Anasayfa Sektörel Ünlü Piyasa Yapıcı, NEAR Vakfı'na Dava Açacak: İşte Nedeni...

Ünlü Piyasa Yapıcı, NEAR Vakfı'na Dava Açacak: İşte Nedeni...

Sektörel

Dev piyasa yapıcı Wintermute, 11 milyon dolarlık stablecoin anlaşmasını yerine getirmediği için NEAR Vakfı'na dava açacağını bildirdi.

Ünlü Piyasa Yapıcı, NEAR Vakfı'na Dava Açacak: İşte Nedeni...

Piyasa yapıcı Wintermute'un kurucusu ve CEO'su Evgeny Gaevoy, NEAR Protocol'ün arkasındaki kâr amacı gütmeyen kuruluş olan NEAR Vakfı'na, Ağustos ayında yapılan bir stablecoin anlaşmasını yerine getirmemesi nedeniyle dava açmayı planladığını açıkladı.

Bir tweet'e göre Gaevoy, NEAR Vakfı'nın yanı sıra NEAR Protocol üzerinde çalışan bir Ethereum Sanal Makinesi blockchain'i olan Aurora'nın arkasındaki geliştirme şirketi Aurora Labs'a karşı tüm yasal yolları takip etmeyi planlıyor.

Olayın Arka Planı

Kripto para borsası FTX'in Kasım 2022'de çökmesinin ardından iflas eden firma, alacaklılara yönelik dağıtımları en üst düzeye çıkarmak için varlıklarını tasfiye ediyor. Mart ayından bu yana sürece dâhil olan Wintermute'tan 11,2 milyon USN stablecoin'in satışını mümkün kılması istendi.

USN başlangıçta algoritmik bir stablecoin olarak tasarlandı ancak Terra'nın UST'sinin çöküşü nedeniyle varlık, Haziran 2022'de algoritmik olmayan bir modele yükseltildi ve tamamen Tether (USDT) tarafından 1:1 oranında desteklendi. 

Yükseltmeden sonra USN, NEAR Vakfı'nın Ekim 2022'de bir USN Koruma Programı oluşturmasına neden olan 40 milyon dolarlık bir teminat açığı yaşadı. Program, kullanıcıları bir bütün haline getirmek için başlatıldı. 40 milyon dolarlık hibe, Aurora Labs'in bir yan kuruluşuna gönderildi.

Wintermute, FTX bağlantılı işlemi gerçekleştirdi ve USN'nin USDT için 1:1 oranında itfa edilebileceğinden emin olarak şirketin alacaklılarına yaklaşık 11 milyon dolar gönderdi. Bu güven, NEAR Vakfı'nın ve Aurora Labs'in itfa ile ilgili özel sohbetler ve kamu açıklamaları yoluyla varılan bir anlaşmaya bağlı kalacağı inancından kaynaklanıyordu.

Wintermute Hiçbir USDT Almadı

Ünlü Piyasa Yapıcı, NEAR Vakfı'na Dava Açacak: İşte Nedeni...

Fakat NEAR Vakfı, Wintermute'un itfalarını iki aydan fazla bir süre sonra gerçekleştirmeyi reddetti. Wintermute, NEAR Vakfı'na gönderilen USN için hiçbir USDT almadı. İlginç bir şekilde NEAR Vakfı, miktarın yüzde 20'sini kullanmayı teklif etti.

Gaevoy, Wintermute'un sonunda miktarın daha büyük bir kısmını kilitli NEAR tokenlerine yatırım olarak kabul etmeyi teklif ettiğini ancak NEAR Vakfı'nın bu seçeneği araştırmayı reddettiğini açıkladı.

Wintermute kurucusu, "NEAR Vakfı, bunu istediği gibi adlandırabilir. Sonuçta USN'mizi kamusal ve özel taahhütleri doğrultusunda USDT'ye dönüştürmeyi reddetmeleri bize doğrudan zarar verdi. Görünüşe göre program, Aurora ve NEAR Vakfı tarafından hesap verebilirlik veya şeffaflık olmadan yürütülüyor." dedi.

CEO, NEAR Foundation ve Aurora Labs'e varlıkları itfa etmeleri için biraz zaman verdi. Ayrıca, benzer durumda olan tarafları, Wintermute ekibine ulaşmaya çağırdı.

Ünlü Piyasa Yapıcı, NEAR Vakfı'na Dava Açacak: İşte Nedeni... içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Yürüdükçe Kazandıran Sweatcoin Nedir?
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Ayı Piyasası (Bear Market) Nedir?
Rehber Hüseyin Özlan
Paribu Nedir? Paribu Güvenilir mi?
Rehber Hüseyin Özlan
Solana Ecosystem: Çok Yönlü Blok Zinciri Çözümleri
Rehber Banu Fırıncılar