Anasayfa Sektörel Ünlü Süpermarket Zinciri, Benzer Adı Taşıyan DEX'e Dava Açtı!

Ünlü Süpermarket Zinciri, Benzer Adı Taşıyan DEX'e Dava Açtı!

Sektörel

Ünlü süpermarket zinciri Trader Joe's, kendisiyle benzer adı taşıyan merkeziyetsiz borsa Trader Joe'ya dava açtı.

Ünlü Süpermarket Zinciri, Benzer Adı Taşıyan DEX'e Dava Açtı!

Amerikan süpermarket zinciri Trader Joe's, çarpıcı şekilde benzer adı taşıyan bir kripto para platformuyla olan ticari marka anlaşmazlığını çözmek için Kaliforniya'da yasal işlem başlatıyor.

Zincir, 5 Ekim'de "Trader Joe" adlı bir kripto para platformuna ve kurucu ortağı Cheng Chieh Liu'ya karşı, "kasıtlı olarak süpermarkete benzer bir isim seçtikleri" iddiasıyla dava açtı.

Zincirin avukatları; merkeziyetsiz borsanın (DEX), süpermarket zinciri markasıyla yakından ilişkilendirilen kurgusal bir "Trader Joe" etrafında bir hikâye yarattığını belirtti.

Avukatlar, ayrıca kripto firmasının, süpermarket zinciri markasının ana rengi olan kırmızı bir şapka giyen "Trader Joe" imgesini içeren logosuna da itiraz ettiler. Kırmızı, aynı zamanda DEX'in ilk kez piyasaya sürüldüğü Avalanche Layer-1 blockchain'in de baskın rengidir.

Davaya göre; kurucu ortak Liu, ihtilaflı alan adı traderjoexyz.com'u tescil ettiren ve Singapur'da ikamet eden bir Çin vatandaşı. Davada Trader Joe's, kripto şirketinin "kafa karıştırıcı derecede benzer" olarak kabul edilen bir ad kullanmasına itiraz ediyor. Bu isim; platformun birincil web sitesinde, Apple App Store üzerinden erişilebilen bir uygulamada ve X, YouTube, Reddit, Github, LinkedIn, Substack, CoinMarketCap, Telegram ve Discord gibi platformlarda bulunuyor.

Davaya göre; sanıklar, karşı karşıya kaldıklarında traderjoexyz.com alan adıyla ilgili yasal işlemlerde üstünlük sağlamak amacıyla köken hikayelerini gizlemeye çalıştılar. Davacı; gerçek hikâyenin ifşa edilmesinin, kripto firmasının davasını ve alan adı üzerindeki herhangi bir meşru iddiayı baltalayacağını iddia ediyor.

"Davalılar, platformlarına Trader Joe adını vermek için izin almadılar." argümanını sunan Trader Joe's, onlara ihtarname gönderdiklerini ve hiçbir yanıt almadıklarını da sözlerine ekledi.

Token Terminal'a göre; 2021 yılında anonim bir ekip tarafından başlatılan Trader Joe, Avalanche blockchain'inde (başlangıçta bir SushiSwap fork'u) gözetim dışı bir borsa protokolü olarak çalışıyor.

Likidite sağlayıcılar, Trader Joe'ya fon yatırmakta ve karşılığında traderlardan "arz tarafı ücretleri" olarak adlandırılan alım satım ücretleri kazanmaktadır.

Ünlü Süpermarket Zinciri, Benzer Adı Taşıyan DEX'e Dava Açtı!

"Trader Joe Markasını Kullanarak Ticari Fayda Elde Ediyorlar"

Trader Joe's, kripto firmasının çalışanlarının yalnızca dışarıda değil şirket içinde de takma ad kullandığını iddia etti. Davacı, aynı zamanda kripto platformunun "Trader Joe" markasını kullanmasının, market zincirinin iyi bilinen ticari markasından ve daha geniş itibarından ticari faydalar elde etmelerini sağladığını öne sürdü. 

Günlük iş anlaşmalarında kimliklerini hem yabancılardan hem de birbirlerinden gizlemek, tespit edilmekten kaçınma, yasal süreci alt üst etme ve yasal sonuçlardan bağımsız olarak faaliyet gösterme niyetini kanıtlıyor.

Trader Joe's süpermarket zinciri, mahkemeden kripto firmasını ticari faaliyetlerinde isminin varyasyonlarını kullanmayı bırakmaya zorlayan bir emir çıkarmasını talep etti. Ayrıca, ilgili alan adlarının sahipliğini ve yasal işlemlerle belirlenecek ek zararları da istedi. 

Kaynak: Blockworks

Ünlü Süpermarket Zinciri, Benzer Adı Taşıyan DEX'e Dava Açtı! içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)
Exen Coin (EXEN) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Kripto Para Grafik Okuma Rehberi
Rehber Banu Fırıncılar
GateToken (GT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Banu Fırıncılar
Trust Wallet Token (TWT) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik
Major Coin Nedir? Major Coin Listesi
Rehber Banu Fırıncılar
Zettelkasten Coin (ZTTL) Nedir? Nasıl Alınır?
Rehber Burak Atik