Ukrayna Heyeti E-Devlet Hakkında Bilgi Almak İçin Estonya’yı Ziyaret Etti

1 Dakikada Okunabilir


Bir Ukraynalı heyet yakın zamanda Estonya’ya E-Devlet sistemi nedeniyle ziyarette bulundu. Estonya ve Ukrayna arasında herhangi bir E-Devlet çalışması bugüne kadar olmasa da atılan bu adım yeni bir merak uyandırdı. Ukrayna, son yıllarda Kırım sebebiyle ciddi sorunlar yaşıyor ve Rusya ile savaşa girme potansiyeli sebebiyle ciddi sorunlar ile boğuşmak zorunda kalıyor. Ülkeye giden turist sayısının çok çok fazla olması ekonominin ayakta durmasında büyük role sahip olsa da Ukrayna ekonomisinin bu şekilde devam ederse gelecek yıllarda daha durgun geçirebileceği uyarıları bazı finans devlerince yapılmakta.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Mikhail Fyodorov ‘un danışmanı liderliğindeki heyet, 10-11 Haziran tarihlerinde Estonya makamlarıyla bir araya geldi ve bazı önemli olarak bilinen konuları görüştüler. Partiler, yeni teknolojilerin geliştirilmesinde gelecekteki işbirliğini daha üst noktalara taşımak ve Ukrayna’nın govtech konsepti olan “Akıllı Telefonda Hükümet” adına benzer bir proje ile ilgili bazı görüşleri masaya koydu.

Fyodorov, Estonya’nın dünyada dijital seçimler yapan ve çevrimiçi sunulan hizmetlerin %99’una ulaştığı ilk hükümet olduğunu ve başarısının asla es geçilemeyecek bir başarı olduğu açıklamasında bulunarak Estonya’nun bu başarısını takip ve kendileri için de uygulamak istediklerini açıkladı. Yetkili, Ukrayna’nın amacının devlet konseptleri için en güncel ve yenilikçi teknolojileri ve yaklaşımları uygulamak olduğunu ifade etti.

Duyuruya göre, heyet, Avrupa Komisyonu temsilcileri, Dışişleri Bakanlığı, Bilgi Sistemleri Ajansı, Estonya E-Yönetim Akademisi ve diğerleri de dahil olmak üzere Estonya’nın en büyük yetkilileriyle 10’dan fazla toplantı gerçekleştirdi.


İçeriğe Nasıl Tepki Verdiniz?

Kızgın Kızgın
40
Kızgın
Şaşkın Şaşkın
40
Şaşkın
Lol Lol
161
Lol
Harika Harika
40
Harika
Korkunç Korkunç
403
Korkunç
Uğur Acar
28 yaşındayım, 6 senedir gazetecilik yapıyorum ve kripto para yatırımcısı olmamdan ötürü Bitcoin haberleri konusunda yazılarımı okuyucular ile buluşturuyorum. İngilizce biliyorum ve sürekli fotoğraf çekmek hobilerimden sadece bazıları.
error: Kopyalama Engellendi!