Anasayfa Rehber USD Coin Nedir?

USD Coin Nedir?

Rehber

USD Coin nedir? USD Coin güvenilir mi? USD Coin nasıl çalışır? USD Coin kim tarafından çıkarıldı? Yatırımcıları kim USD Coin nasıl alınır?

USD Coin Nedir?

USD Coin, Center şirketi tarafından çıkarılan dijital dolardır. Birçok ABD'li şirket tarafından desteklense de ülkenin resmi dijital varlığı değildir. Başka bir varlığa sabitlenmiş kripto para birimleri olan stablecoin kategorisine girer. 

USD Coin durumunda, bu varlık ABD dolarıdır ve bir USDC, 1 ABD doları değerini korumak için tasarlanmıştır. Stablecoin'ler yatırım amaçlı olmasalar da, çeşitli başka kullanım alanlarına sahiptir ve stablecoin’ler ile genellikle yüksek getiriler elde edebilirsiniz. USD Coin, lansmanından bu yana dünyanın en büyük stablecoin'lerinden biri haline geldi ve hatta Visa işlemleri için seçilen ilk kripto para birimi oldu. Bu USD Coin kılavuzunda en çok merak edilen, USD Coin nedir? nasıl çalışır ve nasıl satın alınır? konularını açıklayacağız.

USD Coin Nedir?

USD Coin (USDC), değeri ABD dolarına sabitlenmiş, varlığa dayalı bir stablecoin’dir. Dolaşımdaki her USDC token, düzenlenmiş ABD finans kurumları tarafından saklanan kısa vadeli ABD Hazine tahvilleri gibi nakit veya nakit eşdeğerlerinde 1 dolar ile desteklenir. USDC, tüm Ethereum tabanlı uygulamaları ile birlikte çalışabilir hale gelmek için ERC-20 token standardını benimsemiştir. Token, Ethereum (ETH) ağının dışına da çıkarak artık Algorand, Solana, Avalanche, Flow, Hedera, Stellar ve Tron gibi popüler blok zinciri ağlarında bulunmaktadır.

USDC'nin 1 ABD dolarına sabitliği ve toplam piyasa değeri ile önde gelen stablecoin’lerden biri olması, zor kripto para piyasası koşullarında alım satım yapanlar için güvenli bir sığınak olarak hizmet etmesine olanak sağlamıştır. USDC ayrıca, bir dijital para birimi olarak sınır ötesi işlemlerin geleneksel finansa göre daha verimli bir şekilde gerçekleştirilmesini kolaylaştırır. USDC, desteklediği her türlü protokol ve blok zinciri ağında merkeziyetsiz finans (DeFi), merkezi olmayan uygulamalar (dApps) ve kripto para borsalarında kullanılabilir.

USD Coin Güvenilir mi?

USD Coin, şeffaflığı nedeniyle yaygın olarak daha güvenli bir seçenek olarak kabul edilir. Projenin yönetimi, lansmanından bu yana rezervlerini doğrulayan raporlar yayınladı. Ancak en büyük rakibi Tether (USDT) geliştiricileri Tether Limited ise rezervleri hakkında yıllarca bilgi vermedi, 2022 yılının sonlarına doğru her 3 ayda bir rezervlerini açıklamaya başladı.

USD Coin Nedir? Nasıl Çalışır?

Bitcoin (BTC) gibi kripto para birimlerinin aksine, yeni USDC tokenleri madencilik ile dolaşıma sokulmaz. Bunun yerine, kullanıcılar ve işletmeler ABD dolarını Circle hesaplarına yatırdığında yeni USDC tokenleri basılır. İşlem kaydı blok zinciri teknolojisinin verimliliği kullanılarak yapılır ve 1 USDC, 1 ABD doları karşılığında basılır. Tam tersine USDC satıldığında, ABD doları karşılığı yakılır ve dolaşımdaki sayı azalır. Bu rezervlerde tutulan itibari para miktarının sürekli olarak doğru ve şeffaf olmasını sağlar.

USD Coin Nedir? Nasıl Çalışır?

İhraç sırasında, USD'nin eşdeğer tutarı Circle tarafından nakit ve kısa vadeli ABD Hazinelerinde tutularak USDC'nin değerinin ABD doları değerine sabitlenmesi sağlanır. Bu, fiyatı hızla değişebilecek Bitcoin (BTC) gibi çoğu kripto para biriminin aksine, USDC'nin finansal gerilemeleri minimum oynaklıkla atlatması için tasarlandığı anlamına gelir. Circle'ın bu kripto parasını desteklemek için kullandığı bire bir nakit mevcudiyeti, aşırı piyasa oynaklığı dönemlerinde bile ABD dolarına sabit kalmasına izin verdi.

