Anasayfa Sektörel Ülke Flaş Veriyi Paylaştı! Kripto Şirketlerinin Sayısı Patlama Yaptı

Ülke Flaş Veriyi Paylaştı! Kripto Şirketlerinin Sayısı Patlama Yaptı

Sektörel

İspanya, 2023 yılında kayıtlı şirketlerinin sayısında yüzde 56 artışa tanıklık etti.

Ülke Flaş Veriyi Paylaştı! Kripto Şirketlerinin Sayısı Patlama Yaptı

İspanya'da faaliyet göstermek üzere resmî olarak kayıtlı kripto şirketlerinin sayısı 2023'te yaklaşık yüzde 56 arttı. İspanya Merkez Bankası'nın web sitesinde xls belgesi olarak yayınlanan resmî kayıtlara göre, bu yıl 30 şirkete sanal varlık hizmet sağlayıcısı lisansı verildi.

Takvim yılının bitimine bir haftadan az bir süre kala 2022'de kayıtlara eklenen 53 şirket, hâlâ bu yılki 30 yeni lisans sahibinden daha etkileyici görünüyor. Fakat bu durum, kayıt defterinin 2022'den önce açık olmamasıyla ilişkilendirilebilir.

Bu yıl kayıt defterine Revolut, Bitpanda, Crypto.com ve Vivid gibi çeşitli uluslararası platformlar eklendi.

Coinbase'in Kara Para Aklamayı Önleme uyumluluk kaydını güvence altına alması ve Kraken'in sanal varlık hizmet sağlayıcısı tescili almasıyla ilgili son haberlere rağmen, bazı büyük isimler hala kayıtlarda yer almıyor. Yerli şirketler hâlâ 85 lisansın 61'ini elinde bulundurarak piyasaya hakim durumda.

İspanya'da Düzenleyici Gelişmeler

Ülke Flaş Veriyi Paylaştı! Kripto Şirketlerinin Sayısı Patlama Yaptı

İspanyol düzenleyiciler, son zamanlarda kripto para piyasasına karşı aktif bir duruş sergilediler. Ekim ayında İspanya Ekonomi ve Dijital Dönüşüm Bakanlığı, Kripto Varlık Piyasaları (MiCA) Yasası'nı son tarihten altı ay önce uygulayacağını duyurdu.

Kasım ayında Ulusal Menkul Kıymetler Piyasası Komisyonu (CNMV), ülkedeki kripto tanıtım kurallarını ihlâl ettiği için bir teknoloji sağlayıcısına karşı ilk davasını açtı. Aynı ay İspanyol Vergi İdaresi Kurumu, yurt dışındaki sanal varlıklar için vergi beyannamesi formu olan Form 721'i kullanıma sundu.

Kurum, aynı zamanda 2022 mali yılı için kripto para vergilerini ödemeyen kişilere 328.000 uyarı bildirimi gönderdi. Bu, bir önceki yıla göre ihbar sayısında yüzde 40'lık bir artışa işaret etmektedir.​

Ülke Flaş Veriyi Paylaştı! Kripto Şirketlerinin Sayısı Patlama Yaptı içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Ethereum Madenciliği Nedir? ETH Mining Nasıl Yapılır?
Rehber Burak Atik
BitTorrent (BTT) Nedir, Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Shit Coin Nedir? Dikkat Çeken Shit Coin’ler!
Rehber Banu Fırıncılar
Kripto Ticaretinin Kralı: Merkezi Olmayan Borsalar (DEX) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Rug Pull Vakasıyla Gündemde Yer Alan BALD Coin Nedir?
Rehber Dilara Avcıoğlu
SEC'in Gönderdiği Wells Bildirimi (Wells Notice) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar