Anasayfa Sektörel Türkiye'den Kritik Kripto Para Hamlesi: 2024'e İşaret Edildi!

Türkiye'den Kritik Kripto Para Hamlesi: 2024'e İşaret Edildi!

Sektörel

Türkiye'de kripto para birimi alanındaki düzenlemeler için 2024 yılına işaret edildi.

Türkiye'den Kritik Kripto Para Hamlesi: 2024'e İşaret Edildi!

25 Ekim'de Türkiye Cumhuriyeti Resmî Gazetesi'nde yayımlanan 2024 Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı, ülkedeki kripto düzenlemelerini 2024 takvim yılı içerisinde sonuçlandırmayı hedefliyor.

"Politika ve Tedbirler" başlıklı tablonun 400.5 kodlu maddesi, daha sonra uygun şekilde vergilendirilebilecek kripto varlıklarını tanımlamak için planlanan çalışmaları ortaya koyuyor. Burada, "Dijital sanal varlıkların vergilendirilmesine yönelik olarak söz konusu varlıkların Türk hukuk sisteminde tanımlanmasına yönelik çalışmalar tamamlanacaktır." ifadesi yer alıyor. 

Söz konusu tablonun 383.1 kodlu maddesinde ise kripto para borsaları gibi kripto varlık sağlayıcılarına yasal bir tanım verileceğinden bahsediliyor. Burada, "Kripto varlık hizmet sağlayıcılarına yönelik düzenleme çalışması yapılacaktır." ifadesi bulunuyor.

Bununla birlikte belgede gelecekteki düzenlemelerle ilgili başka hiçbir ayrıntı yer almıyor. 2023 yılının Eylül ayında Türk kripto para borsası Thodex'in eski CEO'su Faruk Fatih Özer, bir Türk mahkemesi tarafından 11.196 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Ülkenin en büyük ticaret platformlarından biri olan Thodex, 2021 yılında aniden çöktü.

Türkiye'de Kripto Para Kullanımında Devasa Artış

Türkiye'den Kritik Kripto Para Hamlesi: 2024'e İşaret Edildi!

Türkiye, 2021 yılında kripto para kullanımında 11 kat artış gördü. 2022 yılında yapılan bir araştırmaya göre Türkiye, nüfusun yüzde 5,5'inin yaptığı kripto ile ilgili arama talepleri bakımından dünyada ikinci sırada yer aldı.

2022 yılının Aralık ayında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) olan "dijital lira"nın ilk denemesini tamamladı ve 2024 yılı boyunca testlere devam etme planlarının sinyalini verdi. Hükûmet, ülkenin para biriminin nihai olarak dijitalleştirilmesi konusunda hala bir taahhütte bulunmamış olsa da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dijital lira projesini defalarca desteklemiştir. 

Türkiye'den Kritik Kripto Para Hamlesi: 2024'e İşaret Edildi! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Bitexen Nedir? Bitexen Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
Binance Nedir? Binance Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
BtcTurk Nedir? BtcTurk Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik
En İyi 12 Türk Bitcoin Borsası
Rehber Burak Atik
Icrypex Nedir? Icrypex Güvenilir mi?
Rehber Burak Atik