Anasayfa Sektörel Ülkede Kripto Kullanımı Patladı: Merkez Bankası Harekete Geçti!

Ülkede Kripto Kullanımı Patladı: Merkez Bankası Harekete Geçti!

Sektörel

Brezilya Merkez Bankası, kripto para birimlerinin benimsenmesi artarken harekete geçti ve daha sıkı düzenlemeler getirdi.

Ülkede Kripto Kullanımı Patladı: Merkez Bankası Harekete Geçti!

Brezilya, kripto para birimlerinin benimsenmesinde kayda değer bir artışa tanık oldu ve Brezilya Merkez Bankası'nı dijital varlıklar ile ilgili düzenlemeleri sıkılaştırma niyetini açıklamaya sevk etti.

Banco Central do Brasil Başkanı Roberto Campos Neto, ülkenin Finans ve Vergilendirme Komisyonu'na hitap ederek kripto kullanımındaki artan eğilimi vurguladı.

Neto, 27 Eylül'de yaptığı konuşmada Merkez Bankası'nın verilerini paylaştı. Bu veriler, Brezilyalıların "kripto para alımlarını" önemli ölçüde artırdığını ortaya koydu. Ocak ve Ağustos 2023 arasında kripto alımları, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 44,2 gibi etkileyici bir oranda arttı. Bu da toplamda yaklaşık 7,4 milyar dolar ya da 35,9 milyar Brezilya reali değerine denk geliyor.

Brezilya Merkez Bankası Gözetimi Güçlendirecek

Ülkede Kripto Kullanımı Patladı: Merkez Bankası Harekete Geçti!

Neto, stablecoin'lerin yatırım aracı olmaktan ziyade işlemlerde giderek daha fazla kullanıldığını vurguladı. Bu gelişmeler karşısında merkez bankası, kripto para platformlarına yönelik düzenleyici gözetimini ve denetimini sıkılaştırmayı amaçladı.

Neto ayrıca vergi kaçakçılığı ve yasa dışı faaliyetler gibi kripto para birimleriyle ilgili potansiyel sorunları da kabul etti.

Haziran 2023'te Brezilya, Merkez Bankasını kripto para birimleri için birincil düzenleyici otorite olarak belirledi. Bununla birlikte menkul kıymet olarak sınıflandırılan tokenleri içeren projeler, Brezilya'nın Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'na (SEC) eşdeğeri olan Comissão de Valores Mobiliários'un (CVM) yetkisi altında kalmaya devam ediyor.

Banco Central do Brasil, Drex olarak bilinen kendi dijital para birimini aktif olarak geliştirmektedir. Ağustos ayında merkez bankası, CBDC için marka ve logosunu açıkladı.

Brezilyalı blockchain geliştiricisi Pedro Magalhães'in "Drex kodunda merkezi yetkililere fonları dondurma veya hesap bakiyelerini azaltma olanağı verebilecek belirli işlevleri tanımladığı" bildirildiğinde daha önceki tartışmalar ortaya çıktı.

Banco do Brasil, Vergi Ödemeleri için Kripto Kullanımına İzin Verdi

Ülkede Kripto Kullanımı Patladı: Merkez Bankası Harekete Geçti!

Brezilya'nın en büyük kamu bankası Banco do Brasil (BB), Şubat ayında vergi mükelleflerinin artık borçlarını ödemek için kripto para kullanabileceklerini duyurdu. Brezilya merkezli kripto ödeme işlemcisi Bitfy tarafından sağlanan bu hizmet, kullanıcıların kripto para birimlerini gerçek zamanlı olarak Brezilya reali ile değiştirmelerine olanak tanıyor.

Bu hamle, Brezilya'nın giderek daha fazla kripto dostu olmasıyla birlikte ülkenin artan kripto benimsemesini yansıtıyor. Rio de Janeiro, Ekim 2022'de kripto ile vergi ödemelerini başlattı. Başkan Jair Bolsonaro da bir kripto düzenleme tasarısı imzaladı.

Bitfy, BB için bir "tahsilat ortağı" olarak hareket etmesinin yanı sıra Kasım 2022'de BB'nin Kurumsal Girişim Sermayesi Programından yatırım aldı.

Kaynak: AMBCrypto

Ülkede Kripto Kullanımı Patladı: Merkez Bankası Harekete Geçti! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Kripto Ticaretinin Kralı: Merkezi Olmayan Borsalar (DEX) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
SEC'in Gönderdiği Wells Bildirimi (Wells Notice) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
ChatGPT’nin En Büyük Rakibi Olan Google Bard Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Bitcoin ETF Nedir?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Birimleri Neye Göre Yükselir?
Rehber Burak Atik
Piramit ve Ponzi Sistemler Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan