Bitcoin Haberleri

Usta Trader Açıklıyor: Bitcoin Z Kuşağının Altını mı?

JPMorgan kısa süre önce Grayscale Bitcoin Trust’ın verilerine yer vererek, altın destekli borsa yatırım fonlarından (ETF), ekimden itibaren gerçekleşen çıkışın 7 milyar dolar, girişin ise yalnızca 2 milyar dolar olduğunu belirtti.

JPMorgan, “Kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e adaptasyonu yeni başladı adlı” raporunda:

Kısa vadede Bitcoin çok fazla değerlenebilir ve altın fiyatları toparlanabilir. Ancak mevcut durum devam ederse altın fiyatları, gelecek yıllarda sert rüzgarlardan olumsuz etkilenecektir.

JPMorgan’ın sene başında yayımladığı başka bir rapora göre Bitcoin’in, ETF’lerdeki, külçe ve sikke şeklinde 575 milyar dolarlık küresel bireysel altın varlığının değerine yetişmesi için fiyatının 146 bin dolara kadar yükselmesi gerekiyor.

Altın mı Bitcoin mi?

Btc ve altın

İki yılda altın fiyatı %34, Bitcoin %534 arttı… Dünya Altın Konseyi’nin verilerine göre ETF’lerden altın çıkışı 2020 son çeyreğinde 130 ton, 2021’in ilk çeyreğinde ise 178 tondu. Pandemi sonrası ekonomik toparlanmanın etkisi, bu duruma gerekçe olarak gösterildi.

Sadece son iki yıla bakıldığında 29 Nisan 2018’de 1.316 dolar olan ons altın fiyatı, 1.769 dolara kadar çıktı. Bu, %34’lük bir artışa tekabül ediyor.

1 Mayıs 2018’de 9.210 dolar seviyesinde olan Bitcoin, 1 Ocak 2020’de 7.200 dolara kadar gerilemişti. 1 Mayıs 2020’yi 8.864 dolar seviyesinde kapatan BTC bugün itibarıyla 57.000 doların üzerinde. Bu, iki yılda Bitcoin fiyatının %534 arttığı anlamına geliyor.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Son dakika: Yeni Moderna aşısı yüzünden Bitcoin düşebilir!

Bitcoin Z Kuşağının Altını mı?

Bitcoin ve diğer kripto paralar, her ne kadar bir merkezinin ya da düzenlemenin olmaması nedeniyle eleştirilse de altının tarihsel değişiminde olmayan bir parametreye sahipler: Z kuşağı…

İngiltere merkezli Enigma Securities’in Araştırma Müdürü Joseph Edwards, ocak ayında Deutsche Welle’e (DW) verdiği röportajda; “Z kuşağı, Bitcoin’de teknik olarak desteklenen ve tüm piyasa bağlantılı şoklara karşı yeniden toparlanabilen bir şey görüyorlar ve Bitcoin’e hayli düşkünler.” dedi.

DW’in haberinde yer verdiği, finansal danışmanlık kurumu deVere Group’un anketine göre şirketin genç müşterilerinin üçte ikisi güvenli yatırım varlığı olarak altını değil Bitcoin’i tercih ediyor.

DW’ye konuşan deVere Group CEO’su Nigel Green; “Dijital vatandaş denilen genç yatırımcılar, güvenli varlık olarak Bitcoin’in altına karşı daha başarılı olduğuna inanırlarsa, altını tahtından edebilirler.” dedi.

İlgili İçerik: Bilinmesi Gereken Bitcoin ve Kripto Para Ticaret İpuçları

Mark Cuban: Altın Öldü!

ABD’li tecrübeli analist Peter Schiff, ekim ayında Twitter’dan yaptığı bir açıklamada “Bitcoin’in gördüğü en büyük balon” olduğunu söylemişti.

Başarılı yatırımcı mart ayında yaptığı açıklamada ise “Erkenden Bitcoin alıp, fiyatları yukarı çekenleri kutluyorum. Bitcoin’i ilk duyduğum zaman, zeki yatırımcıların almak için yeterince salak olmayacaklarını düşünmüştüm. Yanılmışım” ifadelerini kullanmıştı.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Tom Lee: Bitcoin rekor kıracak

NBA takımlarından Dallas Mavericks’in sahibi Mark Cuban ise Peter Schiff’e yanıt olarak altına talebin en az kripto paralara duyulan talep kadar arttığını söyledi ve devam ederek:

Gerçekten altından yapılmış mücevherlere ihtiyacımız var mı? Altın, bir yüzük olabilir. Ancak Bitcoin ve Ethereum gibi teknolojiler sizi bankacı yapar, ihtilafsız değişim değeri sağlar.

Kripto paralar ile bugün kurulan şey bunun bir kanıtı. Teknoloji iyileştikçe, ucuzladıkça ve hızlandıkça yeni uygulamalar olacak ve belki bugün kripto paralar bildiğiniz her şeyin yerini alacak. Ancak altın asla değişmeyecek. Bu nedenle altın ölecek.

Günün teknolojisini en verimli kullanan en büyük ödülün sahibi olacak. Bugünün kriptosu gibi. Altın öldü Peter. Devam et.

Türkiye’de Altına Yatırım Bir Yılda İkiye Katlandı

Altın

Türk lirasının alım gücü ve kredi geri ödemelerindeki zorluklar göz önünde bulundurulduğunda, işe gir ve ev al artık iki jenerasyon öncenin yatırım tavsiyesi olarak kalmış durumda. O dönemlerden bugüne kadar devam eden alışkanlık ise altın yatırımlarıdır.

Dünya Altın Konseyi’nin verilerine göre 2019’da 52,9 ton olan altın talebi 2020 sonunda 121 tona çıktı. 2016’da 29,4 olan bu miktar 2017’de 52,4 tona kadar çıkmış, 2018’de ise 37,8 tona gerilemişti. 2020’nin ilk çeyreğinde külçe ve sikke şeklindeki altına yapılan yatırım 23,3 tonken, bu miktar 2021 ilk çeyreğinde 44,3 ton oldu.

Bu İçeriğimizi Mutlaka Okumalısınız!!  Tuur Demeester: Bitcoin 5 nedenden dolayı rekor kıramayacak

Türkiye’deki yatırımcı altın mevduatlarının 2015-2017 arasında %55 arttığını söyleyen Dünya Altın Konseyi, döviz mevduatların ise 2018 ortasından 2021’e kadar %50 yükseldiğini belirtti.

Dr. Caner Özdurak: Amerika’nın Z kuşağı ile Türkiye’ninki farklı

Yeditepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Caner Özdurak’a göre kripto paraların popülerliğinin artmasında Z kuşağının bir etkisi olabilir ancak ABD’deki Z kuşağı ile Türkiye’deki Z kuşağı henüz aynı finansal bilince sahip değil.

Dr. Caner Özdurak:

Amerika’daki Z kuşağı, Gamestop olayında da gördüğümüz gibi, forumlar üzerinden birleşip bir şirketin hisse senet değerini değiştirip, hatta bankalara zarar verecek kadar kolektif bilgiye sahip Altın yatırımı konusunda ise Türkiye diğer ülkelerden farklıdır.

Dr. Caner Özdurak: Altın ve kripto paralar aynı evrende değil”

Altının yerine bir kripto para konulmaya çalışılıyorsa bu olaya tersten bakılması gerektiğini söyleyen Dr. Caner Özdurak:

Getiriyi maksimize etme de bana volatiliteyi minimize et derseniz o zaman portföyde kripto paraları bırakıp borsa gibi geleneksel yatırıma döneriz. Bir miktar da Ripple alırız. Risk alma dersem Bitcoin ve Ethereum’a hiç para koymayız.

Bu bize şunu gösteriyor: Risklerinin ve getirilerinin farklarından dolayı altın ve kripto paralar aynı evrende değillerdir. Bu nedenle kripto paralar ve altın birbirlerinin ikameleri değil, birbirlerinin tamamlayıcıları olabilirler.

İçeriğimizin kalitesi nasıl ?
[Toplam oy: Puan: ]
Content Protection by DMCA.com

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu