamalarda imzası bulunuyor. Türkiye’de kripto paraların durumuna bakılacak olursa ise kripto paralar Türkiye için ağır bir yük değil, büyük risk değil ve Türk vatandaşlarının alamayacak olduğu yatırım araçlarından birisi değil. Türkiye’nin ekonomik olarak gelişmeye devam eden bir ülke olması, dolar kuru karşısında düşen TL’ye rağmen vatandaşların alım talebinin hala güçlü kalmaya çalışması ve gayrimenkul sektörünün balonunun patlamaya yakın olduğu son yıllarda farklı yatırım araçlarından birisi olan kripto paralara ilgiyi daha da fazla arttırmışa benziyor.

Bitcoin, Türkiye’de en fazla tercih edilen kripto para olurken, Ethereum ise 2. sırada tercih ediliyor. Türk vatandaşlarının ilk tercih olarak Bitcoin’i tercih etmesi dünyadan farklı olmayarak Türk kripto para borsalarının Bitcoin seçeneğini ilk seçenek olarak sunması ve akıllara kazınan ”Bitcoin kripto paradır, kripto para ise Bitcoin’dir” düşüncesinden kaynaklanıyor.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin Piyasa Hakimiyetinin Önemi Nedir ?

Türkiye henüz kripto para yasalarına sahip değil

Türkiye’de Bitcoin tercih eden ülke vatandaşının sayısı sürekli olarak artıyor. Kripto paralara olan ilgi henüz yüksek değil ve binlerle sınırlı. Belki 100 bin, belki 300 bin bununla ilgili resmi olarak yapılmış araştırma yok ve resmi olarak araştırılsa bile sonuca %100 kesin olarak ulaşmak mümkün değil. Bitcoin ve kripto paraların gizliliği dolayısı ile kimin kripto para sahibi olduğu veya kimin kripto para sahibi olmadığını ayırabilecek bir sistem veya teknoloji yok. Henüz bu yönü ile Türkiye için kripto paralara sahip olan vatandaş sayısının az olduğu bu dönemde kripto paralar ile ilgili olarak yasal kararlar almak doğru olabilir mi?

Türkiye veya dünyanın en küçük ülkelerinden birisi için kripto para yasalarının mevcut olarak alınmış olması o ülkenin kripto paralara karşı kendisini daha iyi savunmasını sağlayacaktır. Bitcoin sahibi olan insanların bir gün bu yasalara ihtiyacının olabilecek olduğu iyi düşünerek ve tasarlanarak oluşturulmalı, kripto para yasaları konusunda yapılacak olan çalışmalarda vatandaşların korunması, kripto para borsalarının terör örgütlerinin finanse edilmesi amacı ile kullanılmasını engellemek ve para aklama vakalarının önüne geçmek için Türkiye’nin belirli yasal kararlara ihtiyacı var.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin (BTC) Ne Zaman Yükselir?

Yatırımcılar kısmen güvende

Kripto para yatırımcıları Türkiye’de tamamen güvende değil. Belirli riskler olması, yasal kararlar olmaması ve yargıçların kripto para davası olması durumunda karar vermek için çok uzun bir süreye ihtiyaçları olması gerekebilecek olması ve birçok yargı erkinin kripto paraların ne olduğu hakkında bilgisinin diğer ülkelerden farksız olarak bulunmuyor olması da risk sebebi. Olası kripto para davalarında yargı erkleri önce bilirkişiye danışmak ve kripto paraların ne olduğu konusunda bilgi almak zorunda ancak bilirkişilerin bu konuda bilgisinin de sınırlı olduğu düşünülürse ve yasal belirli karar vermeye yarayan metinler olmadığında Türkiye’de yatırımcıların ”yasalar ile tamamen güvence altındalar” demeyi isterdik ama değil.

Yatırımcıların Türkiye’de durumu kötü değil veya iyi değil. Her ikisinin ortasında olan Türk yatırımcılar, borsalardaki paralarının güvende olduğunu düşünerek alımlar yaparken, aynı zamanda yabancı borsaları da daha çok tercih etmelerinin nedeni olası bir olayda kendi kripto para hesaplarının korunacak olduğunu düşünmelerinden kaynaklı. Kripto paralara sahip olanların büyük bir bölümü devletin kendisine ait paraya el koyamaması ve parasının öğrenilmemesi için bu yola başvurduğundan, bu konuyu kripto para sektörü için normal karşılamak ve olumsuz olarak görmemek gerek.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

Ali Gülle

Hayatımın büyük bir kısmını geçirdiğim İstanbul'dan hemen sonra Avrupa'ya taşınmam ile kripto para sahibi olmam aynı zamana denk geliyor. Avrupa'da kripto paraların daha fazla insana ulaşması ve daha fazla insanın bilgi sahibi olması için buradayım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

Başa dön tuşu