Kripto Para Haberleri

Ukrayna, Ülkenin Bugüne Kadarki En Büyük Yasadışı Madencilik Çiftliğini Ortaya Çıkardı

Ukrayna Güvenlik Servisi (SBU), Vinnytsia'daki elektrik şebekesine yasadışı bir şekilde bağlanan devasa bir madeni para basma tesisi buldu. Kolluk kuvvetleri yetkilileri, şimdiye kadar buldukları en büyük yeraltı kripto madenciliği çiftliği olduğunu iddia ediyor.

Ukrayna, Kaçak Elektrikle Kripto Madenciliği Yapan Binlerce Ekipmanı Ele Geçirdi

Ukrayna’nın ana kolluk kuvveti olan SBU, bu hafta, batı-orta Ukrayna’daki Vinnytsia şehrinde büyük çaplı bir elektrik hırsızlığını ortaya çıkardığını duyurdu. Çalınan güç, yetkililerin bugüne kadar ortaya çıkarılan ülkenin en büyük yasadışı kripto çiftliği olarak tanımladığı yerde dijital para basmak için kullanıldı.

Ukrayna, Ülkenin Bugüne Kadarki En Büyük Yasadışı Madencilik Çiftliğini Ortaya Çıkardı

Ajansın web sitesinde yayınlanan bir basın açıklamasında, madencilik tesisinin Vinnytsia ve başkent Kiev sakinleri tarafından JSC Vinnytsiaoblenerho’nun eski bir deposunda kurulduğu belirtildi. Gerçek enerji tüketimini göstermeyen elektrik sayaçlarını kullanarak hırsızlığı dağıtım şirketinden gizlemeyi başardılar.

Kripto çiftliğinde ve operatörlerin konutlarında yapılan aramalar sırasında, kolluk kuvvetleri, 3.800 oyun konsolu, 500’den fazla video kartı ve 50 işlemci dahil olmak üzere yaklaşık 5.000 birim madencilik donanımına el koydu. Ajanlar, elektrik tüketiminin yanı sıra dizüstü bilgisayarlar, telefonlar ve flash sürücülerle ilgili belgelere el koydu, duyuru ayrıntılı olarak açıklandı.

Operasyon, SBU Devlet Ekonomik Çıkarlarının Karşı İstihbarat Koruma Departmanı ile Vinnitsya’daki bölgesel SBU Ofisi ve Ana Ulusal Polis Soruşturma Departmanı tarafından Ukrayna Başsavcılığının gözetimi altında gerçekleştirildi.

İlginizi Çekebilir: Bitcoin Madenciliği Nedir ve Nasıl Yapılır?

Vinnytsia’daki Yasadışı Madencilik Çiftliği 250.000 Dolara Kadar Elektrik Çaldı

madencilik

Ukraynalı yetkililer tarafından yayınlanan ön tahminler, yasadışı madencilik operasyonunun, yazının yazıldığı sırada 5 ila 7 milyon Grivnası veya yaklaşık 183.000 ila 256.000 dolar arasındaki elektrik kayıplarından sorumlu olduğunu gösteriyor. Yetkililer, aşırı tüketimin çevre bölgelerde elektrik dalgalanmalarına ve kesintilere neden olabileceğini de sözlerine ekledi.

SBU, izinsiz elektrik kullanımı için cezai işlem başlatmıştır. Müfettişler şimdi yasadışı kripto madenciliği faaliyetlerinin arkasındaki tüm kişileri tespit etmek ve JSC Vinnytsiaoblenerho çalışanlarının da dahil olup olmadığını doğrulamaya çalışıyor.

Vinnytsia’dan gelen haberler, geçen hafta Ukrayna kolluk kuvvetlerinin Chernihiv Oblast’taki yasadışı bir maden çiftliğini kapatmasının ardından geldi. Tesis, yerel elektrik şebekesinden çalınan elektrikle çalıştırıldı. Kiralık depolara yapılan baskın sırasında yetkililer, 110.000$’a enerji yakan 150 maden kulesine el koydu. Haziran ayının başlarında, SBU, Dnipropetrovsk Oblastı’ndaki elektrik şebekesine yasadışı olarak bağlanan ve 70.000 doların üzerinde elektrik tüketen 350 madencilik teçhizatına sahip bir kripto çiftliğini ortaya çıkardı.

Ukrayna’nın yasadışı kripto para madenciliği konusunda koordineli bir baskı uyguladığını düşünüyor musunuz? Konuyla ilgili düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlar bölümünde paylaşın.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: 1 Puan: 5]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu