Ünlü elyaf üreticisi Lenzing Blockchain kullanacak

2 Dakikada Okunabilir


Küresel elyaf üreticisi firmalar arasında olan ve 17 Mayıs’ta yaptığı açıklama ile Lenzing firmasının kendi bünyesinde izleme etkinliklerinde Blockchain kullanacak olduğunu açıklaması tüm dünyada dikkat çekti.

Lenzing, merkezi Avusturya’da bulunan lif üreticisi ile ortaklık Hong Kong merkezli Tencel ile teknolojiyi birleştirmek için Blockchain firması TextileGenesis ile anlaştıklarını açıkladı. 2 firma da aslında Blockchain ile izleme faaliyetlerini başlatmak ve bunu yaparken kripto para birimleri konusuna hiç bulaşmadan yapmak istediklerini açıkça açıkladılar. Blockchain ile beraber izleme etkinliklerinin hem çok daha kolay bir süreç hem de takip maliyetlerini düşürmesi için yapıldı.

Basın açıklamasına göre, Lenzing, 2020’de tedarik zinciri izlenebilirlik platformunu başlatmayı umarken, yakın gelecekte şirket tüm ilgili zincir katılımcılarıyla birlikte teknolojiyi test etmeye karar verdi ve bu konuda test çalışmalarının en kısa zamanda yapılmasını ve test aşamasında halka açık bilgilerin kullanılmasını istiyor.

2.7 milyar dolar

Lenzing, müşterilerin ürünlerinin içeriği ve tedarikçileri hakkında daha fazla bilgi talep etmesinin ardından dağıtılmış defter teknolojisi olan (DLT) kullanmaya karar verdiklerini açıkladı. Blockchain teknolojisini uygulayarak, firma müşterilerine daha fazla şeffaflık ve izlenebilirlik sağlamayı amaçladıklarını dünyaya duyurdu.

Lenzing, odun esaslı elyaflarda dünya lideridir ve yıllık tahmini geliri 2.7 milyar dolardan daha yüksek seviyede olduğu resmi kayıtlarca tahmin edilmekte.

Bugün erken saatlerde, ABD merkezli lojistik firması FedEx’in kıdemli bir yöneticisi tarafından yapılan bir ifadede, şirketin süreçlerinde blok zinciri kullanımı konusundaki şüphelerinin olduğu ve güvenlik, süreklilik ve kesintisiz olması konusunda bazı endişeleri olduğu açıklandı. Ancak gerek Blockchain teknolojisinin başarılı olması, gerek ise bugüne kadar birçok çalışmada kesinti olmadan çalışması, bugüne kadar arkasında herhangi bir güç olmadığının bilinmesi bu konudaki endişeleri tamamen gideremiyor olsa da çoğunu gidermeye yetmektedir.

Şirketler tarafından Blockchain ile beraber maliyetlerin düşürülmesi son derece önemli olan bir konu olarak kayıtlara geçmiştir ve geçmeye devam edecektir. Şirketler Blockchain teknolojisinden kazançlı çıkacaklarını henüz biliyor olsalar bile diğer büyük devlerin bu konuda kendilerine öncü olmasını istemekte ve bu nedenle vakit kaybetmektedirler. Lenzing bu konuda görünüşe göre en doğrusunu yapmışa benziyor.


error: Kopyalama Engellendi!