USDC daha önce şirketler tarafından daha acil yükümlülüklerini karşılamak için ihraç edilen bir tür kısa vadeli borç olan küçük miktarlarda ticari kağıt tutmuş olsa da, şirket son zamanlarda yalnızca devlet destekli varlıkları elinde tuttuğunu iddia etti. ABD'de kayıtlı bir para hizmeti işletmesi olarak Circle'ın varlıkları, uluslararası muhasebe devi Grant Thornton tarafından denetlenmektedir.

USDC genel olarak kripto para piyasası dalgalanmalarında tercih edilen stablecoin’lerden biridir. Sektöre yeni giriş yapan kişiler tarafından başka bir kripto para almak için kullanılabilir. USDC piyasa değeri ile öne çıksa da insanlar, şirketler, kurumlar ya da borsalar USD Coin sattığında piyasa değerlemesi düşebilir.

USD Coin Kim Tarafından Çıkarıldı?

USD Coin, Circle ve Coinbase arasındaki bir ortaklık olan Center konsorsiyumu tarafından geliştirilmiştir. Teknoloji ve yönetim çerçevesi Centre tarafından geliştirilirken, Circle ve Coinbase USDC'nin ilk ticari yayıncılarıdır. Circle, 2013 yılında girişimciler Jeremy Allaire ve Sean Neville tarafından kurulmuş bir kripto para birimi şirketidir.

Circle, şirketi açık bir finansal defter haline getiren resmi bir para aktarıcıdır. Para aktarıcıları, federal yasa ve düzenlemelere uyması gereken ABD para hizmeti işletmeleridir. USDC'nin çıkarılmasından önce, eşdeğer ABD doları miktarı Circle'ın akredite ortaklarından birindedir. Sonuç olarak, tüm USDC tokenleri düzenlenir, şeffaf ve doğrulanabilir. Ayrıca Circle, Goldman Sachs tarafından desteklenen kripto para girişimi olarak bilinir. BlackRock, Fidelity, Fin Capital ve Marshall Wace LLP'nin katılımıyla gerçekleşen 400 milyon dolarlık bir finansman turunun ardından BlackRock, "Circle ile USDC için sermaye piyasası uygulamalarını keşfetmeyi içeren daha geniş bir stratejik ortaklığa girdiğini" açıkladı. Bundan sonra bir basın bülteni BlackRock'un USDC nakit rezervlerinin birincil varlık yöneticisi olarak hizmet edeceğini ortaya çıkardı.

USD Coin Kim Tarafından Çıkarıldı?

Stablecoin sağlayıcısı, dünyanın en büyük varlık yöneticisiyle ortak olmasının yanı sıra, geleneksel finans dünyasının diğer büyük isimleriyle de anlaşmalar da imzaladı. Mart ayında, Amerika'nın en eski bankası BNY Mellon'un USDC stablecoin'lerini destekleyen varlıkların birincil koruyucusu olarak hizmet edeceği duyuruldu.

USD Coin Nedir? Nasıl Alınır?

USD Coin (USDC), Ethereum (ETH) blok zincirinde bir ABD dolarının 1’e 1 temsilidir. ERC-20 tokenidir ve bu standardı destekleyen her uygulamada kullanılabilir. Yeni USDC tokenleri, insanlar satın aldıklarında basılır ve insanlar tokenlerini ABD doları karşılığında sattıklarında dolaşımdan kaldırılır. Diyelim ki bir kripto para borsası aracılığıyla USD Coin satın almak istiyorsunuz. Üç adımlı tokene dönüştürme süreci şu şekilde çalışır:

  1. USD Coin satın almak için bir kripto para borsasına ABD doları gönderirsiniz.
  2. Borsa, eşdeğer miktarda USDC basmak için bir ABD doları akıllı sözleşmesi kullanır.
  3. Yeni basılan USD Coin'i alırsınız ve borsa, ödediğiniz ABD dolarını USD Coin rezervlerine koyar.

Not: Bazen borsalar bu adımları atlayarak kullanıcılara zaten rezervlerinde olan USDC'den satabilir.

USD Coin Nedir? içeriğimizle alakalı tüm SORULARINIZI aşağıda yer alan yorum alanından bizlere iletebilirsiniz. Alanında uzman analistlerimiz ve editörlerimiz, sizlerin sorularını cevaplayacaktır.
Yorumlar(0)