Anasayfa Sektörel Üç Kripto Şirketine Dava Şoku: Dolandırıcılıkla Suçlanıyorlar!

Üç Kripto Şirketine Dava Şoku: Dolandırıcılıkla Suçlanıyorlar!

Sektörel

New York Başsavcılığı, kripto para yatırımcılarını 1 milyar dolar dolandırdıkları gerekçesiyle üç kripto para şirketine dava açtı.

Üç Kripto Şirketine Dava Şoku: Dolandırıcılıkla Suçlanıyorlar!

New York Başsavcılığı; bu sabah Genesis Global Capital, Gemini Trust ve Digital Currency Group (DCG) aleyhine bir dava açtı.

Şikâyette Genesis'in eski CEO'su Soichiro Michael Moro ve DCG'nin kurucusu ve CEO'su Barry E. Silbert'a yönelik iddialar da yer alıyor.

New York Başsavcısı Letitia James, yaptığı açıklamada, "Bu kripto para şirketleri, yatırımcılara yalan söyledi ve bir milyar dolardan fazla zararı gizlemeye çalıştı. Sonuç olarak zarar gören orta sınıf yatırımcılar oldu." dedi.

Genesis Global Capital, Ocak ayında iflas eden New York merkezli bir kredi piyasasıydı. Bu, birçok Genesis kuruluşundan biriydi. 

Gemini, Tyler Winklevoss ve Cameron Winklevoss tarafından işletilen bir kripto  para borsasıdır. DCG ise Genesis'in kendisi, kripto yatırım firması Grayscale ve medya kuruluşu CoinDesk de dâhil olmak üzere sektördeki çeşitli farklı varlıklara sahip olan büyük bir kripto merkezli holdingdir.

Bu Şirketlerin 232.000 Müşteriyi Dolandırdığı İddia Ediliyor

Üç Kripto Şirketine Dava Şoku: Dolandırıcılıkla Suçlanıyorlar!

NYAG davası, üç kuruluşun 232.000 müşteriyi 1 milyar doların üzerinde dolandırdığını iddia ediyor. Söz konusu dolandırıcılığın, "Gemini Şeması" ve "DCG Şeması" olarak adlandırılan "iki farklı dolandırıcılık şeması" aracılığıyla gerçekleştirildiği öne sürülüyor.

NYAG'ın iddiasına göre; Gemini Şeması, Gemini'nin Earn programı için kullanıcılar talep ederken Genesis Global'in kredi itibarını yanlış tanıttığını ileri sürüyor. Gemini, geçen yıl para çekme işlemlerini durdurmadan önce kullanıcılara program aracılığıyla atıl kripto paraları üzerinden getiri teklif etti. Bu getiriyi elde etmek için Gemini, bu varlıkları Genesis Global'e yatırdı.

"Fakat Gemini'nin dâhili risk analizleri, Genesis Capital hakkındaki güvenceleriyle çelişiyordu." denilen şikâyette, Gemini'nin Genesis'in kredi itibarını "bir keresinde yatırım yapılabilir seviyeden önemsiz seviyeye düşürdüğü" belirtiliyor.

Genesis kuruluşlarının geçen yıl iflas eden Singapur merkezli bir koruma fonu olan Three Arrows Capital'in çöküşünü sonrası Genesis Capital'de 1 milyar dolardan fazla bir "yapısal boşluğu" gizlemeye çalışmasının ardından Earn kullanıcılarının, DCG Şeması tarafından dolandırıldığı da iddia ediliyor.

Moro, Silbert ve DCG ile birlikte Genesis kuruluşlarının, daha sonra Genesis Capital'in mali durumunu yanlış beyan ettikleri öne sürülüyor.

Dava, Winklevoss ikizleri ile DCG'nin CEO'su Barry Silbert arasında borçlu olunan para konusunda kamuoyuna açık bir tartışmanın ortasında geldi.

Ocak ayında Gemini CEO'su ve kurucu ortağı Cameron Winklevoss, Silbert'in DCG'yi yönetmeye "uygun olmadığını" söyleyerek CEO'luktan istifa etmesini talep edecek kadar ileri gitti.

Silbert, aynı gün karşılık verdi ve bu hamleyi "suçu kendisinden ve Gemini'den uzaklaştırmak için tasarlanmış bir başka umutsuz ve yapıcı olmayan bir tanıtım oyunu" olarak nitelendirdi.

Kaynak: Decrypt

Üç Kripto Şirketine Dava Şoku: Dolandırıcılıkla Suçlanıyorlar! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ayı Piyasası (Bear Market) Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar
Kripto Dünyasının Maymun Hükümdarı: ApeCoin (APE) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Pepe Coin Güvenlik Rehberi: Yatırımlarınızı Koruma Altına Alın!
Rehber Banu Fırıncılar
NFT 101: Dijital Varlıklar Hakkında Tüm Merak Edilenler
Rehber Banu Fırıncılar