Bitcoin Haberleri

Usta Kâhin, Bitcoin’in Çakılması ile İlgili 4 İddiayı Cevaplıyor

Bitcoin’e her geçen gün yeni bir yatırımcı gelirken, kripto para piyasalarındaki işlem hacminin en büyük çoğunluğunu oluşturması nedeniyle yaptığı yükseliş ve düşüşlerde altcoinleri doğrudan etkiliyor. 25 Mart tarihinde 50.400 dolar seviyesine kadar gerilemesinin ardından yaklaşık 3 haftalık bir ralli yapan Bitcoin 64.854 dolarda zirve yaptı. Zirve seviyesinin ardından düşüş hareketi gösteren Bitcoin, geçtiğimiz pazar sabahı sadece yarım saat içinde sert bir düşüş ile %20 değer kaybetti. Peki Bitcoin neden düştü? Kripto para piyasalarında ne oldu? Herkesin merak ettiği bu sorunun cevabı haberimizde:

Bitcoin 14 Nisan tarihinde 64.854 dolar ile tarihi zirve seviyesine ulaştı. Özellikle Aralık 2020’nin ortalarında 16 bin dolar seviyelerden başlayan yükseliş hareketini yeni yılda güçlendiren Bitcoin, geçtiğimiz pazar sabahı sadece yarım saat içinde %13’ü aşan bir düşüş ile 59 bin dolardan 51 bin doların altına düştü.

Bitcoin %20 düşüş yaşadı

Bitcoin’in tüm zamanların en yüksek seviyesi dikkate alındığında, yaklaşık 14 bin dolar birden gerileyerek yatırımcısına %21’in üzerinde kayıp yaşattı. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de kripto para yatırımcılarının aklında hep aynı soru var: Kripto para piyasalarında neler oldu?

Dünyada Covid-19 salgını nedeniyle uygulanan esnek para politikaları ve destek paketlerinin devasa büyüklükte bir likidite yaratması yatırımcıları sürekli bir getiri arayışına itti. Bu paranın bir kısmı altına bir kısmı borsaya bir kısmı da kripto paralara aktı.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin Borsaların BTC Kapasitesi %7 Düştü

Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19 nedeniyle dünya genelinde salgını resmi olarak ilan etmesinin ardından Bitcoin 3.782 dolarda dip yaptı ve o andan itibaren yavaş yavaş yükseldi.

Mayıs ayında 10 bin dolarlık seviyeyi aşan Bitcoin, ağustos ayında 20 bin dolarlık direncini kıramadı ama küçük bir düşüşten sonra yavaş yavaş toparlandı ve ilerleyen dönemde aşı haberleriyle gerileyen altın fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle, Bitcoin yatırımcılar için bir alternatif oldu. Uzmanlar bu durumu Bitcoin’in altının elinden şeker alması olarak yorumladı.

Bitcoin 1 yılda 10 kat arttı

15 Aralık’tan sonra Bitcoin 19 bin dolarlık seviyeyi hızla bir şekilde kırdı ve yeni yılda da bu hızını artırdı ve 14 Nisan’da 65 bin dolara dayandı. Yeni yılda borsalarda ve altın piyasasında getirinin düşmesi nedeniyle kripto paralara artan ilginin etkisi büyük oldu. Bununla beraber geçtiğimiz yıl aynı tarihte 6.800 dolar seviyelerinde seyreden Bitcoin yatırımcısına hemen hemen 10 kat getiri sağladı.

Bitcoin (BTC) Neden Artıyor?

Kripto para piyasalarında neler oldu?

25 Mart tarihinde 50.400 dolar seviyesine kadar gerilemesinin ardından yaklaşık 3 haftalık bir ralli yapan Bitcoin önce 64.854 dolarda zirve yaptı. Zirve seviyesinin ardından aşağıda yönde küçük düzeltmeler yapan Bitcoin, geçtiğimiz pazar sabahı sadece yarım saat içinde sert bir düşüş yaşayarak %20 geriledi.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  1 Bitcoin Ne Kadar Sürede Üretilir?

Bitcoin neden düştü? 1. açıklama:

Türkiye Merkez Bankası çarpıcı bir kripto para kararı aldı. Artık Türkiye’de kripto paralar bir ödeme aracı olarak kullanılamayacak. Yönetmelik bildiğimiz gibi Resmî Gazete’de yayımlandı. Buna göre kripto paralar, ödemelerde doğrudan veya dolaylı bir şekilde kullanılamayacak ve bu kripto paraların ödemelerde doğrudan veya dolaylı şekilde kullanılmasına yönelik hizmet sunulamayacak.

Piyasalarda Türkiye Merkez Bankası’nın bu kararı çok konuşuldu. Ancak Türkiye’deki kripto para yatırım hacminin 2 trilyon doları aşan kripto para hacmini etkilemesinin olası değildir ve zaten kripto paraların Türkiye’de ödeme aracı olarak kullanılmasının kısıtlı olduğu düşünüldüğünde bu iddia zayıf kalıyor.

İşte Bitcoin Boğa Rallisini Bozabilecek 7 Faktör

Bitcoin neden düştü? 2. açıklama:

ABD Hazine Bakanlığı’nın, birkaç finans kurumu için kripto paralar üzerinden kara para akladığı için cezalandırmayı planladığı söylentileri de var.

Kara para aklama söylemi, ceza gelecek, yeni yönetmelikler gelecek gibi beklentiler kripto paralarda yeni bir şey değildir. Dolayısıyla piyasalar bu beklentiyi önceden fiyatlandırdığından dolayı böyle bir söylenti veya açıklama dahi olsa bu son sert düşüşe neden olabileceği iddiasını zayıflatıyor. Ancak yine de 3 haftalık rallinin ardından bu iddia Bitcoin için bir satış bahanesi olmuş olabilir.

Kripto Para Piyasa Düşüşlerinde Hayatta Kalmanın 8 Yolu

Bitcoin neden düştü? 3. açıklama:

Piyasa değeri ile dünyanın en büyük kripto para birimi Bitcoin ve diğer kripto paralarda yaşanan sert düşüşün Çin’in Xichuan bölgesindeki elektrik kesintisiyle bağlantılı olduğu piyasalarda konuşuldu. Dünyanın en fazla Bitcoin madenciliğinin yapıldığı bölgede yaşanan bu kesinti sebebiyle, Bitcoin ağı büyük darbe aldı.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Bitcoin Opsiyon Ticareti Aylık En Yüksek Hacim Seviyesinde

Elektrik kesintisi sırasında kripto para madenciliği yapılan cihazların çalışma hızını ifade eden ‘Hash oranındaki bu düşüşün, Bitcoin fiyatını etkilediği öne sürüldü. Kripto para piyasalarında “Fiyat, hash oranını takip eder” diye de bir tabir vardır ve bu durumda bu olay tekrardan yaşandı gibi duruyor.

Popüler analist Willy Woo Twitter’da; Yaşanan bu hash oranı düşüşünün son 3.5 yılın en büyük düşüşü olduğunu belirtti. Willy Woo tweetinde hash oranının hızlı bir şekilde normale döndüğünü de belirtti.

Bitcoin neden düştü? 4. açıklama:

Bitcoin grafikleri incelendiğinde ise 2020 Aralık ortasında başlayan yükselişin ardından 4 tepe dikkat çekiyor ve her tepeden sonra bir düzeltme hareketi geldiği görülüyor. Piyasaların doğası gereği hiçbir varlık sürekli yükselemez ve sürekli düşmez. Dolayısıyla Bitcoin büyük hacimlerle geldiği bu noktada bir düzeltme yaptı.

Bu görüş piyasalarda en olası ve en mantıklı yaklaşım olarak dikkat çekiyor. Aşırı alım ve yüksek hacim sonrası düşüşe geçen Bitcoin yeni yatırımcılara alım fırsatı vermiş oldu. Sonuçta bu düşüşte kâr alıp çıkanlar çıktı…

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu