Anasayfa Sektörel Ünlü Borsanın Eski Yöneticisi, Rüşvet Nedeniyle Hapse Atıldı!

Ünlü Borsanın Eski Yöneticisi, Rüşvet Nedeniyle Hapse Atıldı!

Sektörel

Kripto ticaret platformu Coinone'un eski bir üst düzey yöneticisi, rüşvet aldığı gerekçesiyle hapis cezasına çarptırıldı.

Ünlü Borsanın Eski Yöneticisi, Rüşvet Nedeniyle Hapse Atıldı!

Güney Kore'de bir mahkeme; kripto ticaret platformu Coinone'un eski bir üst düzey yöneticisini, altcoinleri listeleme karşılığında rüşvet aldığı gerekçesiyle hapse attı.

Newsis'in haberine göre; Seul Güney Bölge Mahkemesi, 41 yaşındaki Jeon soyadlı bir kişiyi dört yıl hapis cezasına çarptırdı. Jeon, Güney Kore'nin sözde dört büyük kripto ticaret platformundan biri olan Coinone'da coin listelemelerinin eski genel müdürüydü.

31 yaşındaki Kim soyadlı bir başka kişiye ise üç yıl hapis cezası verildi. Kim, Coinone'un listeleme ekibinin yöneticisi olarak görev yapıyordu.

Mahkeme, ayrıca davaya karıştıkları için iki kripto "komisyoncusunu" da mahkûm etti. Birine 2 yıl 6 ay, diğerine ise 1 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Dörtlü, güvenle ilgili suçları ihlâl etmekle suçlandı.

Jeon, ayrıca 1,4 milyon dolar para cezasına çarptırılırken, Kim'in 600.000 dolar ödemesine karar verildi.

Mahkeme, isimsiz altcoinlerin fiyatları yükseltmek amacıyla listelendiğini duydu. Kim, Jeon ile "komplo kurma niyeti olmadığını" ve eylemlerinin fiyat manipülasyonuna neden olacağının farkında olmadığını ifade etti.

Fakat yargıç, Kim'in coinleri listelemenin "piyasa manipülasyonuna" ve "toplu coin ticaretine" yol açacağının "tamamen farkında" olduğunu varsaymanın "makul" olduğunu iddia etti.

Yargıç şu yorumu yaptı:

Coin listelemeleriyle ilgilenen çalışanların, yüksek düzeyde uyumluluk ve dürüstlük göstermeleri beklenir.

Güney Kore, Kripto Fiyat Manipülasyonu ile Mücadele Ediyor

Ünlü Borsanın Eski Yöneticisi, Rüşvet Nedeniyle Hapse Atıldı!

Savcılar, ayrıca Kim'in "soruşturmalar başladıktan" sonra "birkaç kez kanıtları yok etmeye çalıştığını" gösteren kanıtlar sundular. 

Savcılar, ayrıca Jeon'un 2020-2022 döneminde aracılardan kripto varlık ve nakit ödemeleri kabul ettiğini gösteren kanıtlar da ortaya koydular.  Kim'in de hemen hemen aynı zaman diliminde benzer ödemeler aldığını gösteren kanıtlar gösterdiler. 

Yargıç; düzenleyicilerin, kripto para borsalarının listeleme süreçleri için "kapsamlı bir izleme ve yönetim süreci" başlatmaları gerektiğini iddia etti.

Coinone'un rakibi Bithumb'ın yöneticileri de ayrı bir soruşturmanın parçası olarak coin fiyatlarını manipüle etmeye çalışmakla suçlanıyor.

Bu ayın başlarında Güney Kore'nin ikinci şehri Busan, yıl bitmeden bir dijital varlık ticaret platformu başlatmayı planladığını duyurdu.

Busan platformunun fikir babaları, başlangıçta kripto varlıkları listelemeyi ummuş olsalar da planlar görünüşe göre geri çekildi. Platform, şimdi bunun yerine dijitalleştirilmiş emtia ve tokenize edilmiş IP haklarının ticaretini yapmaya hazırlanıyor.

Kaynak: Cryptonews

Ünlü Borsanın Eski Yöneticisi, Rüşvet Nedeniyle Hapse Atıldı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
SEC'in Gönderdiği Wells Bildirimi (Wells Notice) Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
Piramit ve Ponzi Sistemler Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Huobi Global Nedir? Huobi Global Güvenilir mi?
Rehber Hüseyin Özlan
The Graph (GRT) Nedir Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
FTX Token Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Celer Network (CELR) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar